jinova trezory

Vhozové trezory a vhozové systémy

Vhozové, vhazovací nebo také depozitní trezory jsou vhodné všude tam, kde potřebujeme bezpečně odložit finance, cennosti, klíče od aut do trezoru a přesto nechceme, aby obsluha k nim měla následně přístup. Typický příklad jsou benzínové pumpy, ale také restaurace a obchody. Část tržby se průběžně odhazuje do depositního trezoru a je tak chráněná proti přepadení.

Je to snadné, když do trezoru uděláte díru, ztrácíte tím jeho bezpečnost. Přesto se otvory pro vhození do trezoru dělají, ale jen co nejmenší, úzké, chráněné nebo s důmyslnými mechanizmy. Když je vhoz do trezoru dostatečně chráněn, může vhazovací trezor mít i certifikovanou bezpečnostní třídu (podle ČSN EN 1143-2). Podle stupně ochrany vhozové (vhazovací) štěrbiny do trezoru bychom mohli přijmout následující rozdělení:

Certifikované
vhozové trezory
třída I.

{modal url=images/trezory/vhoz-06.jpg|title=Trezor DNS 4 s certifikovaným vhozem}Trezor DNS 4 s certifikovaným vhozem{/modal}

Štěrbina do trezoru

Lze udělat do trezoru jednoduchý otvor. Libovolné délky a šířky pro pohodlné vhazování. Obvykle se vhazují napřííklad obálky s penězi nebo autoklíče. Štěrbinu lze udělat do libovolného trezoru v naší nabídce. Vhazovací štěrbina nemá certifikovanou bezpečnost a tak tím celý trezor ztratí certifikát. Depositní otvor je možné udělat seshora vepředu, vzadu nebo z nějakého boku a také do zad. Náročnější je umístit vhoz na dveře trezoru, ale také možné. Štěrbinou pro vhození cenností by to ale nemělo končit, ještě by se měla nějak ochránit, aby předměty šlo vhodit pouze jedním směrem do vhozového trezoru. Dělá se tak například ozubeným plechem {modal url=/obrazky/vhoz-05.jpg|title=Jednoduchá ochrana vhozu}obrazek{/modal}) a dalšími nástrahami, které to případnému zloději, když né znemožní, tak alespoň značně zkomplikují napadení vhozového trezoru.

Důmyslné mechanizmy vhozu do trezoru

Vhozová šterbina do trezoru je vhodné řešení, když se jedná o menší hotovost nebo pro boj s vnitřním nepřítelem a nenechavci. Vyšší třída vhozových trezorů již nepočítá jen s prostým otvorem, ale vhození se provádí přes další mechanizmy jako je šuplík, propadla a buben.

Vhozový trezor se šuplíkem

Vytáhnete šuplík, vložíte předmět, který se po zavření šuplíku propadne do vhozového trezoru. Tak je zabezpečeno, že se k němu již nedá dostat. Šuplík tvoří jakýsi filtr a v žádném okamžiku není do vhozového trezoru otvor. V nabídce je výrobní řada DNS (na prvním obrázku) s certifikovaným trezorovým vhozem na D-I a D-II bezpečnostní třídu podle EN 1143-2. To znamená, že celý vhozový trezor má i s vhozem certifikát na bezpečnostní třídu a také certifikát pro uložení utajovaných dokumentů do stupně "Typ 3 - Tajné" nebo "Typ 4 - Přísně tajné".

{modal url=/images/trezory/vhoz-06.jpg|title=Trezor DNS 4 s certifikovaným vhozem} Trezor DNS 4 s certifikovaným vhozem{/modal}
{modal url=/images/trezory/trezor_do_zdi_st_12_vhoz.jpg|title=Trezor s vhozem} Trezor s šuplíkovým vhozem{/modal}
{modal url=/images/trezory/vhoz-08.jpg|title=Trezor s vhozem} Německé trezory s vhazovacím šuplíkem{/modal}
{modal url=/images/trezory/vhoz-10.jpg|title=Princip šuplíku na trezoru} Princip šuplíku na trezoru{/modal}

Vhozový trezor přes zeď

Princip je stejný jako vhozová štěrbina, chcete něco nevratně vhodit do zamčeného trezoru. Vhazovat je možné také skrz zeď. Otvor pro vhození nebo šuplík se nachází v jiné místnosti nebo na druhé straně přepážky. Příkladem může být také zakončení potrubní pošty ve vhozovém trezoru, kdy například každá pokladní může mít vlastní přihrádku, kam padají jen její zásilky.

{modal url=/obrazky/vhoz-11.jpg|title=Trezor s vhozem}Trezor s vhozem přes zeď{/modal}
{modal url=/obrazky/vhoz-12.jpg|title=Trezor na konci potrubní pošty}Trezor na konci potrubní pošty{/modal}
{modal url=/obrazky/vhoz-13.jpg|title=Trezor s vhozem pro kapsle}Trezor s vhozem pro kapsle, kazety{/modal}
{modal url=/obrazky/vhoz-15.jpg|title=Princip vhozu přes stěnu do trezoru}Princip vhozu přes stěnu do trezoru{/modal}

Vhozové trezory s vysokou bezpečností

Trezor s vhozem je náročnější ochránit. Mají v podstatě otvor do trezoru. Dlouhou dobu byl vrchol 2. třída (D-II). V současné době je možné trezor vyrobit také ve vysoké III. třídě. Která je mezi depositními trezory nejvyšší. Vhoz do trezoru je chráněn na nejvyšší možné úrovni, aby mohl být vydán certifikát na 3. třídu (D-III). S prostým otvorem nebo vhozovou štěrbinou to již nemá nic společného.

Depositní trezory Rubin Pro jsou certifikované ve III. bezpečnostní třídě (třída D-III podle EN 1143-2). Jsou to elitní výrobky z pohledu celé Evropy. Nejvyšší možné zabezpečení u trezorů s vhozem. Vhoz je dělaný minimálně an obálky velikosti C6 ale je tam možné vhazovat i maximálně (65 x 300 x 270 mm) nebo (80 x 300 x 180 mm). Vhazovací šuplík může být také posunutý o 350 mm a být tak třeba skrz zeď. Vhoz může být na všech 4 stranách trezoru.

depositní trezor ve III. třídě
depositní trezor ve III. třídě na peníze

Trezor na bankovky je speciál ve vysoké bezpečnosti na odhazování peněz. Například obálky s bankovkami. Přesto, že je možné vhodit předmět, jsou trezory EZ ve vysoké bezpečnostní třídě D-III podle EN 1143-2. Navíc může být ještě uvnitř trezoru kontejner, ten může být zamčený a obsluha tak může bankovky přenášet.

Vedle na obrázcích je jedno z možných řešení. Dva spojené trezory odpovídají 3. bezpečnostní třídě (třída III podle EN 1143-1). Horní trezor máte otevřený a vhazujete skrz buben do spodního trezoru, který je samozřejmě zamčený. Na noc se trezor zamkne.

{modal url=/obrazky/vhoz-17.jpg|title=Trezor s vhozem}Trezor ve III. třídě s vhozem{/modal}
{modal url=/obrazky/vhoz-18.jpg|title=Trezor s vhozem}Trezor s vhozem{/modal}

Odhazování hotovosti

odhazování hotovosti

Když se v pokladně sejde větší hotovost, může obsluha nějkoolik bankoven strčit do depositního sejfu. Umístěný například pod deskou stolu. Po vhození už nejde zpět vyjmout. Je to dobré opatřeí proti rychlému přepadení napříkald čerpací stanice nebo obchodu.


zpět | domů

Kontakt

Články zdarma

Jak si vybrat trezor?


průvodce světem trezorů

Kam umístit trezor?


nejčastější umístění

7 závažných chyb!


při používání trezoru

Bezpečnostní třídy


hlavní údaj při koupi trezoru

Proč mít trezor?


co uložit do trezoru

Jak si vybrat zámek?


trezorové zámky

Trezor na dlouhé zbraně


jak si vybrat?