články

Utopili dva trezory v Praze

Kriminalisté zatkli trojici pachatelů, kteří jsou zodpovědní za několik krádeží celých trezorů. Mluví se až o 20 trezorech. Při vyšetřování se přišlo také na to jak se trezorů zbavovali. Dva trezory pocházející z trestné činnosti se podle popisu našli na dně Vltavy. Na náplavce Rašínova nábřeží nedaleko Výtoně. Praha tak zažila menší divadlo při vyndavání dvou trezorů jeřábem.

Policejní potápěči byli nuceni k nedobrovolné koupeli v pražské Vltavě 22. května 2013, kdy ještě voda není nejteplejší. První trezor je značky Kovona a spíše se jedná o kovovou schránku s hmotností asi 300 kg. Plný vody to bude ještě o trochu víc. Uvázat pod hladinou pro jeřáb bylo ale obtížnější druhý černý trezor, který má již hmotnost 520 kg.

"Hasiči trezory s pomocí jeřábu vytáhli z vody. Nyní půjdou na expertízu, aby bylo možné říct, odkud pochází a jakým způsobem byly otevřeny," objasnila mluvčí s tím, že policisté neustále nacházejí k případu nové skutečnosti.

Pachatelům bylo prokázáno ještě další a tak se celková škoda se tak vyšplhá zhruba na sedm milionů korun.


Mechanické zábranné systémy

Mechanické zábranné systémy jsou základním pilířem pro komplexní zabezpečení bytových i nebytový objektů (ČSN EN 1627 - třídy bezpečnosti, každý prvek, jako okna, dveře a kování je posuzován dle vlastních specifických norem). Jejich kvalita ovlivňuje dobu potřebnou na vniknutí pachatele do objektu. Potom můžeme říct, že mechanické zábranné systémy poskytují ochranu svou mechanickou pevností.

Normy pro úschovné objekty: ČSN EN 1300 ČSN EN 1143-1 ČSN EN 14450

Mechanickými zábrannými prostředky se rozumí zejména prostředky pro ohraničení prostor, např. zdi a ploty, vstupní bezpečnostní systémy vrat, branek, dveří a oken, mříže, bezpečnostní skla a fólie a vlastní uzamykací systémy. K MZS řadíme i prostředky idividuální ochrany.

  • Vnější mechanické zábranné systémy – oplocení, bariéry, zdi, brány, závory
  • Zabezpečení stavebních prvků budov – hradby, stropy, podlahy, střechy
  • Zabezpečení otvorových výplní – dveře, okna, balkony
  • Zabezpečení úschovných objektů – komorové trezory, mobilní trezorové skříně, úschovny zbraní

Obvodová ochrana

Obvodová ochrana je dána hranicí pozemku patřícího k budově a vytváří tak právní hranici. K ohraničení pozemku se používá oplocení včetně vstupních bran a závor.

Plášťová ochrana

Plášťová ochrana slouží ke znemožnění vniknutí narušitele do chráněného prostoru v objektě především. Případně má narušitele od tohoto záměru odradit. Mezi prvky plášťové ochrany patří stavební prvky budov jako jsou zdi, podlahy, stropy a výplně otvorů tedy okna a dveře (mříže, roley, žaluzie, bezpečnostní fólie).

Předmětová ochrana

Trezory představují určitý druh mechanických zábranných systémů, který označujeme jako předmětová ochrana. Hlavní funkci trezorů je ochrana dat, cenností, peněžních hotovostí, platebních šeků a důležitých listin před zneužitím a odcizením. Lze jej označit jako uzavřený bezpečnostní systém, který je složen z několika bezpečnostních prvků.

Luxusní trezor BelAir

Kolekce trezorů BelAir oslovuje sběratele hodinek

Luxusní trezor BelAir Magnus

Podívejte se na ty nejlepší trezory high-end výrobce luxusních trezorů, kterými povýšili slovo luxusní na novou úroveň. Ručně vyrobený unikátní kousek nedávno rozšířil rodinu trezorů BelAir a byl pojmenován "Magnus pro Ázerbájdžán". Je to vysoce bezpečný trezor Magnus, který zdědil luxusní detaily a zpracování od svého výrobce. Rukopis luxusního trezoru nemůžete přehlédnout.

Luxusní prvky trezoru

V jeho interiéru jsou přihrádky z leskle lakovaného kořenového dřeva topolu. Vykládání dveří, pravá kůže, prošité detaily a pět osvětlených okýnek se ukáže jen majiteli trezoru. Do pěti okýnek v trezoru se dávají ty nejvzácnější hodinky. Dalších deset zásuvek nabízí prostor až pro 210 hodinek na ručně šitých polštářcích. Prostě pozornost k detailům.

Jako novinkou se může Magnus pochlubit tajným prostorem, který lze otevřít pouze pomocí skrytého mechanizmu. Samozřejmostí je pak na samotných dveřích trezoru luxusní elektronický zámek, který například umí vyhlásit tichý poplach. Nikde se neuvádí, jak hluboko musíte sáhnout do kapsy, aby Vám podobný luxusní trezor říkal pane. Podle prodejní ceny podobných produktů si připravte několik miliónů korun.


Náramně těžká kasa

Vykrádat trezory umí jen zlodějská elita

Kasaři bývali mezi zloději elitou. Zatímco obyčejnému chmatákovi stačí, aby byl hbitý a náležitě drzý, kasař musí mít jistý organizační talent, ovládat otevírání zámků nejrůznějších typů, umět si připravit své nádobíčko, dostat se nepozorovaně do míst, kam je těžké jen tak proniknout a po překonání "nedobytné" pokladny bleskově beze stopy zmizet. S takovými případy se kriminalisté setkávali a občas ještě setkávají dodnes.

Zmizení peněz z pošty

Trezor ve vodě

Zmizení peněz z třebíčské pošty na podzim roku 1965 však ze série zmíněných vloupaček poněkud vybočuje. Ze zamčené budovy se tenkrát ztratilo nejen zhruba čtvrt milionu korun, ale dokonce i pokladna, která měl peníze před zloději ochránit. Když dorazili kriminalisté za ranního šera na třebíčskou poštu, aby zjistili, zda měl hlas ohlašující telefonem zprávu o přepadení úřadu pravdu, našli v manipulační místnosti poštovních doručovatelů prázdný kout, v němž stála jšetě před pár hodinami kovová pokladna s penězi. "Poštovní úřad je ve středu města v dvouposchoďové budově na rohu Malinovského třídy a Soukenické ulice. V zadním traktu objektu směrem k řece Jihlavě je rozestavěný objekt a dvůr je tímto směrem volně přístupný..." stojí ve zprávě o ohledání místa činu.

Jak k loupeži došlo

Na dveřích hlavního vchodu ani vchodu do manipulační místnosti nenašli policisté stopy po páčících instrumentech, násilí nebylo znát ani na oknech a okenicích. Jen na podlaze manipulační místnosti zbyla čitelná okrouhlá rýha, na plechu římsy pootevřeného okna pak prohlubně, podle kterých bylo zřejmé, že právě tudy neznámí kasu stěhovali na ulici. Že lze hovořit o pachatelích v množném čísle, bylo jisté, protože jeden člověk by takovou akci těžko zvládl sám. Protokol o ohledání místa činu podrobně popisuje i další stopy, které měly být kriminalistům vodítkem na cestě za neznámými lupiči. Také čas, kdy k akci došlo, se dal podle pracovního provozu na poště odhadnout - zloději se mohli do inkriminovaného prostoru dostat mezi devátou večer a pátou ranní následujícího dne. Z prvních informací se dalo usuzovat, že pokladna byla vynesena oknem vedoucím z místnosti doručovatelů do Soukenické ulice i to, že zloději, kteří poštu v inkriminované době navštívili, museli beze sporu znát prostory, ve kterých se kasa nacházela.

Vyšetřování zmizení trezoru na místě

Trezor oknem

"Mohli být spojeni s někým, kdo na poště pracuje," nabízela se jedna z vyšetřovacích verzí. Policisté zaměřili svou pozornost - kromě prověřování dalších možných variant - právě tímto směrem. Převést toto logické rozhodnutí do praxe nebylo rozhodně snadné. Pracovníci tehdejší veřejné bezpečnosti vypracovali spolu s prokurátorem, který dostal případ na starost, plán, kterak neznámé lupiče co nejrychleji dopadnout. Podle dochovaných zpráv bylo v dané chvíli zejména nutné: "obstarat jmenný seznam všech zaměstnanců pošty, zejména těch, kteří vlastnili klíče k manipulační místnosti; prověřit jejich pohyb v kritické době; obstarat seznam a prověřit všechny osoby zúčastněné na adaptaci budovy; zjistit přesné rozměry odcizené pokladny, pořídit její maketu a vyzkoušet možnost jejího uložení v zavazadlovém prostoru běžných typů vozidel..."Běžná pracovní doba přestala pro tým vyšetřující poštovní loupež existovat. K výslechu byli zváni svědci, kteří mohli něco nezvyklého slyšet či zahlédnout, o pomoc v pátrání žádal každého, kdo mohl nějakým postřehem přispět k dopadení pachatetlů i místní rozhlas. Nové informace se však k policistům právě nehrnuly...

"Ukradneme trezor" zaznělo poprvé v hospodě

V hospodě vznikají, jak známo, plodné obchody i plány, které se jen málokdy uskuteční. Ten, který upekla trojice mužů, však došel své realizace. "Potřebuju prachy," postěžoval si jednoho podzimního dne mezi kamarády jistý Emil Štoch. "Kdo by nepotřeboval?" otočil oči v sloup Pavel Nečásek a obratem dodal, že tyhle řeči nemají cenu, protože tady se Sportka nepodává a všichni kamarádi, které zná, nejsou z těch, kteří by rozdávali - už proto, že sami nemají, nebo protože jsou škrti. Třetí u stolu se po chvíli zavrtěl: "Možná bych něco měl, ale nevím, jestli by to bylo právě pro vás." Po krátkém přemlouvání vybalil tenhle nenápadný pošťák nápad, který ho už nějaký čas pronásledoval. - Tak nějak to mohlo být a muži se jmény, která neodpovídají skutečnému případu, dohodli podrobnosti.

Plánování loupeže trezoru

Doručovatel půjčí klíče a opatří si železné alibi, jeho komplici se postarají o ostatní. V den "D" se měl Emil Štoch - samozřejmě s klíči od pošťáka v kapse - nechat zavřít po skončení pracovního ruchu na poště. "Co kdyby ho přeci jen někdo objevil?" přepadly obavy šéfa akce, a tak bleskurychle změnil instrukce. "Nechám nahoře pootevřené okno a až bude čistý vzduch, dostanete se oba ke kase po žebříku. Vedle je stavenitě, takže to nebude problém," doladil plán pošťák. "Auto bude připravený, jak jsme dohodli, a já budu mít alibi, že s ním nikdo nehne. Tahle věc určitě klapne, a až bude po všem, rozdělíme se podle spravedlivýho klíče," ukončil poslední poradu muž, který vůbec ničím nepřipomínal lupiče čehokoli, poštovního úřadu pak nejméně.

Krádež trezoru

Trezor na ulici

Všechno šlo hladce podle plánu. Otevírat kasu na místě by bylo nebezpečné, dohodl se trojlístek předem. Určitě bude lepší potichu vystěhovat plechovou pokladnu oknem ven a pak si s ní někde v klidu poradit. Profesionální kasař by nad takovou nerozvážností jistě pohrdavě zakroutil hlavou, těm třem však přišel jejich nápad velice mazaný."Ta skříň je lehčí, než zkraje vypadala," oddechl si Nečásek. "Plech dělá rámus, raději ji přestěhujeme k oknu položenou na stole," odhadl Štoch. Chvíle dřiny a byli na ulici - žebřík zvládli skoro jako kaskadéři, plecháč putoval na pár minut pod poštovní náklaďák, který tady pravidelně stával. Vzduch byl, zdálo se, čistý, všude ticho jako v kostele. Nečásek zaběhl pro auto, které stálo jako ve správné bondovce o ulici dál a mohlo se nakládat. Cestou na Brno auto s podivným nákladem na odlehlé cestě zastavilo. Co kdyby byly v kase místo peněz, nedej bože, třeba jen úřední papíry? "Trefa byla správná," pochválili dotyční unisono pošťáka a vyndali pytel s penězi. Prázdnou pokladnu se rozhodli uložit do řeky někde cestou... Plán na vyloupení pošty se zdál bezchybný. Plán na vypátrání a zadržení pachatelů loupeže, podle kterého postupovala policie, byl však dokonalejší.

Dopadení pachatelů

Od noci, kdy z pošty zmizela pokladna se zhruba čtvrt milionem korun, do dne pravomocného odsouzení trojlístku zlodějů uběhly pouhé tři měsíce. "Mohlo by se něco podobného stát i dnes, v době moderních zabezpečovacích zařízení?" zeptala jsem se penzionovaného kriminalisty Bohuslava Vorla. "Samozřejmě, i když dnes jsou bohužel běžnějí ozbrojené loupeže. Kvalitní zabezpečovací zařízení nejsou ještě všude běžná a někdy se mi zdá, že ani nemohou zcela plnit svou funkci. Jak se bránit proti hrubé síle, nevědí, myslím, nikde na světě. Pokyn, který mají podle mých informací pracovníci, kteří se mohou do střetu s ozbrojenými lupiči dostat, zní: vydat peníze a zachránit tak život. Je to zřejmě to nejrozumnější, co se dá v dané kritické chvíli učinit. S krádeží celé kasy se kriminalistika nesetkává často, přesto si ale myslím, že se může objevit i dnes." Zkušený detektiv ve výslužbě se nemýlil - před několika týdny zaznamenali krádež pokladny s peněžní hotovostí kriminalisté v Západočeském kraji...

Radvana NOVÁKOVÁ


Trezory na hotovost

trezor na hotovost

Hotovost je asi první co se lidem vybaví když se mluví o trezoru. Balíčky peněz nebo zlaté cihly. Peníze jsou ale jen jednou z mnoha cenností, pro které je trezor určen a jen málo lidí má trezor čistě na bankovky. Trezory ochrání všechno cenné od zlata, zbraní až po utajované informace a know-how.


Co uložit do trezoru?

Jaký trezor na hotovost?

Peníze, kolky, šeky a všechno co by se dalo považovat za hotovost není příliš náročné na prostor. Na hotovost bude tedy stačit menší trezor. I když trezor na hotovost si kupuje jen málo kdo. Obvykle slouží i na další cennosti, zlato, zbraň a případně i smlouvy. Otázka je jak moc má být trezor zabezpečený. Jak velký limit bude trezor mít? \r\nKdyž budu chtít do trezoru ukládat hotovost okolo 100 - 200 tisíc, určitě bude stačit třída I. Když ta hotovost už bude přesahovat 300 - 500 tisíc, vyplatí se vzít vyšší II. třída zabezpečení.

Uložení hotovosti do trezorů

BT1 Bezpečnostní třída I na hotovost od 100 tisíc až do 1 milionu korun
BT2Bezpečnostní třída II na hotovost od 200 tisíc až do 3 milionu korun
BT3Bezpečnostní třída III na hotovost od 400 tisíc až do 8 milionu korun
BT4Bezpečnostní třída IV na hotovost od 1 milion až do 15 milionů korun
BT5Bezpečnostní třída V na hotovost od 2 milionů až do 25 milionů korun

Jak velký trezor na hotovost v penězích

Kvůli hotovosti nebudete potřebovat dvoukřídlou skříň. Když nemáte zrovna pod domem banku. Na běžnou hotovost je určitě dostačijící nějaký z domácích trezorů. Menší treozr bude také vhodný pro firmu na pohotovostní pokladnu. Níže je několik obrázku, pro představu, jak velké místo zabírá hotovost. Na jeden milion by bylo dobré mít dobře zabezpečený trezor, ale nemusí mít velký rozměr. Například III. bezpečnostní třídu. Na deset milion je to již nějaký střední trezor a například III. třídu. Když budu mít prostor dobře zabezpečen. Jina samozřejmě vyšší IV. bezpečnostní třídu.

trezory na hotovost 100 tisíc

hotovost
100 tisíc

trezory na hotovost 500 tisíc

hotovost
500 tisíc

trezory na hotovost milion

hotovost
milion

trezory na hotovost 10 milionů

hotovost
10 milionů


Trezory na zlato

Zlato může být daleko kvalitnějšími penězi. Zlato koncentruje v malém objemu velkou hodnotu. Opět tedy bude stačit jen malý trezor, ale tentokrát asi ve vyšší bezpečnostní třídě. Nabídli bychom nějaký se zvýšenou ohnivzdorností. Například archivační trezory NA.

Vhazovací depositní trezory

Odhazování hotovosti je asi první, co vás napadne. I když je možné vhazovat i klíče a dokumenty.

Odhazování hotovosti

Když se v pokladně sejde větší hotovost, může obsluha několik bankovek strčit do depositního sejfu. Umístěný například pod deskou stolu. Po vhození už nejde zpět vyjmout. Je to dobré opatření proti rychlému přepadení například čerpací stanice nebo obchodu.

odhazování hotovosti trezor na bankovky, tržbu
Odhazování hotovostiTrezor na bankovky

zpět | domů

Copyright © již od roku 1968 Všechna práva vyhrazena.

Aktualizováno březen 2025

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes