jinova trezory

Trezory na zbraně úplně jednoduše

V následujícím článku Vám napíšeme nějaké naše zkušenosti s trezory na zbraně. Zkušenosti z výroby trezorů na zbraně od devadesátých let. Dále podmínky zákonů a nařízení, které přesto, že jsou celkem jasné způsobují vášnivé diskuze. Vždycky bude na prvním místě zákon, na druhém místě lidé co zákon provádějí a pak teprve výrobci trezorů a uživatelé. Předem také říkám, že zbraním hlouběji nerozumím. Nevím jaké mají rozměry a potřeby. Prosím když tak pošlete Vaše náměty.

Konstrukce a rozměry trezorů na zbraně

Trezory na dlouhé zbraně se vyrábějí v několika velikostech a vybere si určitě každý. Výška a hloubka bývá na trhu velice podobná a rozhodujete se podle šířky. Důležité je ale zhodnotit celý vnitřní prostor. Obtěžovat mohou hlavně řešení kdy jsou zbraně za sebou a musíte vyndavat i zbraně co nechcete. Nevýhodou mohou být také dveře, které se otevřou jen na 90° a překáží.

Výška uvnitř trezoru na zbraň

Výška trezoru na zbraně je také důležitá, ale to asi víte lépe. Změřte svou nejdelší zbraň. Takové místo musí být uvnitř trezoru. Nechcete přeci dávat zbraň šikmo a vyndavat jí jako ježka v kleci. Další věc je vnitřní schránka. Obvykle přes celou šířku, ale na přání jí můžeme udělat i vertikálně, s menší hloubkou, dvoudvéřovou... Zbraň by pak mohla být také odshora až dolů. Případně je možné udělat i výšku trezoru na zakázku. Pozor ale, nestačí jen místo uvnitř trezoru, musíte zbraň také pohodlně dostat dovnitř. Trezory na zbraně na trhu mají různé rámečky apod. Vstup do trezoru je tak daleko menší než samotný vnitřní prostor!

Cena trezorů na zbraně

Hlavně u trezorů na dlouhé zbraně do 10 kusů se časem snižovala cena v důsledku konkurenčního boje. V podstatě jsme na ceně aby se nám to vyplatilo a zároveň, abychom nešli pod nastavenou firemní kvalitu. Když najdete trezor s nižší cenou, neznamená to, že je levnější, ale méně kvalitní. Zrovna u skříní na zbraně je to dobře vidět. Na trhu je hodně silná konkurence s méně kvalitními ale levnými produkty.

Nešvarem jsou také trezory vhodné na uložení dvou nebo pěti zbraní. Pět nemá oporu v legislativě. Dvě musíte vhodně zabezpečit. Je to jen způsob jak Vám prodat méně kvalitní skříň na oko lacino.

Proč mít trezor na zbraně?

Pekoz58 napsal "Pokud dorazí dobrej chmaták ,debil kamarád nebo pár zvědavejch děcek a něco provedou lezou potom tlustý do tenkejch. Dodržení 119/2002 Ti dává šanci vyjít z toho s relativně bez následků..."
forum.mujglock.com

Podmínky zákona

Často si lidé trezor kupují jen proto, že musí, aby splnili. Nařizuje to zákon, nařízení vlády, zbraně jsou nebezpečná věc.

Ochrana dětí

Děti jsou zvídavé a nedokáží vyhodntit nebezpečnost zbraní. Běžně vidíme děti jak si hrají na vojáky nebo četníky a zloděje.

Proti zloději

Co má nějakou hodnotu můžeme ukrývat také proti zloději. Může se jednat o výdělet, ale také se může hodit nelegální zbraň.

Legislativa uložení zbraní

legislativa uložení zbraní

Normy a nařízení, které se věnují uložení zbraní. Předně samozřejmě zákon. Zákon o uložení zbraní číslo 119/2002 Sb., který je novelizován zákonem číslo č. 229/2016 Sb. Druhým nejdůležitější je Nařízení vlády č. 217/2017 Sb. (dříve č.338 -> č.347 -> č.503) , které se velice často chybně uvádí před novelizací jako č. 338/2002 Sb.

15 odporových jednotek = 15 RU

"akorat že nikdo nevi co to je 15 odporovych jednotek, to ti neřeknou ani zákonodárci"
strelectvi.cz/forum/skladovani-zbrani


15 odporových jednotek 15RU

Odporové jednotky je něco tak základního, že to zná každý výrobce nebo prodejce trezorů. Odporové jednotky řeší norma EN 1143. Každý certifikovaný trezor má dané své odporové jednotky. Vyjadřují se bezpečností třídou, takže vlastně klienta nemusí zajímat. Jsou především pro výrobce. Klient chce certifikát na bezpečnostní třídu.

Samostatná kategorie jsou trezory odpovídající jen 15 RU. Takové trezory nemají bezpečnostní třídu! Mají jen certifikát shody, že splňují podmínky pro uložení do 10 ks zbraní. Tedy rozvory do tří stran, zámek třídy A podle EN 1300 a právě 15 RU. Takové trezory se používají jen na uložení zbraní a nejsou vhodné na další cennosti. Zákonodárcům určitě nejde o hodnotu Vašich zbraní při krádeži, ale aby byli zamčené třeba proti dětem. Často se v diskuzích míchají zákony a bezpečnost. Na splnění zákonů Vám stačí 15 RU, ale když chcete i zabezpečit zbraně proti krádeži, musíte mířit o něco výš.

Co Vám asi žádný prodejce neřekne? Co opravdu je 15 RU. Znamená to, že trezor odolá například 3 minuty páčení páčidlem délky 750 mm nebo 3 minuty mlácení 1,5 kg palicí...Více o RU

Certifikované trezory

A nějaká EU norma mě taky nezajímá, certifikát musí odpovídat českým zákonům a normám. Nebudu přece lítat někde po soudech a dokazovat, jestli ta EU norma (pokud vůbec existuje) je v souladu s tou naši.

http://zbranekvalitne.cz/forum

Trezory na uložení do 10 kusů řeší jen české normy, takže žádný zahraniční trezor není vhodný (nebo se musí v ČR překlopit certifikát, za peníze). Celá Evropa má společnou normu EN 1143, takže trezory do 20 zbraní můžete pořídit celkem kdekoli. V Německu se například trezory dělí podle VDMA na A a B, ale s tím v ČR nepochodíte. Stejně tak pozor na zahraniční produkty, kdy "certifikát" vydává sám výrobce nebo dokonce dovozce. To není možné! Stejně tak pozor podle jaké normy je certifikát. České státní normy (ČSN) jsou nezávazné doporučení dokud se neobjeví někde v zákoně! To se příliš neví.

Dvě zbraně můžete mít v podstatě v jakémkoli trezoru nebo vhodně zabezpečené. Zbraně do 10 kusů musí mít plechovku s alespoň 15 RU nebo trezor s jinou bezpečnostní třídu Z1, Z2, Z3 podle české normy ČSN 916012 nebo třídu 0 podle EN 1143. Vyšší kategorie na uložení zbraní je třída I., která je již dobře zabezpečená a může to být domácí trezor na zbraně a další cennosti. Když máte hodnotné zbraně, nebo chcete uložit nějaké hodnoty společně se zbraněmi, je možné uvažovat i o vyšších třídách II a III. Hodně důležitý je kovový štítek výrobce s vyznačeným modelem, třídou, datem... Štítek odkazuje na certifikát, jeden bez druhého je jen polovina.

Pokud mě vykradou trezor a nebudu mít certifikát, tak pojišťovna nebude plnit? To by mě tedy moc nepotěšilo :)

strelectvi.cz/forum/skladovani-zbrani

Certifikát se vydává jeden jediný originál na celou výrobní řadu. Ke každému prodanému trezoru děláme kopii. Je tedy možné si kdykoli vyžádat další kopii podle výrobního štítku.

Více o certifikátech

Necertifikované trezory

Necertifikovaný trezor je celkem nevhodný na uložení. Necertifikovaný může být paradoxně i velice bezpečný trezor s vysokou hmotností. Když nemá potřebné dokumenty není vhodný na zbraně. Často je problém v historickém zámku, ale ten je možné vyměnit za moderní trezorový zámek. Následně je možné získat potřebný papír. Celé je to spojené s náklady za práci, zámek a certifikát. Někdy jsou ale staré trezory poctivé, bezpečné a investovat se do nich vyplatí.

Kontrola zbraní PČR

Kontrolu uložení zbraní bez povolení soudu může PČR realizovat pouze u držitelů zbraní kategorie A. To je kvůli výjimce na tyto zbraně. K zahájení šetření v jiných případech musí mít policie (oddělení zbraní a střeliva) podnět, jinak nic nedělá. Pak si u soudu zažádá o povolení k domovní prohlídce a soud ho vydá, když jsou důvody relevantní. Je to problematika zasahující více zákonů.

"Jako držitel několika zbraní na výjimku mám doma co dva roky kontrolu."
strelectvi.cz/forum/skladovani-zbrani

Po vyzvání můžete mít povinnost svůj arzenál předložit ke kontrole. Záleží pak na dohodě, jestli vše přinesete na PČR nebo je pozvete k sobě. U majitele 10-ti a více zbraní by měla být samozřejmost návštěva v místě uložení.

Dozor nad dodržováním zákona o zbraních

Dozor nad dodržováním ustanovení zákona o zbraních a předpisů vydaných k jeho provedení vykonávají podle § 75 zákona o zbraních Policejní prezidium a příslušné útvary policie. Výkon dozoru se řídí základními pravidly kontrolní činnosti podle zákona č. 552/1991 Sb., o státní kontrole, ve znění pozdějších předpisů. Orgány dozoru jsou při jeho výkonu oprávněny požadovat od kontrolovaných subjektů předložení zbraně kategorie A, B, C nebo D nebo střeliva do těchto zbraní a příslušných dokladů ke kontrole, provádět kontrolu bezpečného používání zbraně nebo střeliva a v odůvodněných případech zajistit zbraň kategorie A, B, C nebo D nebo střelivo do této zbraně (§ 75 odst. 2). Za porušení ustanovení zákona o zbraních lze v rámci dozoru uložit pokutu nebo ochranné opatření.

Ministerstvo vnitra

Na jedné straně je legislativa "PČR oddělení zbraní a střeliva". Ta se praktikuje když je vše v klidu. Na druhé straně bude vyžadovat něco jiného PČR, když se něco stane. Nemusí to být jen brutální případy co se dostanou do televizního zpravodajství. V případě například vloupání se zjistí, že Vaše zbraně nejsou zajištěny.

  • Vloupání do bytu - policie zjistí nezajištění zbraní
  • Vloupání do bytu a odcizení zbraně
  • Manželka v hádce nahlásí, že jste jí ohrožoval zbraní. A nemusí to být ani pravda.
  • Ublížení na zdraví nezajištěnou zbraní
  • Závistivý soused s literálním nadáním

Počet zbraní v trezoru

Kategorie do 10 kusů

ategorie do 20 kusů

Uložení neomezeného počtu

Více zbraní ve více trezorech?

Lze či nelze uschovávat 11 ks zbraní ve dvou certifikovaných trezorech na 10 ks, namísto jednoho trezoru na 20 ks?

Již od roku 2004 je OBP zastáván názor, že držitel zbraní zabezpečí tyto v souladu s právními předpisy, pokud zbraně rozdělí v počtech do méně kusů a zvolí pak odpovídající způsob zabezpečení podle tohoto nižšího počtu (např. místo jednoho komorového trezoru pro více než 20 zbraní zvolí dva uzamykatelné skříňové trezory pro více než 10, ale ne více než 20 zbraní). Je tedy zastáván názor, že pro odpovídající způsob zabezpečení je rozhodující počet zbraní uložených v jednom zabezpečovacím zařízení a nikoli celkový počet přechovávaných zbraní nebo počet zbraní v jednom objektu. Zákon č. 119/2002 Sb., o zbraních, ve znění pozdějších předpisů (novela zákon o zbraních č. 229/2016 Sb.), ani jiný právní předpis výslovně nestanoví, které hledisko, zda celkový počet zbraní přechovávaných jedním držitelem nebo počet zbraní přechovávaných v jednom zabezpečovacím zařízení, je rozhodující.

Při řešení této otázky je nutné posoudit, jaké je skutečné bezpečnostní riziko při rozdělení zbraní v počtech do méně kusů a jejich zabezpečení v zařízeních určených pro méně zbraní, která jsou sice do určité míry méně odolná, ale na druhé straně při překonání jednoho zařízení je možné se neoprávněně zmocnit pouze několika kusů zbraní, nikoli všech.

Jiná je situace v případě zabezpečení maximálně dvou kusů přechovávaných zbraní, kdy není nutné tyto uložit v úložném zařízení splňujícím technické požadavky dané prováděcím právním předpisem, ale postačí pouze vhodný způsob zabezpečení. Jedná-li se však o více kusů zbraní, není možné tyto rozdělit v počtu maximálně po dvou kusech a zabezpečit je tak pouze vhodným způsobem, v opačném případě by totiž bylo možné rozdělit takto libovolný počet přechovávaných zbraní (např. v každé místnosti).To by však zcela odporovalo úmyslu zákonodárce a cílům sledovaným právní úpravou, kdy vhodné zabezpečení maximálně dvou kusů zbraní bylo stanoveno zejména pro potřeby cestování držitelů s jejich zbraní, popř. zbraněmi, a jejich uložení v zařízeních poskytujících dočasné ubytování.

Z výše uvedeného vyplývá, že např. tři přechovávané zbraně musí být zabezpečeny v souladu s ustanovením § 58 odst. 2 zákona o zbraních způsobem stanoveným pro zabezpečení maximálně deseti kusů zbraní, tzn. uložením do uzamykatelné ocelové schránky, uzamykatelné ocelové skříně nebo zvláštního uzamčeného zařízení, splňují-li stanovené technické požadavky.

Stanovisko odboru bezpečnostní politiky MV

Jaký mít trezor na zbraně? - konstrukce trezorů

Jednoplášťové konstrukce

Dvouplášťové trezory na zbraně

Kde mít trezor na zbraně?

Umístění trezoru je další důležitou věcí, kterou bychom měli řešit. Vždy ale nebudou ideální podmínky a tak bude potřeba udělat kompromis. Trezor by měl být snadno dosažitelný, obzvláště když tam mám zbraň osobní ochrany. Není pohodlné muset zdolávat troje zamčené dveře a dvoje schodiště. Na druhou stranu by měl být skrytý před dětmi a případným zlodějem. Potom také podmínky v dané místnosti musí být odpovídající. Odpadá asi kotelna a prádelna. Tam mohou trpět zbraně, náboje, ale i samotný trezor.

Příslušenství na zbraně

Vnitřní uzamykatelná schránka

Držáky hlavní, dlouhých zbraní

Trezor nejen na zbraně, ale i další věci

Zámková technika trezorů

Zámek na klíč vždycky nepotěší

Kinathor napsal "Mam doma dvě děti, jsou zvídavý trpaslíci a někam schovávat klíč mi nepřijde bezpečné. Jednoho dne by mojí schrýš mohli najít a ani na to nechci myslet :( "
http://forum.mujglock.com/

trezory na klíč

Hodně lidí věří nejvíce klíčům. Mám je pod kontrolou a jsou jednoduché, mechanické. Klíče mají svá pro, ale i proti. Obtěžuje jejich soustavné nošení, můžete je ztratit a schovat je doma před dětmi je obtížné. Zloděj je taky zkusí najít a při tom toho hodně rozhází. Také klíč, který převádí pohyb do tří stran je hodně namáhaný. Když už klíč tak společně s klikou nebo sklopným madlem.

Druhá možnost je mechanický číselník

trezory s mechanickým kombinačním číselníkem na zbraně

Jedna z možností jak se dostat do trezoru a nemuset s sebou nosit klíče nebo měnit baterii. Otáčením se nastaví tajná kombinace. Zámky jsou certifikované a tedy stejně bezpečené jako ostatní. Nevýhodou je otáčení, které není tak rychlé jako otočit klíčem nebo zadat 6 čísel na klíávesnici. Není to tedy úplně správný zámek na trezor se zbraní osobní ochrany.

Nejpohodlnější zámek je elektronický

levný trezor na zbraně

Často lidé elektronickým zámkům nevěří, je to dáno hlavně nějakou špatnou zkušeností. Hodně špatnou reklamu dělají kasičky z hobby marketu, které celé i s elektronikou stojí 700,- Kč. Na našich trezorech jsou ale daleko kvalitnější elektronické zámky. Ušetřit lze třeba na designu, kdy montujeme kvalitní klávesnici, ale ten kroužek okolo je plast.

bezpečnostní třída trezorových zámků B podle EN 1300

Bezpečnost elektronických zámků je na vysoké úrovni. Elektronické zámky jsou v drtivé většině certifikované na bezpečnostní třídu B podle normy EN 1300 (samotné zámky, bez ohledu na jakém trezoru jsou). Zámek na klíč má obvykle třídu A a je možné připlatit si za vyšší třídu B.

Baterie jsou také často obávaný komponent. Kvalitní elektronické zámky Vám nikdy nenechají zamčený trezor. Když baterie dochází, tak to zámek signalizuje. Když jí přesto nevyměníte a úplně dojde, snadno se vymění a zámek si stále pamatuje původní tajné číslo. Výměna baterie je buď přímo zvenku na klávesnici a nebo novou baterii přiložíte, odemknete a pak se vymění uvnitř trezoru. Laciné trezory z Číny apod. poznáte také podle toho, že používají různé baterie jako jsou velikost AA nebo AAA. V Evropě a na kvalitních trezorech se používá jedině 9V baterie!

napájení trezorového zámku

Naše elektronické zámky na trezorech je možné připojit i na elektrickou síť pomocí adaptéru, ale je to hodně nákladné a je tam nebezpečí například výkyvů v síti. Stejně tak je možné vnitřní osvětlení napojené na síť a nejlépe i na automatický spínač rozsvícení. Jenže hodně lidí takové nákladné úpravy nezaplatí.

Dobrou vlastností elektronických zámků je nemožnost zkoušení. Ať už zloděj nebo zvídavé dítko si na klávesnici nemůže zkoušet náhodné kombinace. Při třetí špatném zadání se zámek na 15 minut zablokuje, a tak pořád dokola. Kvalitnější zámky mohou také vyhlásit alarm, ale to je zbytečně nákladná úprava.

Více o elektronikách

Biometrický zámek na otisk prstu

biometrický trezorový zámek

Konečně přišla doba, kdy možná změním názor na biometrický zámek (otevírá podle jedinečné části těla). Do dnes se totiž nabízejí trezory, které mají zámek na otisk prstu, ale jsou necertifikované. Prostě žádný takový zámek ani trezor s tím zámkem neměl potvrzenou bezpečnost. V lepším případě jsou trezroy doplněné o certifikovaný trezorový zámek. Technologie jdou dopředu a postupně se vychytávají dětské nemoci. Dnešní biometrické zámky jsou pořád na vyšší a vyšší úrovni (i když je na trhu pořád většina trezorů s otiskem prstu v laciném provedení a v kombinaci s druhým zámkem, který zajišťuje bezpečnost).

Konečně jeden výrobce opravdových trezorových zámků představil velice kvalitní certifikovaný biometrický trezorový zámek. Nespokojil se jen s třídou A, ale zámek je rovnou certifikovaný také ve vyšší třídě B. Zámku věřím, ale nejsem ochoten zaplatit vyšší cenu za kvalitu, pohodlí a bezpečnost.

ervisní nouzový zámek

nouzový servisní klíč

Bezpečnostní propast laciných trezorů jsou jednoduché servisní klíčky vedle elektroniky. Případ kdy elektronický zámek lze obejít nějakým jednoduchým klíčkem. Nejlépe když je schovaný pod plastovým víčkem. Takové řešení je v drtivé většině na čínských trezorech a nezáleží jestli jste si ho reálně zakoupili v ČR nebo Německu! Servisní klíč nemůže být nějaká FABka nebo jednostranný klíček (také ve tvaru trubičky), ale když už tak jedině opět certifikovaný zámek ve třídě minimálně A. Takže v nabídce takový nouzový zámek máme, ale musí se to provést kvalitně a s certifikovanými zámky.

Nouzové zámky

Kotvení trezorů na zbraně

"Já trezor nijak ukotvenej nemám, ale taky to je tím, že má 4 metráky, se zbraněma a municí 5 :)"

www.strelectvi.cz/forum/skladovani-zbrani

Trezor 400 kg se ještě stěhuje velice dobře, hlavně když zloděj může udělat škody, například ho vyhodí z okna. Nemáme to spočítané, ale Jinova stěhuje například 800 kg do 6. patra po schodech za 40 minut. Viděl jsem na vlastní oči jak čtyři nesli 900 kg dvě patra s malou přestávkou.

Kotvení je důležité ze dvou pohledů. To první co Vás napadne je, že se trezory kotví jen proto, aby Vám je zloděj neodnesl celé. Ano, je to správně. Pak se ale trezory kotví také kvůli tomu, aby zůstal platný certifikát. Když máte certifikovaný trezor neukotvený, není certifikát platný. Kotvení je proto důležité. Článek o kotvení trezorů a trezorů na zbraně.

"Jen bych upřesnil že předpis 338/2002 Sb. žádá kotvit pouze "zvláštní uzamčené zařízení" trezory a další schránky které mají certifikát (15 odporových jednotek atd) kotvit netřeba."

www.strelectvi.cz/forum/skladovani-zbrani

Předně Nařízení vlády č. 338 je už hodně starý pojem. Dnes je platné č. 217/2017 Sb. (dříve č.338 -> č.347 -> č.503). Kotvit se musí všechny certifikované trezory. Přesto, že se to nepíše v zákoně ani v Nařízení vlády, je to dáno normou EN 1143-1. Jasně říká, že všechny trezory certifikované do bezpečnostní třídy podle 1143 a s hmotností do 1.000 kg musí být ukotveny. Neukotvený trezor nesplňuje podmínky certifikátu.

Kotvení trezorů

Kdo trezor ukotví?

"Pokud firma neuvádí jako podmínku platnosti certifikátu ukotvení do zdi/podlahy, tak by to mělo být OK."

www.strelectvi.cz/forum/skladovani-zbrani

Prodávající firma na kotvení nemá žádný vliv. Jestli neinformují jak správně namontovat výrobky, je to spíše jejich neschopnost. Napsali jsme článek o kotvení trezorů na zbraně. Platí to pro všechny trezory prodávané v ČR. Není stanoveno kdo a jakým materiálem kotví trezor. Může to být sám klient a nebo firma s koncesí na bezpečnostní služby. Kotvení musí mít předepsanou sílu. Takže kotvení musí být kvalitní, nestačí dvě plastové hmoždinky. Šikovný člověk si dokáže ukotvit sám nebo to svěřte odborné firmě. My kotvíme převážně pomocí chemické malty a to je pro soukromníka nákladnější systém než plastové a kovové hmoždinky. K našim trezorům je dodáván návod na kotvení.

Kam ukotvit trezor

To, že se trezor ukotvit musí je jasné. A také to, že to musí být kvalitně provedeno. Ale kam? Tak v drtivé většině se trezor kotví do zad nebo do podlahy. Některé skříně mají jen kotvení do zad. Někdy výrobce udělá dvě díry do zad a dvě do podlahy. Vysokou skříň bych určitě ukotvil do zad v horní třetině. Při nějaké nečekané události by skříň na někoho mohla i spadnout.

"Ještě by mě zajímalo k tomu přidělání ke zdi - máme dlaždičky (doufám, že se při transportu po bytě na místo žádné nerozflákají) a k tomu patří i takovej nízkej rantl po obvodu na zdi. Ty by se asi musely vylámat, co?"

www.strelectvi.cz/forum/skladovani-zbrani

Odborná stěhovací firma by škodu cestou udělat neměla. Rozhodně ne z neschopnosti. Stane se i profesionálům, že praskne špatně podmazaná dlaždice. Když je trezor těžší, měla by se volit i nějaká ochrana podlah. Roznášet hmotnost. Jako příslušenství pod trezorem může být sokl. V základním provedení nebo s libovolnou výškou. Celkem často se také dělá podstavec pod trezor na jedné straně uskočený. Když se trezor postaví před sokl z dlaždic, pro lepší ukotvení je možné něco vložit mezi zeď a trezor. Bude ale lepší opora při páčení.

Kotevní otvory trezorů

Zatímco kotvení si můžete provést sami, kotevní otvor vyrobit nemůžete. Kotevní otvor do trezoru není jen díra. Musí být adekvátně ochráněný. U jednoplášťových skříní na dlouhé zbraně to bývá prosté zesílení. U trezorů v I. třídě je kotevní otvor chráněn dalšími materiály. Součástí certifikace je i testování kotevních otvorů, kdy se zkouší násilné protažení kotvy kotvícím otvorem.

Doprava trezorů na zbraně

Pro trezor si můžete dojet přímo k výrobci nebo k prodejci. Potom si ho nastěhujete sami. Skříně v základní bezpečnosti nebývají s příliš velkou hmotností. Často je možné vysadit dveře a ulehčit si. Druhá možnost je paletová služby, kdy Vám přijde trezor na paletě a většina služeb přijede autem s čelem. Paletové služby nestěhují, jen řidič s adresátem složí trezor z auta do garáže, za branku apod.

Stěhování a statika trezorů

Stěhování trezorů

stěhování trezorů

Nejpohodlnější možnost je objednat firmu s koncesí na "bezpečnostní služby k ochraně majetku". Stěhování trezorů (servis a kotvení) je koncesovaná živnost, kterou smí dělat pouze prověřené, hlídané firmy. Nechcete si domů a k trezoru pustit kohokoli. Za stěhování bez koncese může být trest až 6 měsíců vězení a milionová pokuta. Ne ale pro Vás a nebo když Vám s tím pomůže soused, kamarádi. Více o stěhování trezorů.

Statika na místě

Když projektant navrhuje strop počítá se ze zatížením stálým a užitným... v tomhle případě jde o užitné tedy provozní. Různí se podle konkrétního objektu nebo části objektu a podle mnoha dalších okolností. Všeobecně u bytových jednotek užitné zatížení Q = 1,5 - 3,0kN/m2 podle konkrétních situací a podle toho zda se počítá dle ČSN či EN...tj počítá se ze zatížením 150 - 300 kg/m2Všechny údaje o vhodnosti a možnosti použití jsou sdělovány podle nejlepšího vědomí.
Představují však pouze vlastní hodnoty zkušeností a informací, které jsem sám získal mnohaletou praxí, studiem a z legislativy.

Kontakt

Články zdarma

průvodce světem trezorů
nejčastější umístění
při používání trezoru
hlavní údaj při koupi trezoru
co uložit do trezoru
trezorové zámky
jak si vybrat?