normy

Americká norma UL a její bezpečnostní třídy pro trezory

norma UL Underwriters Laboratories

Americké standardy UL jsou používány k posouzení produktů, testování komponent, materiálů, systémů a vylepšení, a k hodnocení udržitelného výrobku z hlediska životního prostředí, obnovitelnosti energií, potravin, vody, recyklačních systémů a a dalších inovativních technologií. Americká laboratoř.

Undervrities laboratories testování trezorů

UL je nezávislá bezpečnostně vědecká společnost s více než stoletím zkušeností s inovativními bezpečnostními řešeními. Od veřejného použití elektrické energie až po nové objevy, objevy udržitelných zdrojů energie a nanotechnologie. UL podporuje bezpečné životní a pracovní prostředí, UL pomáhá chránit lidi, produkty a místa v důležitých ohledech, usnadňování obchodu a poskytuje klid.

UL 687 - Standardy pro trezory odolné zloději

Trezory jsou zkoušeny měřeným náporem odborníků z laboratoří UL. Takové trezory pak pravděpodobně zmaří úsilí i dnešního profesionálního zloděje. I když je trezor odvezen nebo je použito nejmodernější nářadí a sofistikované nástroje. Testy UL jsou vedeny přímo poti zámku se snahou ho srazit a vybrat zámek. Testuje se také ostatní ústrojí trezoru. V první řadě se ale trezory zkouší vrtáním, řezáním a použitím nejmosernější high-tech pochodně nebo určitým množstvím Nitroglycerinu.

Test napadení proti dveřím a čelní straně:

  • 1) Tool-Resistant Safe - Class TL-15
  • 2) Tool-Resistant Safe - Deposit Safe
  • 3) Tool-Resistant Safe - Class TL-30
  • 4) Torch- and Tool-Resistant Safe - Class TRTL-30

Test napadení proti dveřím a plášti:

  • 1) Tool-Resistant Safe - Class TL-15X6
  • 2) Tool-Resistant Safe - Class TL-30X6
  • 3) Torch- and Tool-Resistant Safe - Class TRTL-15X6
  • 4) Torch- and Tool-Resistant Safe - Class TRTL-30X6
  • 5) Torch- and Tool-Resistant Safe - Class TRTL-60X6
  • 6) Torch-, Explosive-, and Tool-Resistant Safe - Class TXTL-60X6

UL 437 - Standard for Key Locks

These requirements cover key locks categorized as follows and defined in Glossary, Section 3:

  • a) Cabinet locking cylinders,
  • b) Door locks,
  • c) Locking cylinders,
  • d) Security container key locks, Type 1 and Type 2, and
  • e) Two-key locks.

A product that contains features, characteristics, components, materials, or systems new or different from those covered by the requirements in this standard, and that involves a risk of fire or of electric shock or injury to persons shall be evaluated using appropriate additional component and end-product requirements to maintain the level of safety as originally anticipated by the intent of this standard. A product whose features, characteristics, components, materials, or systems conflict with specific requirements or provisions of this standard does not comply with this standard. Revision of requirements shall be proposed and adopted in conformance with the methods employed for development, revision, and implementation of this standard.

UL 155 - Standard for Tests for Fire Resistance of Vault and File Room Doors

1.1 These requirements cover the test procedure applicable to the fire-resistance classification of doors intended for the protection of openings of vaults and file rooms.

1.2 Recommendations for record protection equipment and techniques, including the use and installation of vault or file room door assemblies, are contained in the Standard for Protection of Records, NFPA 232.

1.3 The terms "vault doors" and "file room doors" refer to assemblies consisting of doors, single or in pairs, the frame into which doors are hung, and the necessary hardware. These assemblies are intended to provide fire resistance and protection to contents from heat for periods designated by the classifications to an extent described in these requirements.

1.4 Vault doors are recommended for use on enclosures of limited volume [not exceeding 5000 cubic feet (142 m3)], constructed so that no point on the interior surface will reach a temperature exceeding 350°F (177°C) when separate vault members or the vault as a whole are exposed to a fire regulated according to the standard time-temperature curve.

1.5 File room doors are recommended for enclosures of large volume [not exceeding 50,000 cubic feet (1420 m3)] for the storage of records which are not of sufficient importance to economically justify the provision of vaults. It is anticipated that combustibles will not be stored nearer than 3 feet (0.91 m) from the unexposed face of the door nor 6 inches (152 mm) to the side from the door joints.

Ul underwriters laboratories

1.6 It is intended that classification shall register performance during the period of exposure and shall not be construed as having determined suitability for use after fire exposure.

1.7 A product that contains features, characteristics, components, materials, or systems new or different from those covered by the requirements in this standard, and that involves a risk of fire or of electric shock or injury to persons shall be evaluated using appropriate additional component and end-product requirements to maintain the level of safety as originally anticipated by the intent of this standard. A product whose features, characteristics, components, materials, or systems conflict with specific requirements or provisions of this standard does not comply with this standard. Revision of requirements shall be proposed and adopted in conformance with the methods employed for development, revision, and implementation of this standard.

UL 350 - 1 Hour Fire Rating

Trezory procházejí přísnou zkoušku ohněm , když se zahřeje na teplotu 2000 stupňů F a klesl tři příběhy na rozbitých cementových bloků . Trezory nelze otevřít , může teplota uvnitř nezvedne nad 350 stupňů F a vzorových dokumentů zůstat uvnitř musí být čitelné .

UL 608 - Standard for Burglary Resistant Vault Doors and Modular Panels

1.1 These requirements cover vault doors and vault modular panels (for use in the construction of vault floors, walls, and ceilings) of the type intended for use in financial institutions, commercial, industrial and mercantile properties, and the like, and that are relied upon to protect the contents from burglary attack.

1.2 These requirements are intended to establish the burglary resistant rating of vault doors and modular panels according to the length of time they withstand attack by common mechanical tools, electric tools, cutting torches, or any combination of these means. The ratings based on the net working time to effect entry are as follows:

  • a) Class M - 1/4 hour.
  • b) Class 1 - 1/2 hour.
  • c) Class 2 - 1 hour.
  • d) Class 3 - 2 hours.

1.3 These requirements do not cover attacks with the burning bar (thermal lance) or explosives.

UL 140 Standard for Relocking Devices for Safes and Vaults

1.1 These requirements cover relocking devices for the following: a) Light vault doors, b) Heavy vault doors, and c) Safes or chests. 1.2 Relocking devices are intended to relock the bolt mechanism or door of a vault, safe, or chest in the event that the combination lock is subjected to attack. 1.3 A product that contains features, characteristics, components, materials, or systems new or different from those covered by the requirements in this standard, and that involve a risk of fire, electric shock, or injury to persons shall be evaluated using the appropriate additional component and end-product requirements as determined necessary to maintain the acceptable level of safety as originally anticipated by the intent of this standard. A product whose features, characteristics, components, materials, or systems conflict with specific requirements or provisions of this standard cannot be judged to comply with this standard. Where considered appropriate, revision of requirements shall be proposed and adopted in conformance with the methods employed for development, revision, and implementation of this standard.

UL 768 - Standard for Combination Locks

1.1 These requirements cover combination locks intended for attachment on doors of safes, chests, vaults, and the like, to provide a means of locking the boltwork against unauthorized opening.

1.2 These requirements are intended to test the ability of combination locks to resist unauthorized opening of the combination locks by sense of sight, touch, or hearing. Combination locks covered by these requirements may or may not have integral protection against entry by force.

Bezpečnostní třída Z3

Z jako základní bezpečnost. Jedná se pouze o českou normu ČSN 916012, která se řadí ještě před evropskou EN 1143. Trezory v této třídě bezpečnosti jsou vhodné na ukládání zbraní a to v počtu do 10 kusů podle zákona a nařízení vlády. Vhodné jsou na uložení finanční hotovosti okolo 30 tisíc korun. Pro ukládání utajovaných skutečností se jedná o "Typ 1C" podle NBÚ.

Bezpečnostní třída Z2

Z jako základní bezpečnost. Jedná se pouze o českou normu ČSN 916012, která se řadí ještě před evropskou EN 1143. Trezory v této třídě bezpečnosti jsou vhodné na ukládání zbraní a to v počtu do 10 kusů podle zákona a nařízení vlády. Vhodné jsou na uložení finanční hotovosti do několika tisíc. Pro ukládání utajovaných skutečností se jedná o "Typ 1B"

Certifikace a bezpečnostní třídy u trezorů na zbraně

Trezory na zbraně se liší od ostatních trezorů právě svým použitím. Trezory na zbraně se řídí zákonem č. 229/2016 Sb. a ten je nade vším (před novelizací zákon č. 119/2002 Sb). Teprve v zákoně se hovoří o dalších normách, které musí trezor na zbraně splňovat. Se zákonem je úzce spjato Nařízení Vlády č. 217/2017Sb. (původně č. 338, potom č. 347 a potom č. 503), které vykládá zákon a určuje technické požadavky na uložení zbraní a podmínky skladování zbraní.

V zákoně se dočtete o bezpečnostních třídách, které pro potřeby uložení zbraní řeší dvě normy. Česká norma základní bezpečnosti sejfů ČSN 916012 a celoevropská norma EN 1143 pro trezory.

Zákon o uložení zbraní č. 229/2016 Sb.

Aktuální zákon č. 229/2016 Sb. (novelizovaný zákon číslo 119/2002 Sb.) o zbraních a střelivu se věnuje mimo jiné správnému uložení zbraní. V paragrafu 29 se dočtete, že musíte zbraně A, B a C vhodně zabezpečit, a že musíte umožnit vstup při kontrole.\nV paragrafu 58 se popisuje kolik zbraní je možné kam uložit (rozdělení do 3 kategorií). Tento paragraf se může zdát nesrozumitelný, ale stačí si zároveň přečíst Nařízení vlády č. 217/2017 Sb. Tam se pojmy celkem jasně vysvětlují.

Nařízení Vlády č. 217/2017 Sb.

U nařízení č. 217 je důležité porozumět zákonu číslo 229/2016 Sb. (před novelizací zákon č. 119/2002 Sb) a nebo lépe si číst oboje najednou. Uložení zbraní je totiž popsáno částečně v zákoně a doplňují to informace v nařízení. V paragrafu 2 se stanoví parametry zařízení a vysvětlují pojmy. V paragrafu 3 je pak jasně napsáno, jak má vypadat trezorová místnost.

15 odporových jednotek a zámek třída "A"

15 odporových jednotek RU trezorový zámek třídy A na zbraně

Asi nejvíce diskutovaná část z Nařízení Vlády. Hodně lidí se tady snaží najít svojí berličku. Dokázat tímto, že ten jejich necertifikovaný trezor doma vlastně odpovídá na uložení zbraní.

Přitom je to celkem jasné. Trezor musí mít zámek třídy "A", to neobejdete. Druhý požadavek je 15 RU (odporových jednotek). V tom je právě ten zádrhel. Musíte dokázat, že Váš trezor má 15 RU! Nelze říct, je přeci nedobytný a s betonem, ten odolá všemu. V tomto případě je nutné doložit nějaký papír. Odporové jednotky řeší norma EN 1143. Určovat kolik má co jednotek může státem akreditovaná zkušebna. Rozhodně nemůžete sami rozhodnout, nemůže tak udělat ani prodejce/dovozce trezoru!

Je možné se tedy setkat s certifikátem, který není vystavený na bezpečnostní třídu. Je na něm uvedeno, že trezor odpovídá na uložení zbraní do 10 kusů a odpovídá podmínkám zákona 119/2002 Sb po novelizaci č. 229/2016 Sb.. Takový certifikát je naprosto dostačující k trezorům na zbraně. Když ale chcete ukládat také nějaké další hodnoty, už by to chtělo certifikovanou bezpečnostní třídu.

Bezpečnostní třída S1 a S2 podle EN 14450

Certifikáty na třídu S1 nebo S2 jsou vhodné na plechové skříně. Oficiálně se jim říká trezorové schránky. Například pro uložení nářadí v garáži nebo šanony v kanceláři. Schránky nemají žádné odporové jednotky. Proto nejsou vhodné na uložení více než 2 ks zbraní! Z pohledu uložení zbraní je tato bezpečnostní třída zcela zbytečná. Nevím proč by někdo certifikoval trezory na zbraně právě podle této normy EN 14450.

bezpečnostní třída S10

Bezpečnostní třída S1

Minimálně jeden zámek třídy A

Orientační úložná částka kolem 5 tisíc

Odporové jednotky 10/10 RU

bezpečnostní třída S10

Bezpečnostní třída S2

Minimálně jeden zámek třídy A

Orientační úložná částka do 10 tisíc

Odporové jednotky 10/15 RU


Základní bezpečnost ČSN 916012

Bezpečnostní třídy Z jsou čistě pro Českou republiku, je to naše norma a tedy i české trezory. Výjiečně si udělá certifikát v ČR zahraniční firma. "Z" jako základní bezpečnost jsou jednoplášťové a více plášťové sejfy. Vždy musí mít certifikovaný trezorový zámek. Zámky se vyrábí minimálně ve třídě A.

Bezpečnostní třída Z1 trezorů

Bezpečnostní třída Z1

V podstatě na tuto třídu je dostačující plechová schránka s trezorovým zámkem a nějakým rozvorem. Tato bezpečnostní třída se ale nevyrábí. Všechno co výrobci trezorů vyrobí je možné certifikovat do vyšších tříd. Na uložení zbraní je třída Z1 zbytečná. Přesněji slouží na uložení 2 ks.

  • Minimálně jeden zámek třídy A
  • Úložná částka kolem 10 tisíc
  • Odporové jednotky 10/10 RU
Bezpečnostní třída Z2 trezorů

Bezpečnostní třída Z2

Ta nejnižší možná bezpečnostní třída, která dokazuje, že sejf je odpovídající na zbraně, že má 15 RU... V nabídce jsou sejfy na krátké zbraně sejfy NS, které jsou certifikované do bezpečnosntí třídy Z2.

  • Minimálně jeden zámek třídy A
  • Úložná částka kolem 30-40 tisíc
  • Odporové jednotky 15/20 RU
Bezpečnostní třída Z3 trezorů

Bezpečnostní třída Z3

Vyšší zabezpečení deseti zbraní než je to základní ve třídě Z2. Do trezoru můžete ke zbraním uložit ještě další cennosti. V nabídce je výrobní řada NT v bezpečnostní třídě Z3 podle české norma 916012. Menší sejfy na krátké zbraně a také vysoké na uložení dlouhých.

  • Minimálně jeden zámek třídy A
  • Úložná částka kolem 50 tisíc
  • Odporové jednotky 20/25 RU

Vyšší zabezpečení podle normy EN 1143

bezppečnostní třída 0 podle EN 1134

Bezpečnostní třída 0

S třídou 0 se asi často nesetkáte. Nějaký úředník vymyslel takové nešťastné označení a časem tato třída asi úplně zanikne. Dnes máme v nabídce jednu nebo dvě výrobní řady. Z pohledu zbraní je tato třída vhodná na uložení 10 kusů zbraní. Takže se v podstatě vyrovná s třídami Z1, Z2 a Z3. Bezpečností je o něco výš. Odporové jednotky jsou 30/30 RU.

  • Minimálně jeden zámek třídy A
  • Úložná částka kolem 50 tisíc
  • Odporové jednotky 30/30 RU
bezppečnostní třída 1 podle EN 1134

Třída I na dvacet zbraní

Trezor v I. třídě je již dobře zabezpečený. Je tedy vhodný na 20 kusů zbraní podle zákona, ale zbraněmi to nekončí. První třídu si kupují lidé do domácnosti a menší podniky. Je vhodná na uložení dalších hodnot od 100 tisíc až do 1 milionu (s dalším zabezpečením), utajovaných materiálů (stupně "Tajné" podle NBÚ) apod. Máte tedy doma více zbraní a nebo k té jedné chcete uložit i nějakou hotovost, pas a důležité dokumenty.

  • Minimálně jeden zámek třídy A
  • Úložná částka kolem 300 tisíc
  • Odporové jednotky 30/50 RU
bezppečnostní třída 2 podle EN 1134

Třída II pro zbraně a cennosti

II. bezpečnostní třída je již celkem vysoká. Pro domácnosti je to většinou nadstandard. Z hlediska zbraní je na dvacet kus odpovídající stejně I. třída jako II. třída. Druhá je tedy vhodná na uložení dražších zbraní a nebo zbraní společně s cennostmi. Do II. třídy je možné ukládat hodnoty okolo 200 tisíc až do 3 milionů. Podle dalšího zabezpečení na místě, podle místa instalace a podle konkrétní polišťovny.

  • Minimálně jeden zámek třídy A
  • Úložná částka kolem 500 tisíc
  • Odporové jednotky 50/80 RU

Trezorové dveře v I. bezpečnostní třídě

Trezorové dveře jsou velice zajímavé. Můžete si vytvořit libovolně velkou trezorovou místnost, komorový trezor. Podle zákona vznikne prostor na neomezený počet zbraní. Výhodné je to určitě pro střelnice a obchody se zbraněmi. I když i v domácnosti je hodí trezorová mísnost kam se uložení nejen zbraně, ale i další hodnoty. Trezorové dveře se dělají také v panickém provedení a je potom možné se uvnitř zamknout.

Počet zbraní v trezoru

Zamčený šuplík u stolu---žádné odporové jednotkypro uložení 2 ks zbraní
Bezpečnostní třída S1podle normy EN 14450žádné odporové jednotkypro uložení 2 ks zbraní
Bezpečnostní třída S2podle normy EN 14450žádné odporové jednotkypro uložení 2 ks zbraní
Bezpečnostní třída Z1podle normy ČSN 91601210/10 RUpro uložení 2 ks zbraní
Certifikát na 15 RUpodle normy EN 114315 RUpro uložení 10 ks zbraní
Bezpečnostní třída Z2podle normy ČSN 91601215/20 RUpro uložení 10 ks zbraní
Bezpečnostní třída Z3podle normy ČSN 91601220/25 RUpro uložení 10 ks zbraní
Bezpečnostní třída 0podle normy EN 114330/30 RUpro uložení 10 ks zbraní
Bezpečnostní třída Ipodle normy EN 114330/50 RUpro uložení 20 ks zbraní
Bezpečnostní třída IIpodle normy EN 114350/80 RUpro uložení 20 ks zbraní

certifikáty k trezoru

polopatě

Polopatě

Certifikáty jsou základní dokumenty k trezoru. Garantují bezpečnost, ohnivzdornost a nebo jsou pro uložení utajovaných dokumentů podle NBÚ. Výrobce trezorů si nechává certifikovat celou výrobní řadu najedou. Je také možné si nechat certifikovat jeden konkrétní trezor. Certifikát má výrobce jeden jediný originál pro více stejných trezorů. Je zvykem přidávat kopii ke každému prodanému trezoru. Důležitá je platnost certifikátů a nejdůležitější kovový štítek na trezoru. 

certifikát trezoru

Certifikát shody

Certifikát shody se vydává státem akreditovanou zkušebnou podle normy EN 1143 a podle české normy ČSN 916012. Certifikáty podle normy EN 1143 jsou platné ve 33 státech Evropy, které se dohodly, že sjednotí bezpečnost trezorů (I když se můžete dostat do situace kdy nějaká instituce preferuje zkušebny svého státu). Certifikát potvrzuje, že určitý trezor se shoduje s normou a prošel do určité bezpečnostní třídy. Dva různé trezory, které mají certifikát na stejnou bezpečnostní třídu by měli být stejně bezpečné. Z různé země i různých výrobců trezorů. I když v rámci jedné bezpečnostní třídy mohou být znatelné rozdíly.

norma EN 1143

norma ČSN 916012

Certifikáty jsou platné ve 33 státech Evropy, které se dohodly, že sjednotí bezpečnost trezorů (I když se můžete dostat do situace kdy nějaká instituce preferuje zkušebny svého státu).

Výhradně české certifikáty k trezorům v základní bezpečnosti. Označují jednoplášťové a dvouplášťové sejfy.


Proces získání certifikátu shody

Výrobce trezoru pokud chce mít nějakou výrobní řadu s certifikáty musí nechat nejdřív otestovat ve zkušebně několik vzorků. Takový proces je nákladný. Jednak se zničí zkušební výrobky a také samotné zkoušky jsou placené. Samotná výroba trezorů je také hlídána. Platnost certifikátu je omezená na několik let.

 Při testování trezorů bezpečných proti vloupání provádějí státem akreditované instituce zkoušky. Napodobují násilné otevření trezoru. Získané výsledky se pak převedou na hodnoty odporu. Je zohledněn čas a použité nástroje.

Odporové jednotky a zkoušky odolnosti trezoru

Odpor trezoru bezpečného proti pokusu o vloupání je vyjádřený jednotkou odporu RU (resistance unit). O co je výše počet RU, o to vyšší je odpor a tím i ochrana, kterou trezor bezpečný proti vloupání nabízí. Na základě změřeného počtu se trezor bezpečný proti vloupání zařadí do bezpečnostní třídy. Základem pro klasifikaci je nejnižší změřený odpor. Při zkouškách se musí provést ruční otevření (částečný průlom) nebo se trezor otevře úplně. Tím, že se například dveře vylomí (plný průlom).

Platnost certifikátu shody

Po zkouškách trezoru se vystaví certifikát na konkrétní výrobní řadu trezorů. Certifikát je jeden jediný! Vydává se jeden výrobci. K trezorům se potom přikládá jeho kopie. Je na něm napsaný datum vystavení a datum platnosti. Znamená to, že v tomto vyznačeném období může výrobce vyrábět certifikované trezory. Přesně ten model, který prošel zkouškami. Po skončení platnosti výrobce musí certifikát prodloužit. Jinak nesmí vyrábět certifikované trezory. Trezor vyrobený v době platnosti certifikátu je nadále certifikovaný!

Certifikáty podle normy EN 1143-1

Certifikáty podle normy EN 1143-2

Trezory bezpečné proti vloupání, sejfy a trezorové dveře jsou testovány podle první části normy EN 1143-1 kompetentním testovacím institutem v různých evropských zemích. Certifikát sjednocuje bezpečnost všech trezorů v Evropě. Stejná třída by měla být srovnatelně bezpečná všude v Evropě. Třídy se označují římsky I, II a III...

Druhá část stejné normy je určená pro depositní trezory. Trezorům s vhozem, vhazovacím šuplíkem nebo jiným mechanizmem se věnuje celá 2. část normy. Depositní trezory jsou testovány jinými způsoby. Jde o to, aby neměli nějaké slabé místo díky vhozu a také, aby vhozený předmět nešel zase vyjmout zpět. Třídy se označují D-I, D-II a D-III.

 

Certifikát na základní bezpečnost podle ČSN 916012

Papíry podle VDMA 24992

Výhradně české certifikáty k trezorům v základní bezpečnosti. Označují jednoplášové a dvouplášťové sejfy. Základní bezpečnost je vhodná na uložení hodnot v řádu desítek tisíc. Odpovídají zákonu o uložení zbraní. Populární jsou například na autoklíče, léky, nářadí.


VDMA 24992 je vlastně výrobní předpis do roku 1995. V dnešní době není platný. Udával podmínky pro výrobce jak má vypadat trezor. Například třída B jsou dvouplášťové sejfy. O bezpečnosti v podstatě nic neříká. Již mnoho let je tento výrobní předpis neplatný, ale stále velice populární. Žádný certifikát v papírové podobě ale nikdy neuvidíte, neexistuje.

Certifikát NBÚ

Národní bezpečnostní úřad klasifikuje utajované materiály do tříd. Třídy utajení podle toho jak jsou informace závažné a tedy kdo se s nimi může seznamovat. Trezory chrání utajované materiály proti zneužití. Odpovídající trezor si vyberete podle stupně utajení dokumentů.

 V nabídce jsou běžně české trezory certifikované NBÚ. U zahraničních trezorů není certifikát NBÚ. Lze ho vystavit, je to ale cenově náročné. Když vyžadujete certifikát NBÚ uveďte to pro jistotu již při objednávce.


Trezory určené pro utajované dokumenty se označují jako úschovné objekty. Jsou bodově ohodnocené do bezpečnostních projektů. Samotný trezor má svojí bodovou hodnotu SS1 a zámek body SS2. Podle potřeby je možné body navýšit.

Certifikát na ohnivzdornost 

Někteří prodejci dokonce tvrdí, že trezor je ze železa a proto je ohnivzdorný. Jenže klient nechce chránit trezor, ale jeho obsah! Trezor se dvěma plášti něco málo vydrží. Lepší když má další vrstvy mezi dvěma plášti. Někdy se výrobci snaží u trezoru posílit ohnivzdornost například těsněním apod. Potom jsou už trezory, které mají certifikát ze zkušebny.

Nižší norma EN 15659 chrání papírová média proti ohni na 30 a nebo 60 minut. Následuje vyšší zabezpečení proti ohni norma EN 1047 pro papírová média. Ochrana dokumentů proti ohni na 60 a 120 minut. Norma EN 1047 pokračuje elitními výrobky, které chrání datové nosiče 60 a 120 minut. Nejvyšší světová ohnivzdornost S120DIS ochrání datové nosiče dvě hodiny v žáru 1050°C a uvnitř nestoupne teplota nad 55° a vlhkost nad 80%! Po této zkoušce se ale ještě trezor shodí z výšky 9,1 metru do kamení. To simuluje propad trezoru hořící budovou. Po pádu se ještě zavře zpět do pece a nechá se vychladnout. Je to velice náročná zkouška, kterou projdou jen ty nejlepší trezory. Dostanou potom kovový štítek na vnitřní stranu dveří. Okrajově se můžete u nás setkat i se zahraničními ohnivzdornými trezory.

Američani mají své normy UL, které je s našimi hodně podobná. Švédové se svojí vlastní normou NT FIRE 017, kterou u nás můžete potkat nebo můžete slyšet o jiných zemích, zkušebnách a normách po celém světě.

Lehké ohnivzdorné skříně LFS

Certifikovaná ohnivzdornost EN 1047


Až v roce 2009 se vytvořila norma na trezory s lehkou ohnivzdorností. Na trhu byly jen trezory neohnivzdorné a s vysokou ohnivzdorností. Norma EN15659 je pod normou EN1047. Pro lehké ohnivzdorné skříně s odolností na 30 nebo 60 minut.
Certifikovaná ohnivzdornost na velice vysoké úrovni. Trezory na životně důležité papíry a datové nosiče. S odolností na 60 a 120 minut, kdy je také stanovena maximální vnitřní vlhkost.

 

Certifikát trezorových zámků

Trezory také musí mít dostatečně bezpečné zámky. Zámky se také certifikují, aby byla stanovena jejich bezpečnost. Pro trezorové zámky je norma EN 1300. Norma rozděluje zámky do tříd A, B, C, D. Na určitou bezpečnostní třídu trezoru musí být odpovídající třída zámku nebo dva zámky. Namontovat správný zámek je starost výrobce trezoru. Klient si může říct o bezpečnější zámek než jaký je vyžadován. Obvykle je to za příplatek. Přesto, že jsou trezorové zámky certifikované, zákazníci tyto certifikáty neuvidí. Nejsou běžně dodávané s trezorem. 


Copyright © již od roku 1968 Všechna práva vyhrazena.

Aktualizováno březen 2025

Copyright © Free Joomla! 4 templates / Design by Galusso Themes