Zámky trezorových dveří

kolečko trezoru

Zámek na klíč

Kombinační číselník

Elektronický zámek

V základním provedení se zámkem na klíč (dva klíče). V základní ceně dveří. Nevýhodou je, že se o klíč musíte postarat. Nosit ho s sebou nebo ho mít bezpečně uložený. Zámek na klíč se používá také jako servisní klíč nebo jako zámek, kterým se uvnitř zamknu.

Otáčením doleva a doprava natočíte svojí tajnou kombinaci a otevíráte. Bez baterií a bez klíčů. V domácích podmínkách je to věčný zámek. Jeho nevýhodou je systém točení. Někdo se může obávat, že to nezvládne.

Přináší velké pohodlí a uživatelský komfort. Nevýhodou je snad jedině vyšší pořizovací cena. Elektronický zámek se klasicky ovládá 6-ti místným kódem a nebo i otiskem prstu.

Elektronické zámky mají i další funkce jako jsou další uživatelé nebo časové zpoždění.

Bezpečnost trezorových zámků

Stejně jako trezorové dveře, tak i samotné zámky jsou certifikované do bezpečnostních tříd. Třída zámku je vyjádřena písmenem a to znamená jak moc velká je to překážka při napadení. Testuje se podle normy EN 1300 ve státem akreditované zkušebně. Dva zámky ve stejné třídě by měly být stejnou překážkou. Ať už se ovládají klíčem nebo elektronicky. Pro trezorové dveře je odpovídající bezpečnost jeden zámek ve třídě A. Elektronické zámky se vyrábí jen ve vyšší třídě B. Na přání můžete mít zámek na klíč a nebo kombinační číselník ve třídě B. Zámky ve třídě C jsou už ve vysokém zabezpečení, cenově nákladné a málo používané. Je možné je také osadit.

 

Ovládací klika

klasické trezorové dveře

Trezorové dveře blokují do všech 4 stran masivními ocelovými válci. Ty se roztahují a stahují klikou. Klika se potom zablokuje trezorovým zámkem. Standardně je jedna ovládací klika na chráněné straně.

Standardní klika

Panické provedení

Vnitřní klika

Dveře pro uložení cenností nebo jako sklad zbraní mají ovládací kliku na venkovní chráněné straně. Vnitřní strana je hladká a není tak možné se uvnitř zavřít. Rozšířené použití místnosti jako úkryt. Na dveřích je trezorová klika oboustranná a ovládá stejné rozvory. Mohu se uvnitř zavřít, například před násilníkem. Speciální provedení pro trezorové dveře. Používané jen zcela výjimečně. Ovládací klika je na vnitřní nechráněné straně a venkovní chráněná strana je hladká.
 

Jednostranné trezorové zámky


jednostranný trezorový zámekJe potřeba si uvědomit, že trezorové zámky (na klíč a kombinační číselníky) je možné ovládat jen z jedné strany. Vychází to z jejich použití na trezorech. Takové je jejich certifikované provedení (EN 1300) a není možné to změnit. I když by bylo výhodnější je používat jako běžný bytový zámek (například FAB nebo Mul-T-lock apod). Elektronické trezorové zámky je možné ovládat z obou stran (Jeden zámek ovládá dvě rovnocenné klávesnice).
 

Řešení 1 - jeden zámek

Nejjednodušším řešením jsou dveře, které mají jednu ovládací kliku na chráněné straně a jeden zámek (na klíč, kombinační číselník, elektronickou klávesnici a nebo biometrický zámek). Vnitřní strana je hladká a nemohu se uvnitř zavřít. Slouží na uložení cenností, nebezpečných věcí a často na neomezený sklad zbraní podle zákona.
 

Řešení 2 - vyšší bezpečnost dveří - dva zámky

Je stále velice jednoduché řešení. Na chráněné straně je ovládací klika a dva zámky. Zvedne to bezpečnost hlavně proti odborníkovi. Násilné překonání dveří trvá déle. Běžné používání ale také trvá déle. Musíte nastavit dva zámky pro otevření dveří. Je možné dlouhodobě používat jen jeden zámek a druhý mít trvale odemčený. Příklad: Dveře odemykám elektronickým kódem a zámek na klíč je trvale odemčený. Odjíždím na dovolenou a tak pro jistotu zamknu i klíčový zámek.
 

Řešení 3 - dva závislé zámky

Jeden zámek na dveřích je hlavní, kterým vstupuji dovnitř. V případě, že se hlavní zámek poškodí odemknu druhým. Klasicky například elektronická klávesnice jako hlavní zámek a zámek na klíč jako servisní nebo jinak řečeno nouzový. Nouzový klíč může být v bankovní schránce nebo jinak bezpečně uložený. Dělají se elektronické zámky, které mají přímo jako svojí součást zámek na klíč (E-M) nebo kombinační číselník (LG-E).
 

Řešení 4 - základní provedení

Řešení trezorové místnosti, kdy se nejen uvnitř ukládají cennosti, ale můžete se uvnitř schovat. Když se třeba cítíte v ohrožení nebo když si chcete něco prohlížet apod. Uzamknu se vnitřním zámkem, klasicky zámkem na klíč. Když násilník poškodí venkovní zámek dostanu se ven (nouzovým zámkem).
 

Řešení 5 - elektronický zámek

Při použití elektronického zámku to může být ještě jednodušší. Zadáte 6 čísel a otočíte klikou. Vstoupíte do místnosti. Zavřete za sebou dveře. Tím jak otočíte vnitřní klikou do polohy "zamčeno" se elektronický  zámek automaticky zajistí. Je to také nejrychlejší řešení jak se uvnitř zamknout. Když by násilník poškodil elektroniku na chráněné straně, je uvnitř ještě nouzový zámek. Ten obejde elektronický zámek, když se chci dostat ven.
 

Řešení 6 - dvě klávesnice

O něco nákladnější provedení. Na druhou stranu je více pohodlné a uživatelské. Na chráněné straně je elektronická klávesnice, kterou vstupuji do místnosti. Když otočím vnitřní klikou, zámek automaticky zablokuje dveře.  Abych se dostal ven, použili vnitřní klávesnici. Obě klávesnice ovládají jeden stejný zámek stejným kódem. Navíc může být na vnitřní straně nouzový zámek, kdyby se třeba násilníkovi povedlo poškodit elektronický zámek.
 

Řešení 7 - dva zámky

Provedení trezorových dveří, které možné je, ale určitě se nedělá často. Je toho na dveřích už dost. Venku máte dva zámky, které zvednou bezpečnost. Uvnitř potom musí být dva nouzové zámky, kterými se dostanete ven. A v neposlední řadě vnitřní zámek, kterým se uvnitř zamknete. Zjednodušit by se to dalo, kdyby jeden venkovní zámek byl elektronika.

Copyright © již od roku 1968 Všechna práva vyhrazena.

Aktualizováno srpen 2024

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes