Biometrický trezorový zámek na otisk prstu

biometrický trezorový zámek

Biometrie je jedna z mladších technologií, ale přesto si rychle našla na trhu své místo. Když se řekne biometrie, každý ví o co jde. I když si asi představí zámek na vstupních dveřích do bytu, který se otevře otiskem prstu. Biometrie je širší. Je to rozpoznání uživatele podle specifických znaků těla. Takže také podle oka apod.

Biometrie na trezoru

biometrický trezorový zámek

Biometrie je jistě líbivá technologie. Nemusíte si pamatovat žádná čísla a unikátní klíč si nosíte vždy s sebou. Má to ale také stinné stránky. Relativně mladá technologie může mít ještě "dětské" nemoci. U trezorů je situace ještě trochu složitější. Trezory jsou kvůli své bezpečnosti certifikované. K tomu je potřeba použít mimo jiné certifikovaný zámek. Přesto, že certifikovaných trezorových zámků je na trhu spousta, pořád se v podstatě opakují jen zámek na klíč, kombinační číselník nebo elektronická klávesnice.

Proč se na trezory nepoužívá biometrie? Otisk prstu.

Ve světě trezorové techniky se biometrie trochu opozdila. Nenašel se nikdo, kdo by jí věřil natolik, že by do ní investoval nemalé prostředky. Uvést totiž na trh nový certifikovaný trezorový zámek je složité. Nejdřív ho musíte vymyslet a postavit. Svému prototypu musíte důvěřovat, přeci jen se použije na trezory a tak musí být bezpečný a také spolehlivý. Když už takový zámek máte, tak se doručí do zkušebny, kdy se důkladně otestuje jak je bezpečný. Projde do nějaké třídy podle normy EN 1300. Pravděpodobně A nebo i bezpečnější třída B. Za zkoušky se zaplatí i kdyby zámek propadl. Potom se pokračuje masovou výrobou a uvedením na trh. U nové technologie bude nutné prolomit nedůvěru výrobců trezorů, prodejců a také samotných zákazníků. Celkové náklady na popsaný postup jsou statisíce.

Laciné biometrické sejfy na otisk prstu

trezor na otisk prstu

Dnes na trhu je dostatek trezorů s biometrickým zámkem. Všechno jsou to ale necertifikované zámky z Číny. Nechytejte mne za slovo, když říkám Čína myslím i jiné země, ale význam je jasný? Čínské zámky sem proudí také přes Slovensko, Rakousko a Polsko. Obvykle na plechových skříňkách bez větší bezpečnosti. Koupíte v hobby marketech a u prodejců, kteří mají také poštovní schránky.

Necertifikované sejfy s biometrickým zámkem

Takových je na trhu dostatek. Laciné plastové jednotky na laciném trezoru za několik tisíc. Druhá možnost je celkem kvalitní trezor s trezorovým zámkem a k tomu jako doplňkový je ještě otevření na otisk prstu. Funguje to tak, že kód na elektronické klávesnici může zadat jen ten, kdo se prokáže správným otiskem prstu.

Certifikovaný trezor na otisk prstu

Dnes je na trhu poměrně dost trezorů se zámkem na otisk prstu. Když je takový trezor certifikovaný má vždy dva zámky. Biometrický a opravdový trezorový zámek. Na trezoru musí být vždy alespoň jeden certifikovaný trezorový zámek. Zámky na otisk prstu jsou jen doplňkové. Slibují otevření trezoru otiskem, ale není to tak. Potom je trochu nepříjemné koupit trezor na otisk prstu za 40 tisíc s plastovou klávesnicí a k otisku ještě zadávat kód. Vysloveně nebezpečné je potom používat trezor jen na otisk prstu a mít trvale odemčený druhý trezorový zámek!

Certifikovaný trezor jen s biometrickým zámkem

trezory na otisk prstu

Ano, je to možné. V současné době (2016) je na trhu jeden model opravdového trezorového zámku čistě na otisk prstu. Přijdete k trezoru, přiložíte prst a otevře se. Zní to snadně a tak jednoduché to opravdu je. Háček je v ceně. Tento model certifikovaného zámku vychází orientačně na 20 - 30 tisíc korun. Je to hodně? Řekl bych, že určitě ne. Výrobce tohoto unikátního zámku měl hodně velké investice do vývoje, zkoušek a certifikování. Během dalších let se určitě očekávají další certifikované zámky na otisk prstu a také snižování jejich ceny.





Copyright © již od roku 1968 Všechna práva vyhrazena.

Aktualizováno listopad 2024

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes