Norma trezorových zámků EN 1300

Norma EN 1300 dělá pořádek v trezorových zámcích. Třídy zámků jsou označeny písmeny, která určují jak je zámek bezpečný a odolný proti napadení. Nezáleží jestli je trezorový zámek ovládaný klíčem, číselníkem nebo elektronický. Norma ČSN 1300 Vás chrání proti nekvalitním zámkům, které nejsou certifikované, pochybné kvality nebo málo bezpečné.

Bezpečnostní třídy zámků

Stejně jako trezory mají také trezorové zámky své bezpečnostní třídy právě podle evropské normy EN 1300. Norma je tedy platná v celé Evropě. O bezpečnostní třídě je samozřejmě vydán certifikát, ale klient ho běžně neuvidí. Certifikát se vydává jeden jediný na celou modelovou řadu zámků. Na vyžádání je možné získat jeho kopii, někdy s finančními náklady za vyhledání.

Bezpečnostní třída trezorových zámků podle normy EN 1300 musí být vyznačena na těle zámku. Samolepkou nebo tlakově lité. Většinou je toto označení dostačující a není potřeba třídu dokládat papírovým certifikátem. K tomuto označení přímo na zámku se ale běžný uživatel nedostane. Naše trezory mají bezpečnostní pečeť proti nedovolenému zásahu do mechanizmu trezoru.

trezorové zámky třídy A třída B třída C nejlepší zámky nejvyšší třída D trezorových zámků

Trezorové zámky třídy A

Trezorové zámky třídy B 

Trezorové zámky třídy C

Trezorové zámky třídy D

Trezorové zámky ve třídě A jsou ty nejběžnější. U produktů v naší nabídce jsou minimálně zámek ve třídě A. V každém případě by jste měli vyžadovat při kupování trezoru minimálně A zámek. Všechny ostatní zámky mohou být méně kvalitní, méně bezpečné a hlavně celý trezor nemůže mít certifikát bez certifikovaného zámku. Bez zámku třídy A také není možné v trezoru uchovávat zbraně!

Když chcete něco lepšího je možné mít na trezoru zámek třídy B podle ČSN EN 1300. Jsou to například elektronické zámky, které nabízíme (ty se naopak nedělají ve třídě A). Zámky třídy B jsou celkem běžné, i když někdy na požádání a někdy za příplatek. Zdarma v základním provedení jsou osazeny na III. bezpečnostní třídě trezoru. Tam už musejí být kvůli normám. Zámky ve třídě C jsou také možné, dokonce třída D. I když dost netradiční pro soukromé použití. Jsou za celkem vysoké příplatky. Jejich použití je opodstatněné hlavně na bankovních trezorech a na opravdu vysokém zabezpečení.


Trezory pro utajované skutečnosti

Třída Typ zámku Bodové hodnocení NBÚ
NKzámek typu 1bodové hodnocení SS2=1
třída Azámek typu 2bodové hodnocení SS2=2
třída Bzámek typu 3bodové hodnocení SS2=3
třída Czámek typu 4bodové hodnocení SS2=4
třída Dzámek typu 5bodové hodnocení SS2=5

Zámek "A" pro trezory na zbraně podle ČSN EN 1300

Hlavně lidé, kteří mají doma zbraně hledají označení trezorového zámku třídy A. Zákon o uložení zbraní číslo 119 (po novelizaci č. 229/2016 Sb.) a Nařízení vlády č. 217/2017 Sb. (dříve č.338 -> č.347 -> č.503) totiž hovoří o tom, že zbraně do 10 kusů mají být zabezpečený právě třídou zámku A. V našich nabízených trezorech pro uložení zbraní je to samozřejmost (dostáváte certifikát na celý trezor).

Překonání, otevření trezorového zámku násilím. Za jak dlouho?

zloděj

Trezorové zámky jsou testované a certifikované podle normy EN 1300. V podstatě se dostanou do ruky zkušenému akreditovanému zámečníkovi ve zkušebně. Má k dispozici celkem neomezený čas a nástroje. Zkouší zámek překonat za co nejmenší čas a s co nejednoduššími nástroji. Postupně používá složitější a více destruktivní nástroje. Po překonání zámku se bodově ohodnotí potřebný čas a nástroje. Podle toho se vydá certifikát na určitou třídu zámku.

V reálných podmínkách při napadení zlodějem nelze říci jak dlouho odolá trezorový zámek. Je tam spoustu proměnných. Jak zkušený je zloděj, jaké má nástroje, připravoval se na konkrétní zámek, může způsobit hluk? Ale i jaké bude mít štěstí. Jednoduše lze říct, že vyšší třída je větší překážka, například dvojnásobná. Podepsat se ale pod to lze jen obtížně. Pravda je také, že na třídu A se najde více lidí, kteří se pustí do otevírání. Myslím profesionální zámečníky. Odborníků na třídu B je méně. Na vyšší třídu B budou muset obyčejní zámečníci dělat více škody a bude to trvat dlouho, když se do toho pustí. Zloděj primitiv to řešit nebude a bude dělat tunel. Tomu na třídě zámku nezáleží, pro něj je překážkou třída trezoru.

Původní norma ČSN P 165110 na trezorové zámky

stará norma

V ČR dříve platila norma o trezorových zámcích pod číslem ČSN P 165110 - "Klasifikace zámků s vysokou bezpečností vzhledem k jejich odolnosti proti nepovolenému otevření". Norma byla zrušena a plně nahrazena dodnes platnou normou EN 1300. Norma P 165110 platila v rozmezí 05/1999 - 02/2005.

Jediné co by se k této normě dalo říct je, že skončila v roce 2005. Přesto se můžete stále setkat s prodejci, kteří jí uvádějí. Dejte si pozor na takové lidi.

Copyright © již od roku 1968 Všechna práva vyhrazena.

Aktualizováno listopad 2024

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes