Zámky trezorových dveří

trezorové dveře se zámkem ne klíč

Zámek na klíč

V základním provedení se zámkem na klíč (dva klíče). V základní ceně dveří. Nevýhodou je, že se o klíč musíte postarat. Nosit ho s sebou nebo ho mít bezpečně uložený. Zámek na klíč se používá také jako servisní klíč nebo jako zámek, kterým se uvnitř zamknu.

trezorové dveře s kombinačním číselníkem

Kombinační číselník

Otáčením doleva a doprava natočíte svojí tajnou kombinaci a otevíráte. Bez baterií a bez klíčů. V domácích podmínkách je to věčný zámek. Jeho nevýhodou je systém točení. Někdo se může obávat, že to nezvládne.

trezorové dveře s elektronickýn zámkem trezorové dveře s biometrickým, na otisk prstu

Elektronický zámek

Přináší velké pohodlí a uživatelský komfort. Nevýhodou je snad jedině vyšší pořizovací cena. Elektronický zámek se klasicky ovládá 6-ti místným kódem a nebo i otiskem prstu. Elektronické zámky mají i další funkce jako jsou další uživatelé nebo časové zpoždění.

Bezpečnost trezorových zámků

bezpečnostní třída A zámků
bezpečnostní třída B zámků
bezpečnostní třída C zámků

Stejně jako trezorové dveře, tak i samotné zámky jsou certifikované do bezpečnostních tříd. Třída zámku je vyjádřena písmenem a to znamená jak moc velká je to překážka při napadení.Testuje se podle normy EN 1300 ve státem akreditované zkušebně. Dva zámky ve stejné třídě by měly být stejnou překážkou. Ať už se ovládají klíčem nebo elektronicky. Pro trezorové dveře je odpovídající bezpečnost jeden zámek ve třídě A. Elektronické zámky se vyrábí jen ve vyšší třídě B. Na přání můžete mít zámek na klíč a nebo kombinační číselník ve třídě B. Zámky ve třídě C jsou už ve vysokém zabezpečení, cenově nákladné a málo používané. Je možné je také osadit.

Ovládací klika

Trezorové dveře blokují do všech 4 stran masivními ocelovými válci. Ty se roztahují a stahují klikou. Klika se potom zablokuje trezorovým zámkem. Standardně je jedna ovládací klika na chráněné straně.


klasické trezorové dveře

Standardní klika

Dveře pro uložení cenností nebo jako sklad zbraní mají ovládací kliku na venkovní chráněné straně. Vnitřní strana je hladká a není tak možné se uvnitř zavřít.

klasické trezorové dveře
klasické trezorové dveře

Panické provedení

Rozšířené použití místnosti jako úkryt. Na dveřích je trezorová klika oboustranná a ovládá stejné rozvory. Mohu se uvnitř zavřít, například před násilníkem.

 
klasické trezorové dveře

Vnitřní klika

Speciální provedení pro trezorové dveře. Používané jen zcela výjimečně. Ovládací klika je na vnitřní nechráněné straně a chráněná strana je hladká.

Jednostranné trezorové zámky

Je potřeba si uvědomit, že trezorové zámky (na klíč a kombinační číselníky) je možné ovládat jen z jedné strany. Vychází to z jejich použití na trezorech. Takové je jejich certifikované provedení (norma EN 1300) a není možné to změnit. I když by bylo výhodnější je používat jako běžný bytový zámek (například FAB nebo Mul-T-lock apod). Elektronické trezorové zámky je možné ovládat z obou stran (Jeden zámek a dvě klávesnice).

jednostranný trezorový zámek

Různá řešení dveří

Řešení 1 - jeden zámek

Nejjednodušším řešením jsou dveře, které mají jednu ovládací kliku na chráněné straně a jeden zámek (na klíč, kombinační číselník, elektronickou klávesnici a nebo biometrický zámek). Vnitřní strana je hladká a nemohu se uvnitř zavřít. Slouží na uložení cenností, nebezpečených věcí a často na neomezený sklad zbraní podle zákona.

Chráněná
strana
klika trezorových dveří
zámek trezorových dveří
Vnitřní
strana

Příklad fungování - řešení 1

přijdu ke dveřím a odemknu zámek. Potom otočím klikou do polohy odemčeno. V poloze odemčeno nejde klíč vyjmout ze zámku, elektronická klávesnice nežere baterii a kombinačním číselníkem nejde otočit. Něco si beru uvnitř. Dveře se nemohou samovolně zabouchnout nebo dokonce zamknout. Vystoupím z místnosti a za sebou otočím klikou do polohy zamčeno. Potom ještě zamknu (otočením klíčem, otočením zadávací růžice nebo elektronické zámky mohou zamykat automaticky "swingbolt" nebo otočením jejich klávesnice "rotobolt").



Řešení 2 - vyšší bezpečnost dveří - dva zámky

Je stále velice jednoduché řešení. Na chráněné straně je ovládací klika a dva zámky. Zvedne to bezpečnost hlavně proti odborníkovi. Násilné překonání dveří trvá déle. Běžné používání ale také trvá déle. Musíte nastavit dva zámky pro otevření dveří. Je možné dlouhodobě používat jen jeden zámek a druhý mít trvale odemčený. Dveře mají odpovídající bezpečnost jen s jedním zamčeným zámkem! Příklad: Dveře odemykám elektronickým kódeme a zámek na klíč je trvale odemčený. Odjíždím na dovolenou a tak pro jistotu zamknu i klíčový zámek.

Chráněná
strana
klika trezorových dveří
zámek trezorových dveří
zámek trezorových dveří
Vnitřní
strana

Používání jen s jedním zamčeným zámkem

Jeden ze zámků může být trvale odemčený. Z odemčeného klíčového zámku nelze vyjmout klíč, někdo ho ale může zamknout a odnést. Kombinační číselník může být odemčený libovolně dlouho a není z něj možné přečíst Vaši tajnou kombinaci. Elektronický zámek se může namontovat v otočném provedení. Zadám kombinaci a otočím klávesnicí. Dokud neotočím klávesnicí zpět, je odemčený a "nežere" baterii.



Řešení 3 - dva závislé zámky

Jeden zámek na dveřích je hlavní, kterým vstupuji dovnitř. V případě, že se hlavní zámek poškodí odemknu druhým. Klasicky například elektronická klávesnice jako hlavní zámek a zámek na klíč jako servisní nebo jinak řečeno nouzový. Nouzový klíč může být v bankovní schránce nebo jinak bezpečně uložený. Dělají se elektronické zámky, které mají přímo jako svojí součást zámek na klíč (E-M) nebo kombinační číselník (LG-E).

Chráněná
strana
klika trezorových dveří
zámek trezorových dveří
servisní nouzoví zámek trezorových dveří
Vnitřní
strana


Řešení 4 - základní provedení

Řešení trezorové místnosti, kdy se nejen uvnitř ukládají cennosti, ale můžete se uvnitř schovat. Když se třeba cítíte v ohrožení nebo když si chcete něco prohlížet apod. Uzamknu se vnitřním zámkem, klasicky zámkem na klíč. Když násilník poškodí venkovní zámek dostanu se ven (nouzovým zámkem).

Chráněná
strana
klika trezorových dveří
zámek trezorových dveří
Vnitřní
strana
vnitřní klika trezorových dveří
servisní nouzový zámek trezorových dveří vnitřní zámek trezorových dveří


Řešení 5 - elektronický zámek

Při použití elektronického zámku to může být ještě jednodušší. Zadáte 6 čísel a otočíte klikou. Vstoupíte do místnosti. Zavřete za sebou dveře. Tím jak otočíte vnitřní klikou do polohy "zamčeno" se elektronický zámek automaticky zajistí. Je to také nejrychlejší řešení jak se uvnitř zamknout. Když by násilník poškodil elektroniku na chráněné straně, je uvnitř ještě nouzový zámek. Ten obejde elektronický zámek, když se chci dostat ven.

Chráněná
strana
klika trezorových dveří
zámek trezorových dveří
Vnitřní
strana
vnitřní klika trezorových dveří
servisní nouzový zámek trezorových dveří


Řešení 6 - dvě klávesnice

O něco nákladnější provedení. Na druhou stranu je více pohodlné a uživatelské. Na chráněné straně je elektronická klávesnice, kterou vstupuji do místnosti. Když otočím vnitřní klikou, zámek automaticky zablokuje dveře. Abych se dostal ven, použili vnitřní klávesnici. Obě klávesnice ovládají jeden stejný zámek stejným kódem.

Navíc může být na vnitřní straně nouzový zámek, kdyby se třeba násilníkovi povedlo poškodit elektronický zámek.

Chráněná
strana
klika trezorových dveří
elektronický zámek trezorových dveří
Vnitřní
strana
vnitřní klika trezorových dveří
elektronický zámek trezorových dveří servisní nouzový zámek trezorových dveří


Řešení 7 - dva zámky

Provedení trezorových dveří, které možné je, ale určitě se nedělá často. Je toho na dveřích už dost. Venku máte dva zámky, které zvednou bezpečnost. Uvnitř potom musí být dva nouzové zámky, kterými se dostanete ven. A v neposlední řadě vnitřní zámek, kterým se uvnitř zamknete. Zjednodušit by se to dalo, kdyby jeden venkovní zámek byl elektronika.

Chráněná
strana
klika trezorových dveří
zámek trezorových dveří dva zámky trezorových dveří
Vnitřní
strana
vnitřní klika trezorových dveří
servisní nouzový zámek trezorových dveří servisní nouzový zámek trezorových dveří vnitřní zámek trezorových dveří