jinova trezory
trezorový zámek na klíč

Trezorové zámky na klíč

Trezorové klíče považujte za stejně důležité jako je obsah trezoru, který chrání. To znamená, že se klíče nesmí dostat do cizích rukou, kdy může dojít ke zneužití například výrobou duplikátu. Klíče také nenechávejte bez dozoru, hlavně ve stejné místnosti jako trezor, následně to má případný nezvaný návštěvník velice snadné. Výrobu dalších klíčů svěřte odborné a prověřené firmě.

Provedení trezorových zámků na klíč

Nejdůležitější rozdíl mezi trezorovými zámky je v jejich bezpečnosti. Bezpečnější zámky mají větší tělo, musí se do nich vejít více bezpečnostních prvků. Přesto, že jsou větší, mají všechny klíčové zámky stejné montážní otvory. Je tak možné snadno nahradit jeden zámek za druhým. Další rozdíl je v délce klíčů, jak hluboko ve dveřích je trezorový zámek uložen. Klíče jsou od 65 mm do běžně 164 mm, ale je možné mít klíče i 300 mm. Vyberete si tedy třídu zámku a délku klíčů. V podstatě k vybranému zámku může být libovolný počet klíčů. Obvykle 2 kusy, někdy tři a na přání libovolně.

Trezorové zámky jsou jednostranné, tedy klíč je ovládá z jedné strany- Druhá je hladká. Ne jako u cylindrických vložek. Je to důležité třeba na trezorových dveřích, které můžete ovládat z obou stran (panické provedení) a klíčové zámky jen z jedné.

Bezpečnost trezorových zámků na klíč

Trezorové zámky na certifikované trezory musí být sami o sobě také certifikované. Podle normy EN 1300, která platí po celé Evropě. Rozděluje zámky podle jejich testované bezpečnosti do tříd A, B, C, D. Je o tom vydán certifikát. Je jedno jak jsou ovládané. Jestli na klíč nebo elektronickou klávesnicí.

Bezpečnostní třída A

trezorové zámky A na klíč

Sice nejnižší zabezpečení klíčových zámků, ale také nejběžnější. Odpovídající zabezpečení. Na velké většině trezorů je klíčový zámek ve třídě A podle EN1300. Je to odpovídající zámek až do II. bezpečnostní třídy trezorů. Teoreticky mohou tyto áčkové zámky mít 280.000 možných klíčů. Norma EN 1300 vyžaduje 25.000 variant. Norma VdS vyžaduje 80.000 variant.

Bezpečnostní třída B

trezorové zámky B na klíč

Vyšší zabezpečení trezorových zámků na klíč je právě třída B podle EN1300. Má stejné rozměry a je tedy možné namontovat na všechny trezory. Trezorový klíč má více zubů, zámek je uvnitř složitější. Je to větší překážka pro profesionálního zlodějě. Zabere mu takové napadení zámku více času. Norma EN 1300 pro třídu B vyžaduje minimálně 100.000 variant. Norma Vds vyžaduje 200.000 variant.

Bezpečnostní třída C

trezorové zámky C na klíč

Nejlépe zabezpečené trezorové zámky na klíč jsou právě v bezpečnosntí třídě C. Laicky řečeno odolají nejdelší dobu napadení. Ať už násilnímu nebo nenásilnému. Pro klíčové zámky je třída C nejvyšší možná. I ve třídě C není nabídka široká. Je jen několik výrobců, kteří trezorové zámky C nabízejí. Norma EN 1300 vyžaduje 1 milon variant a zkušebna VdS také milion.

Trezorové klíče

Trezorový zámek je ovládaný správným klíčem. Ten při svém otočení srovná do správných pozic vnitřek zámku - stavítka a odsune blokovací záskočku. Trezorové klíče mají zoubky, kterých může být různý počet právě kvůli certifikované bezpečnosti. Zpravidla čím více zubů, tím bezpečnější zámek.

trezorový klíč oboustranný Mauer 71111

Oboustranné trezorové klíče

Masově používané, moderní, trezorové klíče jsou vždy se zoubky na obě strany. Ve všech bezpečnostních třídách. Je to certifikovaná konstrukce kvůli zvýšení bezpečnosti. Při otáčení klíček obě strany klíče srovnávají stavítka uvnitř trezorového zámku.

trezorový klíč jednostarnný S&G

Jednostranné trezorové klíče

Někdy mají klíče zoubky jen na jednu stranu. To je časté u historických trezorů. U nás jednostranné klíče na moderních trezorech nepotkáte ani okrajově. Ve světě občas jsou i u moderních zámků, ale trezor s takovým zámkem nemůže být certifikovaný.

planžetový píchací historický klíč

Planžetové trezorové klíče

Historické trezory Popelky v 19. a na začátku 20. století mají často jako hlavní klíč se zuby dopředu. To jsou tak zvané píchací, planžetové apod. Zastrčí se kolmo do obdelníkové klíčové dírky a zoubky srovnají zámek. V podstatě je to pořád stejný princip.

trezorový klíč Mauer 70040 Varos minibit

Mini trezorové klíče

Mladé trezorové zámky Mauer 70040 Varos. Mají velice hubené trezorové klíče. Nazývané minibit. Princip je stále stejný, jen jsou vymyšlené s úsporou místa. Vhodné na přestavby trezorů, kde by se pro klasické klíče těžko tvořila klíčová dírka. Certifikované ve vyšší bezpečnostní třídě B podle EN1300.

nosič klíče lafeta mauer Primus C

Lafeta

Lafeta pro trezorový klíč slouží jako dřík, tyčka, která může být stále u trezoru. Vložíte část se zoubky a zasunete hluboko až k zámku. Řešení používané u hodně bezpečných trezorů. Například bankovních trezorů. Toto řešení lafetou nabízí například Mauer 70011 Primus v bezpečnostní třídě C.

trubkové trezorvé klíče

Trubkové klíče

Trezorové klíče kruhového průřezu. Jsou vhodné při přestavbách trezorů kdy v klíčové dírce není příliš místa. například u starých trezorů nebo při změně z kombinačních zámků. Vyrábí firma LaGard pod číslem 2270 nebo M-lock jako KL3907. Velkou výhodou je, že se zámek umí naučit nové klíče.

trezorový klíč skládací

Lámací trezorový klíč

U vysokého zabezpečení trezorů mohou být velice dlouhé klíče. Proto se nabízí ve skládacím provedení. Pro lepší přenášení se klíč zlomí na polovinu. K zámku může být libovolný počet klíčů. Například jeden záložní klíč pevný a dva lámací.

nosič klíče lafeta mauer Primus C

Oddělitelné zoubky

Další řešení příliš dlouhých klíčů. Důležitá část trezorového klíče se zuby se sundá. Může se lépe přenášet. Samotný dřík může zůstat u trezoru. Provedení na přání. Je to možné mít celkem u libovolného trezoru.

Jak objednat trezorový zámek na klíč?

celková délka klíče

Nejlépe podle původního zámku, který dosloužil. Certifikované trezorové zámky mají na sobě vyznačeného výrobce, model a bezpečnostní třídu. podle toho můžete dostat přesně stejný zámek nebo vhodnou alternativu. Druhá rozhodující věc je celková délka klíče a kolik klíčů chcete. Obvykle dva, někdy tři a výjimečně více.

Jednoduše

Pošlete nám výrobce zámku s modelem zámku, celkou délku klíče, kolik chcete klíčů.

Okolí zámku

Můžete objednat samotný zámek podle čísla a namusí sednout. Někdy je instalovaný v rozvorovém mechanizmu, někdy blokuje přímo. Výrobci trezoru mohou udělat na zámku nějaké vlastní úpravy. Něco k němu přišroubovat apod.

Příslušenství

U zámků je možné zvolit ještě další příslušenství. Dírky v blokovací záskočce, táhla, blokovací válce, kontaktní čidlo.

Následuje několik obrázků trezorových klíčů, běžných i méně běžných. Lze podle nich poznat jaká je v trezoru značka trezorového zámku. Vybrat podle toho vhodnou náhradu. Vždy uvádějte také celkovou délku klíče, která je běžně od 60mm do 160mm, ale může být také daleko více.

Trezorový klíč

Zásady správného používání zámků na klíč

  • Zámek se zásadně nemaže, jeho konstrukce je vyřešena bez potřeby promazávat. Do zámku nic nevstřikujte, veškeré takové zásahy vedou spíš k opačnému účinku - na mastnotu se například lepí prach. Zámky a klíče jsou ze slitin odolných korozi.
  • Při vsunutí a vyndavání klíče nepoužívejte násilí. Nejčastější chyba je vkládání klíče opačně nebo použití nesprávného klíče (Klíč má na každé straně unikátní různě vysoké „zoubky“ a proto ho lze do zámku vložit dvěma způsoby, ale pouze jeden je správný a klíčem jde volně otočit.).
  • Při nošení klíče volně v kapse nebo při velice nešetrném zacházení můžete ve vzácných případech ulomit některý ze „zoubků“ nebo krček klíče. Takový klíč se nesmí dále používat a neopravuje se.
  • Většina klíčových zámků je řešena tak, že při odemčeném zámku nelze klíč vyjmout a proto se o to nesnažte. Toto řešení zabraňuje zabouchnutí klíčů uvnitř trezoru.
  • Závady řešte včasně. Některé závady se začnou projevovat pozvolně a zhoršují se.
  • Když se učíte s trezorem a jeho zámky vždy to provádějte při otevřených dveřích! Když už se rozhodnete nějakou závadu řešit provádějte tak pokud možno při otevřených dveřích!

Jednou za několik let je dobré vyměnit celý zámek. Životnost zámku je dána hlavně četností při používání. Takový servisní zásah není složitý a nezabere příliš času. Při objednávce tohoto zásahu uvádějte typ trezoru, výrobce a nejlépe číslo zámku, které je na těle samotného zámku (ale běžný uživatel se k němu běžně nedostane):

Popis na těle trezorového zámku

Kontakt

Články zdarma

průvodce světem trezorů
nejčastější umístění
při používání trezoru
hlavní údaj při koupi trezoru
co uložit do trezoru
trezorové zámky
jak si vybrat?