dokumenty-o-trezorech

<h2>Dokumenty o trezorech</h2>

<p>Jsou to všechny možné papíry, normy, nařízení, ale i články a zajímavé texty o trezorech, trezorových zámcích a příbuzných věcech. Jako jsou bankomaty, trezory požární ochrany, nebo komorové trezory pod bankou. Kategorie dokumentů o trezorech slučuje všechny články a materiály o trezorech. Normy, nařízení, certifikáty apod.', 'trezory, certifikát, normy, nařízení',</p>

 

Koncese - Bezpečnostní služby k ochraně majetku

Váš dodavatel mechanických zábranných systémů - MZS (trezorů, dveří...) by měl být držitelem koncesované živnosti skupiny č. 314 „Technické služby k ochraně majetku a osob“, podle jejího obsahu (dle nařízení vlády č. 278 Sb.,) je tak oprávněn k

Projektování, montáži, kontrole, údržbě a opravám zabezpečovacích systémů , určených k ochraně majetku a osob před neoprávněnými zásahy, včetně poplachových systémů. Montáži, opravě, údržbě, revizi a správě mechanických zábranných systémů, dostatečně zvyšujících účinnost běžných standardů zabezpečení majetku a osob.

  • Jednání podnikatele dosahuje stupně nebezpečnosti pro společnost.
  • Musí jít o činnost srovnatelnou s výkonem zaměstnání, provozovanou s cílem získat zdroj finančních příjmů, tedy o soustavnou činnost provozovanou živnostenským způsobem.
  • Pávní způsobilost k podnikání v oboru technických bezpečnosntích služeb.
  • Dodavatel musí být držitelem koncesované živnosti skupiny č. 314 "Technické služby k ochraně majetku a osob".

Jejím obsahem je podle nařízení vlády č.278 Sb. Montáž, opravy, údržba, revize a správa mechanických zábranných systémů... - V roce 2008 došlo ke dvěma změnám živnostenského zákona jejihž výsledkem je, že podnikatel musí být schopen prokázat bezúhonnost všech svých pracovníků výpisem z rejstříku trestů.

Neoprávněné podnikání

S termínem „neoprávněné podnikání“ se lze v českém právním řádu setkat hned v několika právních předpisech, a to jak povahy soukromoprávní tak veřejnoprávní. Neoprávněné podnikání upravuje zákon o živnostenském podnikání v §61 – §64. Tento pojem je zde vymezen jako správní delikt, jenž se vztahuje na dva zákonem stanovené případy.

Živnostenský zákon upravuje zvlášť neoprávněné podnikání právnických osob a osob fyzických, také výše sankce se liší podle tohoto kritéria. Při určení výše pokuty se přihlíží zejména k rozsahu, závažnosti, způsobu, době trvání a následkům protiprávního jednání. Výše sankce již není odvislá od toho, jaký majetkový prospěch osoba neoprávněným podnikáním získala, neboť v praxi se tato úprava projevila jako nevyhovující.

Práce bez živnostenského oprávnění

Prvním případem je situace, kdy fyzická či právnická osoba vykonává podnikatelskou činnost, aniž vlastní příslušné živnostenské oprávnění. Jedná se tedy o situaci, kdy činnost naplňuje veškeré znaky živnosti, ale osoba není vlastníkem živnostenského oprávnění na předmětnou živnost. Dozví-li se živnostenský úřad o tomto neoprávněné podnikání, zahájí správní řízení o uložení sankce za neoprávněné podnikání.

Práce bez koncese

Za druhou situaci neoprávněného podnikání je třeba považovat podnikání osoby, která sice vlastní živnostenské oprávnění na určitou činnost, avšak vykonává úkony, jež jsou již nad rámec povolení, které osoba vlastní a které svými úkony náleží do jiné živnosti.

Trestný čin? Když jde o větší rozsah.

Ač by byla osoba sankcionována živnostenským úřadem za tento delikt, není tím dotčeno ustanovení trestního zákona, který vymezuje trestný čin neoprávněného podnikání v § 118. Ten stanoví, že bude potrestán každý (odnětím svobody až na jeden rok nebo peněžitým trestem), kdo neoprávněně ve větším rozsahu poskytuje služby nebo provozuje výrobní nebo jiné výdělečné podnikání.

Mít zaměstnance na stěhování trezorů?

Větší trest (odnětí svobody na šest měsíců až tři léta) bude potom uložen tomu, kdo použil k neoprávněnému podnikání i někoho jiného jako pracovní sílu a také ten, kdo získal takovým činem značný prospěch. Pachatelem může být pouze fyzická osoba a k naplnění znaků tohoto trestného činu je třeba prokázat, že osoba svou neoprávněnou činnost provozovala úmyslně.

Obchodní zákoník - nastěhovat trezor omylem? Od firmy, které platíte asi ne!

Nově se pojem neoprávněného podnikání objevuje také v obchodním zákoníku. Ten byl do novelizovaného obchodníku zařazen zejména proto, že veřejnoprávní předpisy neřeší otázku důsledků neoprávněného podnikání pro soukromoprávní úkony. Proto ustanovení § 3a odst. 1 výslovně stanoví, že povaha nebo platnost právního úkonu není dotčena okolností, že určitá osobě má zakázáno podnikat nebo že nemá oprávnění k podnikání (výše řečené se netýká ustanovení § 49a občanského zákoníku – jednání v omylu). Výslovně je také stanoveno, že osoba, která uskutečňuje činnost, k níž je třeba ohlášení nebo povolení, bez takového ohlášení nebo povolení, a osoba, která takovou činnost uskutečňuje jménem jiné osoby anebo na její účet, odpovídá za škodu tím způsobenou.


Zákon č. 40/2009 Sb. - Zákon trestní zákoník

paragraf

§ 251 Neoprávněné podnikání

  • (1) Kdo neoprávněně ve větším rozsahu poskytuje služby nebo provozuje výrobní, obchodní nebo jiné podnikání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.
  • (2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,
    • a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 značnou škodu, nebo
    • b) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.
  • (3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
  • a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu, nebo b) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

PRÁVNICKÁ OSOBA SE DOPUSTÍ SPRÁVNÍHO DELIKTU TÍM, ŽE NAPŘ. PROVOZUJE ČINNOST, KTERÁ JE: c) předmětem živnosti koncesované, aniž by pro tuto živnost měla živnostenské oprávnění. Za správní delikt se uloží pokuta do 1 000 000 Kč, jde-li o správní delikt podle odstavce 1 písm. c).

KONCESNÍ LISTINA - proč ji při prodeji a montáži mechanických zábranných systémů vyžadovat?

Živnostenský zákon přesně vymezuje, které druhy podnikání vyžadují vydání koncesní listiny. V Zákoně č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání jsou vyjmenované oblasti, které podléhají přísnějším podmínkám. Podnikatel, který chce v těchto uvedených oblastech podnikat, musí splnit podmínky pro vydání koncesí listiny a jedině tak může požádat o její vydání. Obecně mezi koncesované živnosti patří ty, kde je zvýšené bezpečnostní, zdravotní nebo hospodářské riziko a stát si tak chce ponechat nad nimi určitý nadstandardní dohled. Živnosti koncesované jsou uvedeny v příloze číslo 3 Živnostenského zákona.

Váš dodavatel mechanických zábranných systémů - MZS by měl být držitelem koncesované živnosti skupiny č. 314 „Technické služby k ochraně majetku a osob“, podle jejího obsahu (dle nařízení vlády č. 278 Sb.,) je tak oprávněn k „Projektování, montáži, kontrole, údržbě a opravám elektrických zabezpečovacích systémů (zejména systémů zabezpečovacích, tísňových, protipožárních, kontroly vstupu, přivolání pomoci, integrovaných kamerových), určených k ochraně majetku a osob před neoprávněnými zásahy, včetně poplachových systémů a zařízení umožňujících sledování pohybu a projevů osob v objektech a okolí. Montáži, opravě, údržbě, revizi a správě mechanických zábranných systémů, dostatečně zvyšujících účinnost běžných standardů zabezpečení majetku a osob.“

Důležité je vědět, že opravdu ne všechny druhy podnikání lze provozovat
na základě živnostenského listu.

Trezorové pojmy

Každé odvětví má svou terminologii. Vznikala za mnoho let jako reakce na nové věci. Výzkum a vývoj přinášel nové věci a technologie a ty se musejí pojmenovat. Často také nové termíny v oboru trezorů vznikají ze slangových výrazu. Jak mezi sebou mluví výrobci, prodejci, kasaři nebo chcete-li servisní technici. Níže je několik vybraných pojmů a vysvětlení k nim.

Vyberte počáteční písmeno hledaného slova:

A B C D E
F G H I J
K L M N O
P Q R S T
U V W Z

písmeno A

ATM trezor

trezory v bankomatu

"Automated Teller Machine" ATM je mezinárodní (původně anglické) označení pro bankomat. A bankomat je samoobslužné výplatní zařízení, které vydává držitelům platebních karet bankovky z trezoru. Současné bankomaty jsou napojeny na autorizační systém, který ověřuje správnost PIN kódu, pravost informací uložených na platební kartě a dostatečný zůstatek na účtu. První bankomat na území Česka byl instalován počátkem 90. let v Praze na náměstí Republiky (naproti České národní bance).

Auto trezor

Trezory, které ochrání hodnoty na služebnách cestách nebo dovolených. Trezor je přímo spojen s vozidlem. Může mít možnost vhazovat peníze i bez otevření dveří.

Aut, prodejci

Trezory vhodné pro prodejce nových vozů, autobazary nebo servisy. Trezory na autoklíče, na technické průkazy, dokumenty, hotovost nebo drahé diagnostické přístroje.

písmeno B

Biometrie

Identifikace fyzikálních vlastností, určení přístupu jen povolaného člověka, např. jedinečným otiskem prstu, očním skenem. V dnešní době (2010) patrně jeden z nejspolehlivějších způsobů rozpoznání člověka. Technologie se stále zlepšuje a až se odstraní všechny "dětské nemoci" ve spolehlivosti a kvalitě půjde o technologii, která se masově rozšíří. Nejspolehlivější z metod biometrie je scan oční duhovky a je dokonce spolehlivější než test DNA. Oční duhovka je u každého člověka jedinečná. Dokonce i jednovaječná dvojčata mají různé duhovky.

Biometrický trezorový zámek

Otevírání trezoru pomocí uložených dat o člověku, například otisk prstu. V současné době na trezorech ještě ne příliš používaný pro jeho spolehlivost, cenu, poruchovost...

písmeno C

CD

Doplňkové označení trezorů CD z anglického "core drill protection". Označení podle normy EN 1143-1. Může si o něj požádat výrobce trezoru při zkouškách ve státem akreditované zkušebně. Jedná se o zkoušení diamantovým korunkovým vrtákem o průměru 150 mm a pro trezorové dveře je dovolen také druhý průměr 400 mm. Trezory s ochranou proti korunovému vrtáku mají speciální výztuhy v plášti. Díky nim jsou obzvláště odolné proti vloupání pomocí diamantových nástrojů. Toto označení ja možné jen u bezpečnostních tříd IV a vyšší. Označení CD prokazuje dodatečný odpor 1000 RU - odporových jednotek. V německy mluvících zemích také označování jako ochrana proti korunkovné vrtání KB - Kronenbohrschutz. Některé evropské pojišťovny také trezory s tímto označením CD zařazují o jednu bezpečnostní třídu výš. Před zakoupením trezoru je však vhodné si to u pojišťovny vyjasnit. V naší nabídce například u trezorů DWS a EWS.

Certifikace

Certifikační proces který zaručuje, že trezor, odolnost, kvalita, výroba a popsané vlastnosti splňují standard normy vyvinutých pro tento výrobek nebo službu. Konkrétně u trezorů se v drtivé většině certifikuje podle české normy ČSN 916012 do základní bezpečnosti a podle evropské normy EN 1143. Trezorové zámky se certifikují podle  normy EN 1300.

Cinky

Nebo také jinak "cejchy" jsou značky, které si zanechávali zloději a žebráci na zdech domů.Význam takové značky byl informovat o domě a jeho obyvateli. Takové cinky říkají, kde bydlí policista, starosta, kde se dá žebrat o peníze nebo jídlo a nebo kde se dobře krade.

Kolem roku 1400 se používá rohový rybinový spoj. (cinky) Tím došlo k dalšímu odlehčení a větší pevnosti spojení. Truhly už nemusí být okovány ani v rozích a kovové zůstávají u většiny nábytku jen panty a zámky.

písmeno D

Datové trezory

ohnivzdorný trezor S60DIS

Trezory pro ochranu datových médií mají své specifické a vysoké nároky. Mezi ně patří ochrana samotných dat proti zneužití ukradením, vnímavosti médií na teplo, magnetismu a mechanickému poškození. Datové trezory jsou navrženy s individuální vnitřní vestavbou pro úspory prostoru a efektivní využití interiéru. Požární odolnost zaručují certifikáty (S 60 DIS a S 120 DIS) po dobu 60 nebo 120 minut. Ohnivzdornost S 120 DIS je elitní výrobek splňující nejvyšší nároky.

Depozitní trezory

Systém depozitních neboli vhazovacích trezorů. Je dobře znám z nočních trezorů, které používají bankovní instituce. Do trezorů se dělá vhazovací, depositní otvor pro cennosti. Je samozřejmě pouze jednosměrný. Takový otvor může být jen štěrbina. Certifikovaný depositní trezor musí být dobře chráněný důmyslným mechanizmem. Například šuplík u kterého se po zasunutí propadne dno. Certifikovaný trezor musí mít certifikovaný vhoz. Podle normy EN1143-2 a třídy jsou označeny D-I, D-II. D-III.

DIS

Symbol, že je trezor vhodný pro nosiče dat, která jsou citlivá na teplotu a vlhkost. Certifikovano podle celoevropské normy EN 1047. Při požáru nesmí uvnitř trezoru teplota stoupnout nad max. 50°C a vlhkost nad 85%.

Dynamické kódy

viz OTC

písmeno E

EX

Speciální ochrana trezorů proti útokům výbušninami - explozí. Trezory s odolností proti explozím neboli výbuchům máme také v nabídce. Konkrétně se jedná o datové speciály. U explozí se rozlišuje jestli jsou trezory na uložení trhavin a mají zabránit škodám při nežádoucím výbuchu. Druhou variantou jsou trezory odolné proti napadení výbušninou. Trezory, které odolají zloději vybavenému trhavinou.  Trezory vykrádané výbušninou

trezorový zámek T6630

ERC

Emergency rescue code neboli "nouzový záchranný kód" je funkce některých elektronických zámků. Například Tecnosicurezza T6630. Užitečná funkce, když jsou všechny ostatní kódy ztracené. Funkce ERC obnoví standardní kódy, které již byly v konfiguraci použité. Všechna ostatní nastavení nejsou změněna.

písmeno F

Fládrování

Fládrování je speciální lakýrnická technika napodobení vzhledu různých druhů dřeva, vyžadující speciální pomůcky, odborné znalosti a zkušenosti. Vypracuje se základní nátěr na celé ploše a pomocí fládrovacích lazur a speciálních pomůcek se na povrchu vytvoří typická, charakteristická kresba dřeva.

písmeno J

Jednorázový kód

jednorázový kód trezoru

Nebo také anglicky OTC = One Time Code. Majitel trezoru může vygenerovat jednorázový kód nebo několik kódů. Ten je možné zadat jen jednou a pak už není platný. Vhodné například pro kurýra, který něco z trezoru vyzvedne nebo pro hotelové hosty apod. Je možné vygenerovat jednorázový kód a ten bude potřeba ještě potvrdit stálím kódem zaměstnance.

 
písmeno K

Káča

Trezory, sejfy a nedobytné pokladny jsou odedávna středobodem zájmu zlodějů, lupičů a nenechavců všeho druhu, k jejich označení se v kriminálním a kriminalistickém prostředí rozvinul celý zvláštní slang, z detektivních filmů a kriminálních románů je všeobecné známé označení káča pro běžnou nedobytnou pokladnu.

Kasař

Zloděj, který vykrádal trezory neboli kasy, ve valné většině čistě samotáři. Ve dvacátých a třicátých letech 20. století, kdy bylo jejich řemeslo na vrcholu, patřili mezi smetánku zločinecké vrstvy. Také proto, že se nejednalo o hrubý zločin jako je například loupežné přepadení. Kasaři byli často zkušení zámečníci.

Kód Kurýra

Kurýr může otevřít zámek bez čekání na jakékoli naprogramované zpoždění otevření. Zatímco například prodavačka má nastavené časové zpoždění 5 minut, kdyby do obchodu přišel násilník. Kurýr svůj vlastní kód může změnit.

Komorový trezor

Je úschovný objekt zajišťující ochranu proti vloupání, který v zavřeném stavu má délky vnitřních stran větší než 1 metr ve všech směrech. Komorové trezory mohou být monoliticky odlity na samotném místě nebo zhotoveny z průmyslově vyrobených prefabrikátů nebo mohou být kombinací obou variant.

písmeno M

Master kód trezoru

V pojetí kvalitních certifikovaných zámků má jedině majitel trezoru svojí tajnou kombinaci. Zapomenutí této kombinace vede k servisu trezoru. Nějaké levnější, hlavně necertifikované trezory mohou mít nadřazený a výrobcem trezoru utajovaný Master kód. Je to delší číslo, které je nadřazené všemu. Může ho mít jen výrobce pro potřeby servisu. Je to ale pochopitelně velká bezpečnostní díra. Proto se to u certifikovaných zámků bez výjimek nepoužívá! Nesmí používat. Dost podobná je funkce ERC viz ERC kód

Manažerský kód

Každý trezor má hlavní manažerský kód. Je trochu matoucí, že někteří výrobci mu říkají master kód. Je to kód, který dostane majitel s novým trezorem. Díky němu ovládá všechny funkce co zámek nabízí. Může dovolit další uživatele (když to zámek umí, klasicky umí každý zámek druhého uživatele).

Mutační kód

Funkci musí zámek umět a musí být aktivní. Majitel mutačního kódu může provádět operace se zámkem jako je nastavování kódů a časové zpoždění. Mutační kód ale neotevře trezor.

písmeno N

Narkotika, trezor na

Trezor na narkotika je vždy zapotřebí tam, kde jsou uloženy látky, které spadají do zákona o omamných látkách, tj. především v nemocnicích, lékárnách, ordinacích a v domech s pečovatelskou službou.

NBÚ - Národní bezpečnostní úřad

národní bezpečnostní úřad trezory

Národní bezpečnostní úřad je orgánem moci výkonné, byl zřízen zákonem č. 148/1998 Sb., o ochraně utajovaných skutečností a o změně některých zákonů, a to k 1. srpnu 1998. Je ústředním správním úřadem pro oblast ochrany utajovaných informací a bezpečnostní způsobilosti. Ve své činnosti se NBÚ řídi zákonem č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, ve znění pozdějších předpisů

Nebesa

Nebesa jsou vrchní ozdobná část trezoru. Nejpoužívanější byla u popelek, kdy je v přední části vlna a na ní označení výrobce. Litinový odlitek byl na několik kusů a přišroubován k trezoru. Nebesa se dělala také dřevěná, ale spíše u novějších trezorů.

písmeno O

Odporové jednotky

Trezory jsou rozděleny do bezpečnostních tříd. Norma EN 1143 klasifikuje trezory podle hodnoty jejich odolnosti proti vloupání.  Při zkoušce se prování různé napadení trezoru mechanickými nástroji nebo tepelně působícími nástroji. Každé minutové použití nástroje je ohodnoceno odporovmi jednotkami a koeficientem konkrétního nářadí. Výsledný odpor jsou vypočtené hodnoty uváděné v RU - Odporových jednotkách (Resistant Unit).

Okno otevření

Většinu elektronických zámků je možné nastavit na časové zpoždění otevření. Vhodné když vběhne násilník do obchodu. Obsluha zadá správnou kombinaci a začne běžet časové zpoždění. Obvykle mezi 1 - 99 min. Když skončí časové zpožděni po nastavené době začíná běžet okno otevření. V okně otevření je možné trezor otevřít. Zadáním správné kombinace. Jen v době kdy běží okno otevření je možné měnit časové zpoždění.

OTC - One Time Code

Jednorázové neboli dynamické kódy. Vytváří je majitel trezoru pro přístup osob jako jsou kurýři. Po jejich použití se stanou neplatnými.

písmeno P

Provaz oběšence

Víra zločinců v kus katova provazu, na kterém skončil příslušník jejich branže, byla velká, mysleli, že je ochrání před stejným osudem, jednalo se o talisman štěstí. Potom se často obchodovalo i s kusem provazu neznámého původu a to nejen mezi zločinci, ale i mezi ctihodnými občany. Neúčinnost této pověry dokazují případy, kdy byl odsouzený pověšen i s kouskem provazu v kapse. Mezi ně patřil i kasař a několikanásobný vrah Martin Lecián pověšený katem Wohlschlagerem v roce 1927.

Podlahové trezory

Pod pojem podlahové si představte trezory, které mohou být instalované zapuštěním do podlahy místnosti. Výhoda je jasně v ukrytí. Je velmi nízské riziko, že zloději najdou v podlaze trezor, když nevědí, že je v domě umístěn. Vzhledem k zapuštěné montáži a zarovnání s podlahou není téměř žádný bod, který by se dal použít jako páka nebo opora pro nástroje.  Tato zařízení by měla být vyrobena a instalována specialistou, neodborná instalace může vést ke kondenzaci vody apod.

Počítačové trezory

Jako počítačové trezory nebo sejfy na počítač se nazývají trezory vyráběné speciálně pro takové použití. Trezory na počítač jsou pro úschovu komerčních počítačů a klasicky notebooků nebo serverů. Trezory jsou konstruovány tak, že probíhá snadná výměna tepla a počítač navzdory skladování v uzavřeném prostoru se nepřehřívá. Počítačové trezory chrání PC proti vandalismu a nedbalému poškození, ale také proti špíně a hlavně proti krádeži.

Popelka

V tomto případě se nejedná o pohádkovou postavu, která o půlnoci ztratila střevíček. V trezorové terminologii je popelka trezor, který má mezi dvěma plášti popel. Vrstva popelu zvyšovala odolnost proti ohni. Dříve se takové popelky označovaly jako ohnivzdorné trezory. V dnešní době jsou "Popelky" hezkou dekorací, mají nízkou bezpečnost proti modernímu zloději a s ohnivzdorností podle dnešních měřítek nepočítejte vůbec.

písmeno R

Redundantní

V překladu "více než je nezbytné". Je to systém trezorových zámků u kterých je možné odemknout jedním nebo druhým zámkem. Typicky mám elektronický zámek, kterým vstupuji do trezoru denně. Potom ale zapomenu kombinaci nebo zloděj poškodí klávesnici. Vezmu tedy klíč a odemknu trezor. Klíč obejde zamčený elektronický zámek.

Některé elektronické zámky mají jako svojí součást redundantní klíč. Jinak je to možné řešit speciálním rozvorovým mechanizmem, který spojí dva zámky a udělá je na sobě závislé. Existuje také elektronický zámek, který má jako součást zadávací klávesnice mechanický kombinační číselník (model RR4020).

RU - Resistant Unit

viz Odporové jednotky. V praxi to vypadá tak, že výrobce trezorů se rozhodne, že si nechá certifikovat svůj nový výrobek. Vyrobí tedy první trezor pro zkušebnu. Ve státem akreditované zkušebně předloží trezor a celou výrobní dokumentaci! Zkušební technik má tedy znalost jak trezor vypadá i uvnitř. Cílem zkušebního komisaře je dostat se do trezoru co možná v nejkratší době s použitím jednoduchého nářadí. Při napadení trezoru si podle libosti volí nářadí tak říkajíc od šroubováku,  palice až po plazmovou řezačku. Každé nářadí má přidělenou bodovou hodnotu, čas po kterou nářadí používá se také převede na body. Takže když v ruce střídá nářadí, musí použít složité nástroje a používá je dlouho dostane trezor hodně bodů = odporových jednotek. Trezor při zkoušce dosáhne nějakou hodnotu odporových jednotek a podle těch se mu vystaví certifikát na odpovídající bezpečnostní třídu. Klienta tedy nezajímají RU, ale konečný certifikát.

Rozvor trezoru

Je mechanická součást ve dveřích trezoru sloužící na převedení pohybu do více stran. Na trezoru je zámek, který zamčením zablokuje rozvor a tím nejde pohnout. Při odemknutí zámku pak otočíte klikou/sklopným madlem, tím pohnete rozvorem a ten zatáhne blokovací čepy. Hlavně menší trezory nemusí mít rozvorový mechanizmus. Blokovací čepy do stran ovládá samotný zámek. Na klíč nebo elektronická klávesnice. Otočením klíčem nebo klávesnicí zatahujete blokovací čepy. Na vetší trezory naprosto nevhodné řešení.

písmeno S

Sejf

Jedná se o kovové, jednoplášťové i dvouplášťové schránky se základní bezpečnostní. Používají se pro uložení menších hodnot, jako příruční pokladna, na autoklíče apod. Mohou mít i bezpečnostní třídu. Jako sejf se označují většinou bezpečnostní třídy Z1, Z2 a Z3. Slovo sejf pochází z anglického "chránit". Sejfy tak ochraňují například před zlodějem nebo před požárem.

Skříňový trezor

Je trochu nešťastný překlad anglického termínu "safe".  Celoevropská norma EN 1143 (řeší zkoušení a klasifikaci trezorů) uvádí skříňový trezor jako úschovný objekt, který chrání svůj obsah proti vloupání. Úschovný objekt, který v zavřeném stavu má délku alespoň jedné vnitřní strany menší nebo rovnu 1 metr. Slovo skříňový ale vyvolává spíš pocit velké skříně.

Spotřební trezor

Spotřební trezory jak název napovídá jsou určené ke spotřebě a jejich životnost je nezřídka o něco delší než záruční doba. Na spotřební sejfy se nedělá servis a rovnou se vyhazují. Kvalita, cena a bezpečnost je srovnatelná s dětskou hračkou. Koupíte je v každém hobby marketu nebo u výrobce nářadí.

Článek o spotřebních trezorech
písmeno T

Technický prostředek

je bezpečnostní prvek, jehož použitím se zabraňuje, ztěžuje, oznamuje nebo zaznamenává narušení zabezpečení objektu, zabezpečené oblasti nebo jednací oblasti a dále ničí utajované informace. Technickými prostředky jsou zejména mechanické zábranné prostředky, kterými jsou úschovné objekty, zámky, dveře, mříže, fólie, bezpečnostní rámy a skla, elektrická zámková zařízení a systémy pro zabezpečení vstupů do objektů a zabezpečených oblastí, zařízení a systémy sloužící k elektronickému prokazování oprávněnosti a totožnosti osob, případně včetně auditu.

Trezor

Nejčastěji železný úschovný objekt různé konstrukce a velikosti. Používá se pro ochranu cenností, dat a utajovaných písemností. Trezory mohou chrání proti krádeži, ohni nebo neoprávněnému užití zbraní a utajovaných dokumentů. Celoevropská norma EN 1143 (řeší zkoušení a klasifikaci trezorů) uvádí trezor jako úschovný objekt, který chrání svůj obsah proti vloupání. Úschovný objekt, který v zavřeném stavu má délku alespoň jedné vnitřní strany menší nebo rovnu 1 metr.

písmeno V

VDMA

VDMA trezory B

Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau. Organizace sdružující strojírenské podniky, působící na území Německa. Vydala v roce 1995 předpis, podle kterého se měli vyrábět Německé trezory. Konec platnosti byl v roce 2003. Přesto je možné se s předpisem setkat ještě dnes a to i na území ČR. Někdo dokonce tvrdí, že se jedná o bezpečnosntí třídy. Trezory jsou podle konstrukce seřazené do stupňů A, B, C, D10.   Více o předpisu.

VdS

Všeobecná Asociace německých pojišťoven VdS. Asociace byla založena v roce 1947 jako sdružení pojistitelů. VdS provádí testy způsobilosti vloupání. V dnešní době jedna z největších autorit pro testování trezorů a trezorových zámků.

Vestavěný trezor

Je skříňový trezor, jehož ochrana proti vloupání je částečně spojena s materiály, které jsou při jeho instalaci zabudovány nebo k němu přičleněny. Například trezory ve zdi nebo trezory v podlaze.

Vlhkost

Je celkem důležitá okolnost při rozhodnutí o koupi trezoru a obzvláště datového trezoru. Soustavná vlhkost a nebo zaplavení vodou může nevratně poškodit trezor.  Časem dochází k objevení rzi a nebo je poškozena konstrukce deformací a například drhnou dveře. Při požáru je nevhodná vlhkost zdiva, která způsobí 100% vlhkost uvnitř obyčejného trezoru a to je více než datová média mohou vydržet bez poškození. Proto se vyrábí datové trezory odolné vůči vnějším vlivům obzvláště v případě požáru.

písmeno Z

Závislé zámky

Servisní zámek

Na trezoru je jeden hlavní zámek používaný ke každodennímu přístupu do trezoru. Když zapomenu kombinaci od hlavního zámku, zloděj ho poškodí, tak odemknu druhým servisním zámkem. Zámky jsou spolu spojené. Bezpečnost je jako bych měl na trezoru jen jeden zámek, tedy zloději stačí překonat jen jeden z nich.

Otevření v pořadí

Některé modely hlavně zahraničních trezorů mají dva zámky, které se musí odemykat postupně. Příliš se tento systém nepoužívá. Hlavně na vyšších třídách zabezpečení a na bankovních trezorech. Například nejdřív navolím kombinaci a to mi otevře klíčovou dírku. Zamykám zase obráceně.

trezor na alba, trezor na známky

Známky, trezor na

Každý kdo profesionálně sbírá známky měl by je také bezpečně uložit. Nejde jen o velmi cenné známky, ale také sbírky s citovou hodnotou. Nejcennější sbírky by se neměli chránit jen proti zloději, ale také proti ohni. Nejvhodnější pro takové účely jsou trezory na poštovní známky.

 

Zpoždění otevření

Většina elektronických zámků na trhu (ale existuje i klíčový zámek) má funkci časového zpoždění. Je to hlavně ochrana proti rychlému otevření trezoru. Když třeba vběhne násilník do obchodu. Nebo před příjezdem pultu centrální ochrany. Zpoždění může být 1 až 99 minut. Začně běžet po zadání správné kombinace. Po doběhnutí začíná běžet okno otevření. To je časové období kdy se zadá správný kód a otevře se trezor.

Trezory a pojišťovny

Přinášíme Vám informace o tom jak se pojišťovny staví k otázce trezorů. Je to rozsáhlá problematika a to hlavně z důvodu, že je mnoho pojišťoven. Každá má své vlastní postupy a své podmínky pojištění. Pojišťovny nemají a ani nemohou mít hlubší znalosti trezorů. Na druhé straně je klient, tedy vy a každý má jinou firmu, jiný byt a různě zabezpečený.

vykradený trezor

Pojistit trezor

Trezor v domácnosti nebo firmě sníží pojistku. Pojištění trezoru je tedy výhodné i při platbě za pojištění. Prvotní náklady na trezor se vrací z nižšího pojištění. Většina pojišťoven přítomnost trezoru v bytě zohledňuje poskytnutou slevou na pojistném. Když si tedy koupíte kvalitní certifikovaný trezor společnosti Jinova.


Nemáte co pojistit v trezoru? Hloupost

Kvalitní trezor je nutností v každé domácnosti nebo si myslíte, že na něj nemáte místo? Že na pár cenností co vlastníte nepotřebujete trezor? Tak to je častý omyl. Kromě cenností jsou v každé domácnosti další předměty a dokumenty, které je dobré uschovat. Jedná se o osobní dokumenty, jako jsou rodné, oddací a úmrtní listy, cestovní doklady, dále např. kupní či nájemní smlouvy, doklady o koupi důležitého vybavení, pojistné smlouvy a v neposlední řadě peníze, hesla, smlouvy o bankovních účtech, cennosti a šperky.

Jak postupovat při pojištění věcí v trezoru

trezor požár

V praxi to funguje tak, že se obrátíte na vybranou pojišťovnu. Jejich zástupce Vám vypracuje nějakou nabídku a bude na Vás mít požadavky ohledně trezoru. Požadavkům na trezor nemusíte rozumět, stává se, že jim nerozumí ani samotné pojišťovny, protože někdy vymyslí zarážející věci. Tady nastupujeme my. Podle podmínek vypracujeme nabídku na odpovídající trezor nebo řešení Vaší situace. Někdy komunikujeme s pojišťovnou, jejich zástupcem a dohodneme jak bude reálně trezor vypadat.

Pojistné limity do trezoru

Je mnoho pojišťoven na trhu, které si navzájem konkurují. Není proto možné udělat jednu tabulku, kde by bylo přehledně napsáno jak vysoké hodnoty si můžete do jednotlivých trezorů uložit. Stanoveny jsou dle pojistných rizik jednotlivých pojišťoven, a to ve většině ještě úměrně ke způsobu zabezpečení prostor, ve kterých je trezor umístěn. Pro konkrétní limit pojistné úložné hodnoty kontaktujte svoji pojišťovnu.

Česká pojišťovna a trezory

Dojde-li k odcizení věcí krádeží vloupáním, poskytne pojišťovna pojistné plnění podle ostatních ustanovení pojistné smlouvy a těchto podmínek, avšak maximálně do výše limitů, které jsou uvedeny v tabulce, a to v závislosti na způsobu a kvalitě konstrukčních prvků zabezpečení, které pachatel v době pojistné události překonal.

Stupně zabezpečení a limity plnění pro odcizení věcí krádeží vloupáním

Kód Limit plnění
soukromý sektor
Limit plnění
pro firmy
Způsob zabezpečení
Z 11500 tis.150 tis. Trezor, který splňuje požadavky příslušné normy v bezpečnostní třídě 0 a pokud pachatel také překonal minimálně některý ze stupňů zabezpečení uzamčeného prostoru Z1, Z2 nebo Z3
Z 12700 tis.300 tis.

Trezor, který splňuje požadavky příslušné normy minimálně v bezpečnostní třídě I a pokud pachatel také překonal minimálně některý ze stupňů zabezpečení uzamčeného prostoru Z1, Z2 nebo Z3.

Z 13koef. 1,2500 tis.

Pokud však pachatel také překonal minimálně některý ze stupňů zabezpečení uzamčeného prostoru Z4 až Z10, zvyšuje se limit plnění v trezoru pro příslušnou bezpečnostní třídu koeficientem 1,2 (soukromý sektor).

Z 14koef. 1,3koef. 1,2

Jsou-li konstrukční prvky, resp. prostor dále zabezpečeny funkčním systémem EZS, jehož poplachový signál ovládá sirénu s majákem (blikačem), zvyšuje se příslušný limit plnění u stupně zabezpečení Z1 až Z13 koeficientem 1,3 pro soukromý sektor a 1,2 pro firemní sektor.

Z 15koef. 3koef. 1,3

Jsou-li konstrukční prvky, resp. prostor dále zabezpečeny funkčním systémem EZS se svodem signálu na PCO, zvyšuje se příslušný limit plnění u stupně zabezpečení Z1 až Z13 koeficientem 3 v soukromém sektoru a 1,3 ve firemním.

Z 16koef. 4

Jsou-li konstrukční prvky, resp. prostor dále zabezpečeny funkčním systémem EZS se svodem signálu na PCO, zvyšuje se příslušný limit plnění u stupně zabezpečení Z1 až Z14 koeficientem 4,0

ČSOB a trezory

Výše limitů pojistného plnění a způsoby zabezpečení předmětu pojištění proti odcizení.

Kód Limit
plnění
Způsob zabezpečení
OC 3 do 50 tis.

Jsou-li cennosti v době vzniku pojistné události umístěny v uzavřeném prostoru zabezpečeném v rozsahu kódu OM2 a dále jsou uloženy v uzamčené schránce, kterou se rozumí těžký kus nábytku nebo trezorek (pokladnička) připevněný nerozebíratelným způsobem k těžkému kusu nábytku nebo ke zdi či k podlaze.

OC4 do 300 tis.

Jsou-li cennosti v době vzniku pojistné události umístěny v uzavřeném prostoru zabezpečeném v rozsahu kódu OM2 a dále jsou uloženy v uzamčeném trezoru.

OC 5 nad 300 tis.

Jsou-li cennosti v době vzniku pojistné události umístěny v uzavřeném prostoru zabezpečeném v rozsahu kódu OM3 a dále jsou uloženy v uzamčeném trezoru bezpečnostní třídy 0 dle EN 1143-1, ale bezpečnostní třída 0 se v dnešní době příliš nevyrábí a cenově stejně dostupné a výhodnější jsou trezory vyšší třídy I.

 

Kooperativa a trezory

 

Výrazně se rozlišuje, jestli se jedná o soukromou osobu nebo o firemní sektor.

Předepsaný způsob zabezpečení cenností pro případ krádeže

 

Kód Limit
plnění
Způsob zabezpečení
T3 do 100 tis.

Cennosti umístěné ve schránce zhotovené z ocelového plechu o síle nejméně 2mm, která je opatřena zámkem s cylindrickou vložkou nebo dozickým zámkem. Schránka musí být připevněna nerozebiratelným způsobem.

T4 do 300 tis.

Cennosti umístěny v trezoru - sejfu s více plášťovými dveřmi s uzamykacím rozvorovým mechanizmem, který je ovládán cylindrickou vložkou nebo dozickým zámkem. Trezor s hmotností do 150 kg musí být připevněn nerozebíratelným způsobem k pevnému nábytku, ke stěnám nebo k podlaze apod. Byt musí být zabezpečen nejméně způsobem B4. 

T5 nad 300 tis.

Individuálně ujednaný způsob zabezpečení. Není-li v pojistné smlouvě ujednán, platí T4.

 

Societe Generale a trezory

Société Générale je francouzská obchodní banka s centrálou v Paříži. Patří ke třem nejstarším bankám ve Francii. Všeobecná společnost pro podporu rozvoje obchodu a průmyslu ve Francii. Od roku 2001 je majitelem české Komerční banky.

 

Limity pojistného plnění podle způsobů zabezpečení

 

Bezpečnostní třída trezoru Limity plnění podle stupně zabezpečení prostoru
  123 456
BT 0 50.000100.000200.000300.000400.000500.000
BT I100.000200.000300.000500.000800.0001 mil
BT II200.000400.000500.0001 mil2 mil3 mil
BT III400.0001 mil2 mil4 mil6 mil8 mil
BT IV1 mil2 mil4 mil6 mil10 mil15 mil
BT V2 mil4 mil7 mil10 mil15 mil25 mil
BT VI4 mil6 mil10 mil15 mil25 mil30 mil

Certifikované trezory?

certifikovaný trezor

90% našich trezorů jsou certifikované a hodí se také pro pojištění Vašich hodnot. Osobně bych si minimálně vybral trezor v 1. třídě, kvalitně ho ukotvil na místě, kde nebije do očí. Pro zlatníky a střední firmy a například sběratele mincí bychom měli hovořit minimálně o 2. třídě. 3. a vyšší třídy jsou již pro lidi kteří chtějí chránit vyšší hodnoty, know-how, co nakupují investiční zlato a pro podniky na výplaty.

V nabídce ale nejsou jen certifikované trezory. Ve zbývajících 10% nabízených trezorů bez certifikátu na bezpečnostní třídu si můžete vybrat velice zajímavý trezor. Máme skladem necertifikované trezory, které svou bezpečností odpovídají vysokým třídám, ale nemají o tom papír. Takový papír, certifikát potřebujete právě pro pojišťovnu. Když ale chcete opravdu bezpečný trezor, vynechat pojišťovnu, ušetřit za certifikát nabídneme Vám takový trezor. Trezor u kterého se náhodný zloděj otočí, trezor u kterého vybavený zloděj stráví desítky hodin a trezor u kterého se několik hodin zapotí profesionální kasař.


dokumenty

dokumenty k trezoru

Ke každému novému trezoru dodáváme celou složku s potřebnými dokumenty. Návod k používání trezoru, návod k zámku, certifikát shody, certifikát NBÚ (když ho trezor má), návod na zazdění, návod na kotvení a záruční list. Papíry je možné si vyžádat i později.

Certifikáty trezorů

Certifikát shody

Certifikát NBÚ

Certifikát shody k trezoru
Certifikát NBÚ k trezoru
Trezory se vyrábí podle certifikátu shody. Aby jeden model trezoru byl stále stejný jako ten, který se nechal otestovat. Certifikát shody je jediný papír pro výrobce, že smí vyrábět certifikované trezory. K trezoru se potom dává kopie. Rozhodující je ale kovový štítek na dveřích trezoru. Většina trezorů vyráběných v ČR je také certifikována Národním bezpečnostním úřadem. Certifikát říká, jaké utajované dokumenty můžete do trezoru ukládat. Do bezpečnostních projektů je možné dodat trezory a zámky s požadovanou bodovou hodnotou.

Certifikát na uložení léků

V nabídce jsou trezory vhodné na uložené léků, opiátů a drahých lékařských nástrojů. Sejfy a trezory, které odpovídají na uložení opiátů podle norem a nařízení.

Návody k trezorům

vrtání do cihly zámek

Návod na kotvení

Návod na zazdění

Návod k trezorovému zámku

Trezory, které jsou certifikované musí být také ukotvené. Kvalitně, předepsanou silou a do firmy s koncesí. Podle normy musí mít certifikované trezory kotevní otvor/y. Jedině, necertifikované a s hmotností přes tisíc kilogramů, takové se podle normy kotvit nemusí.

Trezory k zazdění jsou dodávané s návodem jak správně zazdít trezor. V návodu jsou věci na které si dát při zazdívání pozor. Zazdění podle návodu bude odpovídat také normám a nařízením. Zazdívání můžete dělat sami nebo jedině firma s koncesí.

Návod k používání trezorových zámků. K trezoru se dodává návod k zámku na klíč, ke kombinačnímu číselníku, k elektronickému zámku a k biometrickému zámku. K trezorům co máme v nabídce jsou návody v českém jazyce a na vyžádání i v dalších jazycích.

 

O zbraních

Zákon o zbraních

Uložení zbraní v trezoru nařizuje Zákon o zbraních číslo 119/2002 Sb. s novelizovaný číslem 13/2021 Sb. Zákon rozděluje množství uložených zbraní do kategorií. Uložení 2 zbraní, 10 kusů, 20 kusů a neomezený počet.

Nařízení vlády o zbraních

Nařízení číslo 217 z roku 2017 stanovuje technické požadavky na uložení zbraní. Doplňuje Zákon o zbraních a vysvětluje jednotlivé pojmy: uzamykatelná ocelová schránka, skříňový trezor, zvláštní objekt nebo komorový trezor.

kontakt

Zavolejte nám

ikona telefon trezor721 886 885
nebo zkuste pevnou linku 318 692 251

Navštivte nás

ikona kde najdete trezor Brigádnická 336
262 23 Jince
kde to je?

Napište nám

ikona napište si o trezore-mail jinova@jinova.cz

Kdy jsme v dispozici

ikona kdy si koupíte trezor Každý pracovní den
od 8.00 do 16.00
a když je zapotřebí tak i déle a nestěžujeme si ;)


Pozvěte nás

výběrové řízení na trezorynapříklad do
výběrového řízení

Trezor.tv

ikona youtube trezor.tvnavštivte náš
profil na YouTube

Tohle je prý třeba…

ostatníIČ: 25757032
DIČ: CZ25757032
Firma zapsaná u Městského soudu
v Praze odd. C vložka 67470



Copyright © již od roku 1968 Všechna práva vyhrazena.

Aktualizováno listopad 2024

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes