Vhozové depositní trezory a vhozové systémy

Trezor DNS 4 s certifikovaným vhozem

Vhozové, depositní nebo také vhazovací trezory. Jsou vhodné všude tam, kde potřebujeme do trezoru bezpečně odložit finance, cennosti, klíče od aut. Obsluha k nim potom nemusí mít přístup. Typický příklad jsou benzínové pumpy, ale také restaurace a obchody. Část tržby se průběžně odhazuje do depositního trezoru a je tak chráněná proti rychlému přepadení.

Je to snadné, když do trezoru uděláte díru, ztrácíte tím jeho bezpečnost. Přesto se otvory pro vhození do trezoru dělají, ale jen co nejmenší, úzké, chráněné nebo s důmyslnými ochrannými mechanizmy. Když je vhoz do trezoru dostatečně chráněn, může vhazovací trezor mít i certifikovanou bezpečnostní třídu (podle ČSN EN 1143-2). Trezory jsou tak s obyčejnou štěrbinou a nebo certifikované v I. a II. třídě. To už musí být ale nějaký vhazovací mechanizmus. Nejčastěji šuplík nebo buben.

Bezpečnostní třídy depositních trezorů

Vhazovací depositní trezory mají svojí vlastní normu EN 1443-2 a hodně lidí i prodejců to neví. Norma rozděluje trezory do bezpečnostních tříd D-I, D-II, D-III. Teoreticky i vyšší třídy D-IV, ale takový trezor nikdo nevyrábí. Bylo by příliš náročné ochránit vhoz v tak vysoké třídě. Běžně tedy necertifikvoané trezory s prostým otvorem nebo chráněným otvorem. Potom vyšší zabezpečení, certifikované třídy

necertifikvoané deposity

Necertifikované

certifikvoané deposity 1. třída

ve třídě D-I

certifikvoané deposity 2. třída

ve třídě D-II

certifikvoané deposity 3. třída

ve třídě D-III

Štěrbina do trezoru

Lze udělat do trezoru jednoduchý otvor. Libovolné délky a šířky pro pohodlné vhazování. Obvykle se vhazují například obálky s penězi. Štěrbinu lze udělat do libovolného trezoru v naší nabídce. Vhazovací štěrbina nemá certifikovanou bezpečnost. Tím tedy celý trezor ztratí certifikát. Depositní otvor je možné udělat na všech stranách, i zezadu. Náročnější je umístit vhoz na dveře trezoru, ale také se to dělá. Štěrbinou pro vhození cenností by to ale nemělo končit, ještě by se měla nějak ochránit, aby předměty šlo vhodit pouze jedním směrem do vhozového trezoru. Dělá se tak například ozubeným plechem a dalšími nástrahami. Případnému zloději to když né znemožní, tak alespoň značně zkomplikují napadení vhozového trezoru.

depositní trezor s horním vhozem
sejf se štěrbinou a vhozem
trezory s vhazovacím šuplíkem
trezor do zdi s vhazovacím šuplíkem
bezpečný trezor se štěrbinou, vhozem

Důmyslné mechanizmy vhozu do trezoru

Vhozová šterbina do trezoru je vhodné řešení, když se jedná o menší hotovost nebo pro boj s vnitřním nepřítelem a nenechavci. Vyšší třída vhozových trezorů již nepočítá jen s prostým otvorem, ale vhození se provádí přes další mechanizmy jako je šuplík, propadla a buben.

Vhozový trezor se šuplíkem

Vytáhnete šuplík, vložíte předmět, který se po zavření šuplíku propadne do vhozového trezoru. Tak je zabezpečeno, že se k němu již nedá dostat. Šuplík tvoří jakýsi filtr a v žádném okamžiku není do vhozového trezoru otvor. V nabídce je výrobní řada DNS nebo Depos s certifikovaným trezorovým vhozem na D-I a D-II bezpečnostní třídu podle EN 1143-2. To znamená, že celý vhozový trezor má i s vhozem certifikát na bezpečnostní třídu a také certifikát pro uložení utajovaných dokumentů do stupně "Typ 3 - Tajné" nebo "Typ 4 - Přísně tajné".

certifikovaný depositní trezor s vhozem
trezor s vhozem přes zeď

Vhozový trezor přes zeď

Princip je stejný jako vhozová štěrbina, chcete něco nevratně vhodit do zamčeného trezoru. Vhazovat je možné také skrz zeď. Otvor pro vhození nebo šuplík se nachází v jiné místnosti nebo na druhé straně přepážky. Příkladem může být také zakončení potrubní pošty ve vhozovém trezoru, kdy například každá pokladní může mít vlastní přihrádku, kam padají jen její zásilky.

Vhozové trezory s vysokou bezpečností

D-III třída depositních trezoru

Trezor s vhozem je náročnější ochránit. Mají v podstatě otvor do trezoru. Dlouhou dobu byl vrchol druhá třída. Tedy třída D-II podle normy EN 1143-2. V současné době je možné trezor vyrobit také ve vysoké III. třídě. Která je mezi depositními trezory nejvyšší. Vhoz do trezoru je chráněn na nejvyšší možné úrovni, aby mohl být vydán certifikát na 3. třídu (D-III). S prostým otvorem nebo vhozovou štěrbinou to již nemá nic společného.