V následujícím článku Vám napíšeme nějaké naše zkušenosti s trezory na zbraně. Zkušenosti z výroby trezoru na zbraně od devadesátých let. Dále podmínky zákonů a nařízení, které přesto, že jsou celkem jasné, způsobují vášnivé diskuze.
Vždycky bude na prvním místě zákon, na druhém místě lidé co zákon provádějí, vysvětlují a pak teprve výrobci trezoru a uživatelé. Předem také říkam, ze zbraním hlouběji nerozumím. Nevím jaké mají rozměry a potřeby. Prosím když tak pošlete Vaše náměty.
Konstrukce a rozměry trezoru na zbraně
Trezory na dlouhé zbraně se vyrábějí v několika velikostech a vybere si určitě každý. Výška a hloubka bývá na trhu velice podobná a rozhodujete se tedy podle šířky. Důležité je ale zhodnotit celý vnitřní prostor. Obtěžovat mohou hlavně řešení kdy jsou zbraně za sebou a musíte vyndavat i zbraně co nechcete. Nevýhodou mohou být také dveře, které se otevřou jen na 90° a překáží. Masivní dveře nebo velice nevhodný, malý vstupní otvor.
Výška uvnitř trezoru na zbraň
Výška trezoru na zbraně je také důležitá, ale to asi víte lépe. Změřte svou nejdelší zbraň a takové místo musí být uvnitř trezoru. Nechcete přeci dávat zbraň šikmo a vyndavat jí jako ježka v kleci. Další věc je vnitřní schránka. Povinná je v Německu, u nás ne. Obvykle je přes celou šírku, ale na přaní jí můžeme udělat i vertikálně. Zbraň by pak mohla být odshora až dolů. Případně je možné udělat i výšku trezoru na zakázku.
Pozor ale, nestačí jen místo uvnitř trezoru, musíte zbraň také pohodlně dostat dovnitř. Trezory na zbraně na trhu mají ruzné rámečky apod. Vstup do trezoru je tak daleko menší než samotný vnitřní prostor!
Cena trezoru na zbraně
Hlavně u trezoru na dlouhé zbraně do 10 kusu se časem snižovala cena v důsledku konkurenčního boje. V podstatě jsme na ceně, aby se nám to vyplatilo a zaroveň, abychom nešli pod nastavenou firemní kvalitu. Když najdete trezor s nižší cenou, neznamena to, ze je levnejší, ale méně kvalitní. Zrovna u skříňí na zbraně je to dobře vidět. Už není možné ubírat ze zisku, není kam. Na trhu je hodně silná konkurence s méně kvalitními, ale levnými produkty.
Nešvarem jsou take trezory vhodné na uložení dvou nebo pěti zbraní. Pět ubramí ale nemá oporu v legislativě a je to tedy signál. Dvě zbraně musíte jen vhodně zabezpečit a tak to prodejce ani nemusí říkat natož zmiňovat jako vlastnost jejich trezoru. Je to jen způsob jak Vám prodat cokoli na oko lacino.
Proč mít trezor na zbraně?
Pekoz58 napsal "Pokud dorazí dobrej chmaták, debil kamarád nebo pár zvědavejch děcek a něco provedou lezou potom tlustý do tenkejch. Dodržení 119/2002 Ti dává šanci vyjít z toho s relativně bez následků..."
forum.mujglock.com
Podmínky zákona
Ochrana dětí
Proti zloději
Legislativa uložení zbraní
Normy a nařízení, které se věnují uloženi zbraní. Předně samozřejmě zákon. Zákon o uložení zbraní číslo 119/2002 Sb., který je novelizován zákonem číslo c. 229/2016 Sb. Druhým nejdůležitejším je Nařízení vlády c. 217/2017 Sb. (dříve c.338 -> c.347 -> c.503) , které se velice často chybně uvádí před novelizací jako c. 338/2002 Sb.
15 odporových jednotek = 15 RU
"akorát že nikdo neví co to je 15 odporových jednotek, to ti neřeknou ani zákonodarci"strelectvi.cz/forum/skladovani-zbrani
Odporové jednotky je něco tak základního, že to zná každý výrobce nebo prodejce trezoru. Odporové jednotky řeší norma EN 1143. Každý certifikovaný trezor má dané své odporové jednotky. Vyjadřují se bezpečností třídou, takže vlastně klienta nemusí zajímat. Jsou predevším pro výrobce. Klient chce certifikát na bezpečnostní třídu.
Samostatná kategorie jsou trezory odpovídajíci jen 15 RU. Takové trezory nemají bezpečnostní třídu! Mají jen certifikát shody, že splnují podmínky pro uložení do 10 ks zbraní. Tedy rozvory do tří stran, zámek třídy A podle EN 1300 a právě 15 RU. Takové trezory se používají jen na uložení zbraní a nejsou vhodné na další cennosti. Zakonodárcům určitě nejde o hodnotu Vašich zbraní při krádeži, ale aby byli zamčené třeba proti dětem nebo bláznům. Často se v diskuzích míchají zákony a bezpečnost. Na splnění zákonu (10 zbraní) Vám stačí 15 RU, ale když chcete i zabezpečit zbraně proti krádeži, musíte mířit o něco výš.
Co Vám asi žádný prodejce neřekne? Co opravdu je 15 RU? Znamena to, že trezor odolá například 3 minuty páčení páčidlem délky 750 mm nebo 3 minuty mlácení 1,5 kg palicí...
Více o RUCertifikované trezory
A nějaká EU norma mě taky nezajímá, certifikát musí odpovídat českým zákonům a normám. Nebudu přece lítat někde po soudech a dokazovat, jestli ta EU norma (pokud vůbec existuje) je v souladu s tou naší. http://zbranekvalitne.cz/forum
Trezory na uložení do 10 kusů řeší jen české normy, takže žadný zahraniční trezor není vhodný (nebo se musí v ČR překlopit certifikát, za peníze). Celá Evropa má společnou normu EN 1143, takže trezory do 20 zbraní mužete pořídit celkem kdekoli. V Německu se například trezory dělí podle VDMA na A a B, ale s tím v ČR nepochodíte. Stejně tak pozor na zahraniční produkty, kdy "certifikát" vydává sám výrobce nebo dokonce dovozce. To není možné! Stejně tak pozor podle jaké normy je certifikát. České statní normy (ČSN) jsou nezavazné doporučení dokud se neobjeví někde v zákoně! To se příliš neví.
Dvě zbraně mužete mít v podstatě v jakémkoli trezoru nebo vhodně zabežpecené. Zbraně do 10 kusů musí mít plechovku. S alespoň 15 RU nebo trezor s jinou bezpečnostní třídu Z1, Z2, Z3. Podle české normy CSN 916012 nebo třídu 0 podle EN 1143. Vyšší kategorie na uložení zbraní je třída I., která je již dobře zabezpečená. Může to být domací trezor na zbraně a další cennosti. Když máte hodnotné zbraně, nebo chcete uložit nějaké hodnoty společně se zbraněmi. Je možné uvažovat i o vyšších třídách II a III. Hodně důležitý je kovový štítek výrobce s vyznačeným modelem, třídou, datem... Štítek odkazuje na certifikát. Jeden bez druhého je jen polovina.
Pokud mě vykradou trezor a nebudu mít certifikát, tak pojišťovna nebude plnit? To by mě tedy moc nepotěšilo :)strelectvi.cz/forum/skladovani-zbrani
Certifikát se vydává jeden jediný originál na celou vyrobní řadu. Ke každému prodanému trezoru děláme kopii. Je tedy možné si kdykoli vyžádat další kopii podle vyrobního štítku.
Více o certifikátechNecertifikované trezory
Necertifikovaný trezor je celkem nevhodný na uložení. Necertifikovaný může být paradoxně i velice bezpečný trezor s vysokou hmotností. Když nemá potřebné dokumenty není vhodný na zbraně. Často je problém v historickém zámku. Ten bývá možné obtížně vyměnit za moderní trezorový zámek. Následně je možné získat potřebný papír. Celé je to spojené s náklady za práci, zámek a certifikát. Někdy jsou ale staré trezory poctivé, bezpečné a investovat se do nich vyplatí.
Kontrola zbraní PČR
Kontrolu uložení zbraní bez povolení soudu může PČR realizovat pouze u držitelů zbraní kategorie A. To je kvůli vyjímce na tyto zbraně. K zahájení šetření v jiných případech musí mít policie (oddělení zbraní a střeliva) podnět, jinak nic nedělá. Pak si u soudu zažadá o povolení k domovní prohlídce a soud ho vydá, když jsou důvody relevantní. Je to problematika zasahujíci více zákonů.
"Jako držitel několika zbraní na vyjímku mám doma co dva roky kontrolu." strelectvi.cz/forum/skladovani-zbrani
Po vyzvání můžete mít povinnost svůj arzenál předložit ke kontrole. Zaleží pak na dohodě, jestli vše přinesete na PČR nebo je pozvete k sobě. U majitele 10-ti a více zbraní by měla být samozřejmost návšteva v místě uložení.
Dozor nad dodržováním zákona o zbraních
Dozor nad dodržováním ustanovení zákona o zbraních a předpisu vydaných k jeho provedení vykonavají podle 75 zákona o zbraních Policejní prezidium a príslušné útvary policie. Výkon dozoru se řídí základními pravidly kontrolní činnosti podle zakona č. 552/1991 Sb., o státní kontrole, ve znění pozdějších předpisů. Orgány dozoru jsou při jeho výkonu opravněny požadovat od kontrolovaných subjektů predložení zbraně kategorie A, B, C nebo D nebo střeliva do těchto zbraní a příslušných dokladů ke kontrole, provádět kontrolu bezpečného používání zbraně nebo střeliva a v odůvodněných případech zajistit zbraň kategorie A, B, C nebo D nebo střelivo do této zbraně ( 75 odst. 2). Za porušení ustanovení zákona o zbraních lze v rámci dozoru uložit pokutu nebo ochranné opatření. Ministerstvo vnitra
Na jedné straně je legislativa "PČR oddělení zbraní a střeliva". Ta se praktikuje když je vše v klidu. Na druhé straně bude vyžadovat něco jiného PČR, když se něco stane. Nemusí to být jen brutální případy co se dostanou do televizního zpravodajství. V případe například vloupaní se zjistí, že Vaše zbraně nejsou zajištěny.
- Vloupaní do bytu - policie zjistí nezajištění zbraní
- Vloupaní do bytu a odcizení zbraně
- Manželka v hádce nahlasí, že jste ji ohrožoval zbraní. A nemusí to být ani pravda.
- Ublížení na zdraví nezajištěnou zbraní
- Zavistivý soused s literalním nadáním
Počet zbraní v trezoru
Kategorie do 10 kusů
Kategorie do 20 kusů
Uložení neomezeného
počtu
Více zbraní ve více trezorech?
Lze či nelze uschovavat 11 ks zbraní ve dvou certifikovaných trezorech na 10 ks, namísto jednoho trezoru na 20 ks?
Jiz od roku 2004 je OBP zastavan nazor, ze držitel zbraní zabezpečí tyto v souladu s pravními předpisy, pokud zbraně rozdělí v počtech do méně kusů a zvolí pak odpovidajíci způsob zabezpečení podle tohoto nižšího počtu (napr. místo jednoho komorového trezoru pro více než 20 zbraní zvolí dva uzamykatelné skříňové trezory pro více než 10, ale ne více než 20 zbraní). Je tedy zastávan názor, že pro odpovídající způsob zabezpečení je rozhodující počet zbraní uložených v jednom zabezpečovacím zařízení a nikoli celkový počet přechovávaných zbraní nebo počet zbraní v jednom objektu. Zákon č. 119/2002 Sb., o zbraních, ve znění pozdějších předpisů (novela zákon o zbraních c. 229/2016 Sb.), ani jiný pávní předpis výslovně nestanoví, které hledisko, zda celkový počet zbraní přechovávaných jedním držitelem nebo počet zbraní přechovávaných v jednom zabezpečovacím zařízení, je rozhodující.
Při řešení této otázky je nutné posoudit, jaké je skutečné bezpečnostni riziko při rozděleni zbraní v počtech do méně kusů a jejich zabezpečení v zařízeních urcčených pro méně zbraní, která jsou sice do určité míry méně odolná, ale na druhé straně při překonání jednoho zařízení je možné se neoprávněně zmocnit pouze několika kusů zbraní, nikoli všech.
Jiná je situace v případě zabezpečení maximálně dvou kusů přechovávaných zbraní, kdy není nutné tyto uložit v uložném zařízení splňujícím technické požadavky dané provaděcím právním předpisem, ale postačí pouze vhodný způsob zabezpečení. Jedná-li se však o více kusů zbraní, není možné tyto rozdělit v pocčtu maximálně po dvou kusech a zabezpečit je tak pouze vhodným způsobem, v opačném případě by totiž bylo možné rozdělit takto libovolný počet přechovávaných zbraní (např. v každé místnosti).To by však zcela odporovalo úmyslu zákonodárce a cílům sledovaným právní úpravou, kdy vhodné zabezpečení maximálně dvou kusů zbraní bylo stanoveno zejména pro potřeby cestování držitelů s jejich zbraní, popř. zbraněmi, a jejich uložení v zařízeních poskytujících docčasné ubytování.
Z výše uvedeného vyplývá, ze např. tři přechovávané zbraně musí být zabezpečeny v souladu s ustanovením 58 odst. 2 zákona o zbraních způsobem stanoveným pro zabezpečení maximalně deseti kusů zbraní, tzn. uložením do uzamykatelné ocelové schránky, uzamykatelné ocelové skríně nebo zvláštního uzamčeného zařízení, splňují-li stanovené technické požadavky. Stanovisko odboru bezpečnostní politiky MV
Jaký mít trezor na zbraně? - konstrukce trezoru
Jednopláštové konstrukce
Dvouplaštové trezory na zbraně
Kde mít trezor na zbraně?
Umístění trezoru je další důležitou věcí, kterou bychom měli řešit. Vždy ale nebudou ideální podmínky a tak bude potřeba udělat kompromis. Trezor by měl být snadno dosažitelný, obzvláště když tam mám zbraň osobní ochrany. Není pohodlné muset zdolávat troje zamčené dveře a dvoje schodiště. Na druhou stranu by měl být skrytý před dětmi a připadným zlodějem. Potom také podmínky v dané místnosti musí být odpovídající. Odpadá asi kotelna a prádelna. Tam mohou trpět zbraně, náboje, ale i samotný trezor.
Příslušenství na zbraně
Vnitřní uzamykatelná schránka
Držáky hlavní, dlouhých zbraní
Trezor nejen na zbraně, ale i další věci
Zamková technika trezoru
Zámek na klíč vždycky nepotěší
Kinathor napsal "Mám doma dvě děti, jsou zvídavý trpaslíci a někam schovavat klič mi nepřijde bezpečné. Jednoho dne by moji schryš mohli najít a ani na to nechci myslet.
http://forum.mujglock.com/
Hodně lidí věří nejvíce klíčům. Mám je pod kontrolou a jsou jednoduché, mechanické. Kliče mají svá pro, ale i proti. Obtežuje jejich soustavné nošení, mužete je ztratit. Schovat je doma před dětmi je obtižné. Zloděj je taky zkusí najít a při tom toho hodně rozhází. Také klíč, který převadí pohyb do tří stran je hodně namáhaný. Když už klič tak společně s klikou nebo sklopným madlem.
Druhá možnost je mechanický číselník
Nejpohodlnější zámek je elektronický
Často lidé elektronickým zámkům nevěří, je to dáno hlavně nějakou špatnou zkušeností. Hodně špatnou reklamu dělají jakoby trezory z hobby marketu, které celé i s elektronikou stojí přes 600,- Kč. Na našich trezorech jsou ale daleko kvalitnější elektronické zámky. Ušetřit lze třeba na designu, kdy montujeme kvalitní klávesnici, ale ten kroužek okolo je plast.
Bezpečnost elektronických zámků je na vysoké úrovni. Elektronické zámky jsou certifikované (samotné zámky, bez ohledu na klávesnici a celé trezory) na bezpečnostní třídu B podle normy EN 1300. Zámek na klíč má jen třídu A (ale vyrábí se i ve třídě B, nákladnější).
Baterie jsou také často obávaný komponent. Kvalitní elektronické zámky Vám nikdy nenechají zamčený trezor. Když baterie dochází, tak to zámek signalizuje. Když jí přesto nevyměníte a úplně dojde, snadno se vymění a zámek si stále pamatuje původní tajné číslo. Výměna baterie je buď přímo zvenku na klávesnici a nebo novou baterii přiložíte, odemknete a pak se vymění uvnitř trezoru. Laciné trezory z Činy apod. poznáte také podle toho, že používají ruzné baterie jako jsou velikost AA nebo AAA. V Evrope a na kvalitních trezorech se používá jedině 9V baterie!
Naše elektronické zámky na trezorech je možné připojit i na elektrickou síť pomoci adaptéru, ale je to nákladné. Stejně tak je možné vnitřní osvětlení napojené na síť a nejlépe i na automatický spinač rozsvícení. Jenže hodně lidí si takové zbytečné a nákladné úpravy nechce dopřát.
Dobrou vlastností elektronických zámků je nemožnost zkoušení. Ať už zloděj nebo zvídavé ditko si na klávesnici nemůže zkoušet náhodné kombinace. Při třetí špatném zadáni se zámek na 5 -15 minut zablokuje, a tak pořád dokola dokud nezadáte správnou kombinaci. Kvalitnější zámky mohou také vyhlásit alarm, ale to je zbytečně nákladná úprava.
Více o elektronikáchBiometrický zámek na otisk prstu
Konečně přišla doba (2020), kdy možná změním názor na biometrický zámek (otevírá se podle jedinečné části těla). Až do dnes se totiž nabízejí trezory, které mají zámek na otisk prstu, ale jsou necertifikované a z dálného východu. Prostě žadný takový zámek ani trezor s tím zámkem neměl potvrzenou bezpečnost. Technologie jdou dopředu a postupně se vychytávají dětské nemoci. Dnešní biometrické zámky jsou pořád na vyšší a vyšší úrovni (i když je na trhu pořád většina trezoru s otiskem prstu v laciném provedení).
Konečne jeden výrobce opravdových trezorových zámků představil opravdu kvalitní certifikovaný biometrický trezorový zámek. Nespokojil se s třídou A, ale zámek je rovnou certifikovaný ve vyší třídě B. Zámku bych věřil, ale nejsem ochoten zaplatit vyšší cenu za kvalitu, pohodlí a bezpečnost.
Servisní nouzový zámek
Bezpečnostní propast laciných trezorů jsou servisní klíčky vedle elektroniky. Případ kdy elektronický zámek lze obejít nějakým jednoduchým klíčkem. Nejlépe když je schovaný pod plastovým víčkem. Takové řešení je v drtivé většině na činských trezorech a nezáleží jestli jste si ho reálně zakoupili v ČR nebo Německu! Servisní klíč nemůže být nějaká FABka nebo jednostranný klíček (často tvaru trubičky), ale když už tak jedině opět certifikovaný zámek ve třídě minimalně A. Takže v nabídce takovy nouzový zámek máme, ale musí se to provést kvalitně a s certifikovanými zámky.
Nouzové zámkyKotvení trezoru na zbraně
"Já trezor nijak ukotvenej nemám, ale taky to je tím, že má 4 metráky, se zbraněma a municí 5 :)"www.strelectvi.cz/forum/skladovani-zbrani
Trezor 400 kg se ještě stěhuje velice dobře, hlavně když zloděj může udělat škody, například ho vyhodí z okna. Nemáme to spočítané, ale Jinova stěhuje například 800 kg do 6. patra po schodech za 40 minut. Viděl jsem na vlastní oči jak čtyři nesli 900 kg dve patra s malou prestávkou.
Kotvení je duležité ze dvou pohledů. To první co Vás napadne je, že se trezory kotví jen proto, aby Vám je zloděj neodnesl celé. Ano, je to správně. Pak se ale trezory kotví také kvůli tomu, aby zůstal platný certifikát. Když máte certifikovaný trezor neukotvený, není certifikát platný. Kotvení je proto důležité.
Vice o kotvení trezorů"Jen bych upřesnil že předpis 338/2002 Sb. žádá kotvit pouze "zvláštní uzamčené zařízení" trezory a další schránky které mají certifikát (15 odporových jednotek atd) kotvit netřeba."www.strelectvi.cz/forum/skladovani-zbrani
Předně Nařízení vlády č. 338 je už hodně starý pojem. Dnes je platné c. 217/2017 Sb. (dříve c.338 -> c.347 -> c.503). Kotvit se musí všechny certifikované trezory. Přesto, že se to nepíše v zákoně ani v Nařízení vlády, je to dáno normou EN 1143-1. Jasně říka, že všechny trezory certifikované do bezpečnostní třídy podle 1143 a s hmotností do 1.000 kg musí být ukotveny. Neukotvený trezor nesplňuje podmínky certifikátu.
Kotveni trezoruKdo trezor ukotvi?
"Pokud firma neuvádí jako podmínku platnosti certifikátu ukotvení do zdi / podlahy, tak by to mělo byt OK." www.strelectvi.cz/forum/skladovani-zbrani
Každý certifikovaný trezor na uložení zbraní musí byt ukotven! Prodavající firma na to nemá žádný vliv. Není stanoveno kdo a jakým materálem kotví trezor, ale kotveni musí odolat 50 kN. Takže kotvení musí být kvalitní, nestačí dvě plastové hmoždinky. Šikovný řemeslník si dokáže ukotvit sám nebo to svěřte odborné firmě. Kotvíme převážně pomocí chemické malty a to je pro soukromníka nákladnější system než plastové a kovové hmoždinky. K našim trezorům je dodáván návod na kotvení.
Kam ukotvit trezor
To, že se trezor ukotvit musí je jasně. A také to, že to musí být kvalitně provedeno. Ale kam? Tak v drtivé většině se trezor kotví do zad nebo do podlahy. Některé skříně mají jen kotvení do zad. Někdy výrobce udělá dvě díry do zad a dvě do podlahy. Vysokou skřín bych určitě ukotvil do zad v horní třetině. Při nějaké nečekané události by skříň na někoho mohla i spadnout.
"Ještě by mě zajímalo k tomu přidělání ke zdi - máme dlaždičky (doufám, že se při transportu po bytě na místo žádné nerozflákají) a k tomu patří i takovej nízkej rantl po obvodu na zdi. Ty by se asi musely vylámat, co?" www.strelectvi.cz/forum/skladovani-zbrani
Odborna stěhovací firma by škodu cestou udělat neměla. Rozhodně ne z neschopnosti. Stane se i profesionálům, že praskne špatně podmazaná dlaždice. Když je trezor těžší, měla by se volit i nějaká ochrana podlah. Roznášet hmotnost. Jako příslušenství pod trezorem může být sokl. V základním provedení třba kolem 4 - 7 cm nebo s libovolnou výškou. Celkem často se také dělá podstavec pod trezor na jedné straně uskočený. Když se trezor postaví před sokl z dlaždic, pro lepší ukotvení je možné něco vložit mezi zeď a trezor. Bude ale lepší opora při páčení.
Kotevní otvory trezoru
Zatímco kotvení si můžete provést sami, kotevní otvor vyrobit nemůžete. Kotevní otvor do trezoru není jen díra. Musí být adekvátně ochráněný. U jednoplášťových skříni na dlouhé zbraně to býva prostě zesílení. U trezoru v I. třídě je kotevní otvor chráněn dalšími materiály. Součástí certifikace je i testování kotevních otvorů, kdy se zkouší násilné protažení kotvy kotvícim otvorem.
Doprava trezoru na zbraně
Stěhování a statika trezoru
Stěhování trezoru
Statika na místě
Když projektant navrhuje strop počítá se ze zatížením stálým a užitným... v tomhle případě jde o užitné tedy provozní. Různí se podle konkretního objektu nebo části objektu a podle mnoha dalších okolností. Všeobecne u bytových jednotek je užitné zatížení Q = 1,5 - 3,0kN/m2. Podle konkrétních situací a podle toho zda se počíta dle ČSN či EN...tj počítá se ze zatížením 150 - 300 kg/m 2
Všechny údaje o vhodnosti a možnosti použití jsou sdělovány podle nejlepšího vědomí.
Představují však pouze vlastní hodnoty zkušeností a informací, které jsem sám získal mnohaletou praxí, studiem a z legislativy.