Bankomat je samoobslužné výplatní zařízení, které vydává držitelům platebních karet bankovky. Obsluhuje se pomocí platební karty, zasouvané do speciální čtečky. Po zadání PIN (čtyřmístného číselného kódu) a požadované částky jsou bankovky, do té doby uložené z trezoru bankomatu, vydány. Současné bankomaty jsou on-line napojeny na autorizační systém, který ověřuje pravost informací uložených na platební kartě, správnost PIN a dostatečný zůstatek hotovosti na účtu klienta. Kromě standardních funkcí umožňuje bankomat provádět některé nepeněžní funkce, jako jsou jednoduché platební příkazy, výpisy z účtu, změny PIN a vkládání peněz jako depozit. To se může provádět i tzv. inteligentní metodou, kdy jsou bankovky automaticky rozpoznány přímo v bankomatu a jsou klientovi připsány na účet. V poslední době lze bankomaty využít i pro další aktivní operace klienta, kdy je prostřednictvím bankomatu možné uzavřít úvěrové smlouvy, zažádat o vydání nového typu platební karty, dobít mobilní telefon, koupit si vstupenky do kina atd. K tomu slouží speciální řídící systém umístěný přímo v bankovním ústavu, který je přičemž cena standardní verze jen pro výplatu hotovosti se dnes pohybuje kolem 800 tisíc korun. |
Historie bankomatu
Historie sahá až před druhou světovou válku. S myšlenkou přišel ve třicátých letech turecký vynálezce žijící v Americe, Luther George Simjian. Jeho nápad s bankomatem se vyzkoušel, ale neměl patřičný ohlas a využívali ho pouze prostitutky a gembleři, Za „otce“ bankomatu je považován Skot John Shepherd-Barron, kterému vadila omezená otevírací doba bank. Se svým nápadem přišel v roce 1965 k šéfovi banky Barclays. První automat spatřil světlo světa o dva roky později 27. června 1967 pod názvem BarclaysCash v pobočce banky v londýnské čtvrti Einfield. První tehdy ještě off-line bankomat (bez propojení s bankou) v České republice byl nainstalován v lednu 1989 na pobočce České spořitelny na Václavském náměstí. Sloužil ale jen zaměstnancům spořitelny. První on-line síť spustila Komerční banka až o tři roky později v únoru 1992. První bankomat na světě byl zveřejněn ve 30. letech. Od roku 1967 vyrostlo ve světě přibližně 1,5 milionu bankomatů. Jejich počet se přitom závratnou rychlostí zvyšuje – každých pět minut je nainstalován jeden nový.
Rozdělení bankomatů
Bankomaty můžeme rozdělit na dva základní typy – na vnitřní, které najdete třeba na pobočkách bank nebo v obchodních centrech, a venkovní, které jsou na ulici. Oba typy mohou být buď zabudované ve zdi, nebo volně stojící. Přístroje umístěné v interiérech snesou teplotu do +5°C. Ty venkovní odolávají až dvacetistupňovým mrazům. Pokud je teplota ještě nižší, bankomat může „zlobit“. Naopak letní vedra jim nevadí. Cena bankomatu se liší podle toho, co všechno umí. Nejlevnější bankomaty, které slouží jen pro výběr peněz, stojí okolo 300 000 korun, ale u víceúčelových bankomatů se cena může vyšplhat i na několik milionů korun. Jejich životnost se pohybuje okolo osmi až deseti let.
Obrazovka s počítačem na trezoru
Každý bankomat se skládá z několika základních částí. Kromě těch, které vidíte už při pohledu zvenčí – například obrazovky, klávesnice, čtečky karet nebo podavače peněz – se uvnitř bankomatu skrývají ještě další součástky nezbytné k tomu, aby přístroj správně fungoval. Je to hlavně počítač, který zaznamenává všechny transakce a současně je propojen s dalšími systémy v bance. Provozovatel tak může přímo z kanceláře kontrolovat, jestli je v bankomatu ještě dost peněz, nebo je třeba jej doplnit. Další důležitou součástí bankomatu jsou kazety s penězi. Kazety v bankomatu mohou být dvě, ale třeba i čtyři. V každé z nich jsou bankovky jiné hodnoty, proto některé bankomaty například neumějí vydat 1800 korun, ale jen 1500 korun. Poškozené bankovky, které přístroj nedokáže z kazety dopravit do podavače peněz, se ukládají ve speciálním šuplíku.
Obrazovka
Přes obrazovku s vámi bankomat komunikuje. V okamžiku, kdy do něj vložíte kartu, se zobrazí menu s nabídkou dostupných služeb. Jako první většinou zvolíte jazyk, pak zadáte PIN a pokračujete buď výběrem hotovosti, nebo jinou službou.
Klávesnice
Slouží k zadávání všech číselných údajů – od zadání PIN až po čísla mobilů nebo faktur, ale také pro potvrzení transakcí. Když uděláte chybu, můžete transakci zrušit nebo se o krok vrátit.
Počítač
Za obrazovkou je umístěn počítač. Je to stejný stroj jako ty, které běžně používáme v kanceláři nebo doma. Počítač zaznamenává veškeré transakce bankomatu a současně je propojen s dalšími systémy v bance.
Bezpečnostní kamera
Bezpečnostní kamera se spustí v okamžiku, kdy do bankomatu vložíte kartu. Je to ochrana pro případ, že by z bankomatu chtěl peníze vybírat někdo na falešnou nebo kradenou kartu.
Trezor
Celou spodní část bankomatu tvoří trezor. Rozměrem i hmotností tvoří trezor většinu z bankomatu. Jsou v něm umístěny kazety s penězi a také šuplík na poškozené bankovky. Každý druh bankovky má vlastní kazetu. Při výběru z karty se automaticky peníze dostávají ze samotných kazet skrz trezor až do výdejního zařízení. Složitým systémem podavačů a pásových dopravníků. Ten zvuk zná asi každý, ale neumíte si představit, že v tu chvíli vyjíždí bankovka z trezoru. Obsluha jednou za čas otevře trezor, vyjme staré kazety a vloží nové naplněné. Obsluha se tedy vůbec nedostane k bankovkám.
Bezpečnost trezoru je zajištěna na několika úrovních:
- Bankovky jsou bezpečně uloženy v trezoru
- Veškeré údaje jsou on-line ověřeny v autorizačním systému
- Zasílaná data jsou na své cestě několikrát šifrována
- Magnetické karty jsou postupně nahrazovány kartami čipovými, které se hůře kopírují
Stěhování bankomatů
Stěhování bankomatů je velice náročná činnost. Bankomaty jsou s velkou hmotností, kterou tvoří trezor a elektronika. Na těžkém trezoru jsou připevněné relativně měkké plechy plné křehké elektroniky. Stěhují se stojící, aby se nepoškodila elektronika a všechny vnitřní zařízení. Navíc se často musí nastěhovat do reprezentačních prostorů banky. Tam se nesmí nic škrábnou, poškodit.
Vykrádání bankomatů
Zloději vytrhli bankomat ze zdi
Zloději si vybrali bankomat ve kterém bylo údajně něco okolo dvou miliónů korun. Trezor za sebou vláčeli až do nedalekého lesa, kde se již v klidu dostávali do trezoru. Podle prvních zjištění se určitě lupičům podařilo při násilném otevírání velkou část bankovek spálit.
Povedená krádež bankomatu
Skupina tří maskovaných lupičů se na loupež důkladně připravila a také proto je zajímavé jak to celé dopadlo. Po vytržení bankomatu ze zdi dodávkou se muži pustili do nakládání na auto. Pachatelé si však auto nezajistili a to najelo na sloupek a již nebylo možné odjet. Proto pachatelé auto zapálili a z místa činu utekli.
Skoro ukradený trezor
Chyběl už jen jeden šroub a noční krádež v centru města by se povedla. Zloději se po vloupání pustili do čtyř šroubů, kterými byl bankomat přikotven k podlaze. Při posledním šroubu je ale vyrušila policejní hlídky a tak zloději uprchli v připraveném autě. Druhé auto s připraveným navijákem nechali na místě. Pachatelům teď hrozí až deset let.
Rypadlem na bankomat
Průmyslová kamera zachytila kuriózní loupež v irském Newtownbuttleru. Zloději netroškařili a na nedobytný bankomat si vzali rovnou bagr. Ani místní policie zřejmě nechtěla takové drzosti uvěřit, protože přijela na místo až po dvanácti hodinách. Tento způsob krádeže je velice oblíbený v Japonsku. Seženou si rypadlo, dojedou až k bankomatu a jednoduše ho vyrvou ze zdi. Ten pak položí na nákladní automobil a odjedou. V Japonsku už bylo takto ukradeno 57 bankomatů. V České republice málem jeden, když počátkem roku prchajícím zlodějům v Českém Krumlově vypadl z auta.
Spálili obsah trezoru
V pět hodin ráno se k bankomatu vloupala skupina zlodějů. Dovnitř trezoru se pokusili dostat za pomoci autogenu a to jim zkazilo plány protože zařízení bankomatu začalo hořet a s ním shořeli také papírové bankovky. Podezření padlo na studenty Technické univerzity v Liberci, protože dobře znali areál kde se bankomat nacházel.