Trezory chrání peníze, investiční zlato, cenné i tajné dokumenty, zbraně, sbírky, vzpomínky i klíče. Podobně jako bezpečnostní pásy, airbagy a výztuhy chrání zdraví řidiče. Obecně mají lidé trezory spojené s ukládáním balíčků peněz a luxusních šperků. Na výstavách se nám ve velkém počtu dostává od lidí jedné jediné odpovědi a to, že do trezoru nemají co dát. Je tomu ale skutečně tak? Člověk přijde na to, kolik cenností doma měl, například po nechtěné návštěvě zloděje nebo v horším případě při požáru, kdy najednou nemáme ani smlouvu o pojištění.
Trezory podle bezpečnostních tříd
U trezorů je hlavní jejich bezpečnost. Pro zjednodušení je každý trezor zařazen do bezpečnostní třídy. I když některé trezory nemusí být certifikované. Takzvaná nezjištěná konstrukce NK. Některé jsou v základní bezpečnosti "Z" podle české normy ČSN 916012 na kterou navazuje celoevropská norma EN 1143. Na uložení zbraní je také důležitý certifikát na 15 RU (odporových jednotek), ale to není bezpečnostní třída.
15 RU | třídy Z | třída I |
třída II | třída III | třída IV |
Bezpečnostní třídy jsou u trezorů hlavním parametrem. Podle třídy (norma EN1143) je možné srovnat různé trezory od různých výrobců a to i z jiných zemí Evropy. Základní bezpečnost se dělí podle české normy ČSN 916012. Ta rozděluje sejfy do tříd Z1, Z2 a Z3. Norma je platná jen v ČR.
Trezory podle uložených věcí
Trezory na cennosti
Uložení cenností jakéhokoli druhu vždy bylo a je primárním poslání trezorů. Do trezorů se ukládá nejen hotovost a zlato, ale všechno co má vyšší hodnotu jako jsou sbírky známek, šperky nebo například zubařovo zlato. V trezoru bychom měli mít důležité smlouvy, pojistky až po cestovní pasy a s trochou nadsázky i milostné dopisy a deníček.
Utajované písemnosti
Trezory chrání také utajované dokumenty před nechtěnými pohledy, před odcizením firemních tajemství a know-how. Pro běžnou domácnost to třeba není až tak důležité, ale tuto vlastnost trezorů vyžadují například státní instituce a podnikatelé. Většina trezorů je také uznaná a certifikovaná Národním bezpečnostním úřadem.
Trezory na zbraně
Dvě zbraně můžete dát do libovolného trezoru. Na uložení 10 kusů zbraní je už potřeba 15 odporových jednotek nebo minimálně bezpečnostní třída Z2. Další kategorií je uložení 20 kusů zbraní, které musí být uloženy v trezoru minimálně v I. třídě. Nejvyšší kategorií jsou trezorové dveře, za kterými můžete mít neomezený počet zbraní.
Trezory na sbírky |
Trezory na klíče |
Trezory na opiáty |
Počítače a data |
Nám je celkem jedno, co si chcete do trezoru uložit. Jen Vám chceme pomoct s výběrem vhodného trezoru v odpovídající třídě zabezpečení. Nemělo by se stát, že máte milion v sejfu se základní bezpečností. Také není dobré po roce používání zjistit, že se Vám dovnitř něco nevejde nebo, že potřebujete přivést elektriku pro nabíjení počítače...
Trezory podle místa instalace
Trezory do zdi
Jsou určeny do zdi, do prostoru bývalého komína a často do prostoru pod schody. Chráněná je z výroby čelní strana. Ostatní stěny se u trezorů do zdi nahrazují kvalitním betonem na každou stranu i dozadu alespoň 10 cm (u základní bezpečnosti 6 cm). Právě proto, že mají méně chráněné stěny, jsou levnější než nábytkové trezory. Na druhou stranu musíte mít vhodné místo, kam trezor zazdít. Dají se skrýt za obraz nebo například za vestavěnou skříň a podobně.
Trezory do podlahy
Podlaha není obvyklé místo, kam se instalují trezory. Musíte mít vhodné místo, které se hledá těžko. Nejlépe už při stavbě domu. Trezory do podlahy mají konstrukci jako trezory do zdi. Navíc jsou vybavené pojistkou proti vysazení dveří, pojistkou proti pádu dveří, madlem a krycím plechem, který je zároveň s podlahou.
Volně stojící trezory
Většinou větší a masivnější trezory a trezorové skříně. Nejsou úplně vhodné do nábytku, nebo by na ně muselo být více místa. Obvykle stojí u stěny mezi nábytkem. Mohou být i uprostřed místnosti. Když se kvalitně ukotví. Všechny stěny jsou stejně bezpečné. Volně stojící trezory mají často venkovní panty a dveře je tak možné široce otevřít.
Nábytkové trezory
Nábytkové trezory mají všechny stěny stejně dobře chráněné. Mohou tedy stát i uprostřed místnosti. Určené jsou ale do nábytku. Jsou menších rozměrů a dveře se nejčastěji otevírají jen na 90°. Tak, aby nepřekážely dveřím od nábytku. Samotný nábytek skryje umístění trezoru. Nábytkové trezory se kotví a to buď do podlahy nebo do stěny. Podle konkrétního modelu trezoru.
Trezorové dveře
Jsou zvláštní kategorií trezorů. Z celkem libovolného prostoru vytvoří dveře trezorovou místnost. Samozřejmě také stěny, strop a podlaha musí mít srovnatelnou bezpečnost. Trezorová místnost může být tak malá, že do ní ani nevstoupím. Na druhou stranu můžete mít dvoukřídlá trezorová vrata pro vjezd vysokozdvižného vozíku.
Trezory na utajované materiály podle NBÚ
Trezory jsou jednou z nadřazené kategorie "Úschovné objekty". Národní bezpečnostní úřad certifikuje trezory pro uložení utajovaných materiálů. Dokumenty mají stupně utajení a podle toho také samotné trezory.
typ 1 - Vyhrazené |
typ 2 - Důvěrné |
typ 3 - Tajné |
typ 4 - Přísně tajné |