jinova trezory

Sejfy

domácí sejf trezor

Tradiční označení sejf není podepřené nikde v legislativě ani normách, ale spíše zažité. Je to označení pro kategorii úschovných objektů v základní bezpečnosti. Sejfy mívají nižší stupeň odolnosti proti napadení zlodějem, proti požáru apod. Bývají jednoplášťové a dvouplášťové. Zamykají například jen na jednu stranu. V ČR máme normu ČSN 916012, která rozděluje základní bezpečnost do bezpečnostních tříd Z1, Z2 a Z3. Na českou normu plynule navazuje norma EN 1143-1. Norma začíná třídou 0 a to už můžeme mluvit o trezorech. Bezpečnostní třídy sejfů a trezorů


Sejfy a bezpečnost

Asi nikoho nepřekvapí, že název pochází z anglického "chránit". Je to taková berlička, hovorové označení tak zažité, že se dostalo do češtiny. Pro lidi okolo trezorů se jedná spíše o jednoduché schránky. S nižší bezpečností, s nižším zabezpečením proti zloději. Trezor to je až když má řekněme certifikát podle normy. EN 1143-1

Sejfy a bezpečnostní třídy

nezjištěná konstrukce - bez třídy   15 odporových jendotek   bezpečnostní třída Z2   bezpečnostní třída Z3 podle ČSN 916012

Sejfy obsazují na stupnici bezpečnosti nejnižší příčky a přesto jsou velice oblíbené a používané. Takový sejf nemusí mít žádnou bezpečnostní třídu a přeci odolá náhodnému zloději. Nejčastěji jsou na trhu sejfy bez třídy, s 15 odporovými jednotkymi (RU) a nebo v bezpečnostních třídách Z. Například třída Z1 má "jen" 10 odporových jenotek, třída Z2 potom 15 a třída Z3 je certifikovaná na 20 jednotek. Nad bezpečnostní třídou sejfů Z3 je celoevropská norma EN 1143 a produkty podle této normy se označují jako trezory.

Použití sejfů

 
trezory na hotovost
trezory na dokumetny a smlouvy
trezory na zbraně
trezory na klíče, trezory na autoklíče
trezory na opiáty, trezory na léčiva, trezory do ordinace
trezory na počítač, trezory na data, datové trezory

Sejf je velice dobrá věc, pokud o něm nemáme přehnané představy a neklademe na něj přílišné nároky. Sejfy potřebuje snad každý. Nejčastěji ukládáme do sejfů aktuální hotovost ve firmě kolem 30 tisíc korun, autoklíče nebo například papíry, které nemají zaměstnanci vidět. Pro domácnosti sejfy poslouží stejně dobře. Když do nich nebudete ukládat jen peníze, poslouží dobře například na smlouvy, pasy a nebo například dopisy od ctitelů. Podle zákona o zbraních na uložení 2 nebo 10 ks. Podle norem na uložení léků a opiátů.

Sejfy na zbraně

sejf na zbraně 15, Z2 podle zákona

Sejfy jsou velice často používané na zbraně. Krátké, dlouhé a všech kategorií. Celkem všechnyy sejfy odpovídají na uložení 2 zbraní, které stačí vhodně zabezpečit. Papír na 15 odporových jednotek nebo bezpečnostní třída Z2 splňuje podmínky uložení 10 zbraní podle zákona číslo 119/2002 Sb. a jeho novelizace 13/2021 Sb. Také poslední Nařízení vlády č.217/2017 Sb. Sejfy v těchto třídách nejsou žádný nadstandard, jen splňují. Jsou tak cenově výhodné, že lidé neinvestují do vyššího zabezpečení a jen respektují nařízení. Více o sejfech na dlouhé zbraně

Sejfy do zdi

Sejf do zdi

Sejfy do zdi je jistě zajímavá kategorie. Všechny všeobecné výhody sejfů se ještě rozšíří o zajímavý prvek - ukrytí. Sejf do zdi je někde za obrazem, kalendářem, pod schody nebo kdekoli jinde, fantazii se meze nekladou. Když se nespokojíte se schováním za obraz, můžete být daleko více kreativní. Lidé si někdy sejf nechají zazdít a před něj umístí knihovnu na pantech nebo třeba nepoužívaný krb! Když neinvestujeme do vyššího zabezpečení, je dobré sejf do zdi nějak zamaskovat a nevystavovat na odiv návštěvám. Sejfy mají jen základní bezpečnost, následují trezory do zdi, které mají vyšší bezpečnostní třídy. Koupit sejf do zdi.

Sejfy nábytkové

Sejf jednoplášťový

Nábytkové sejfy mají stejné parametry jako sejfy do zdi. Navíc mají ale chráněné všechny stěny. Primárně jsou určené do nábytku a kotví se skrz nábytek až do stěny. Je to z prostého důvodu, aby Vám sejf případný zloděj neodnesl celý. Nábytkové sejfy se dají také nějak zamaskovat, ať už je to samotnou skříní, nebo například oděvy. Viděl jsem na sejfu nasazenou například krabici od nafukovacího člunu.

Sejfy nábytkové jednoplášťové

Nábytkové sejfy se vyrábí v základním provedení jako jednoplášťové s kvalitním trezorovým zámkem, stejným jako ostatní trezory. Jeden plášť může zloděj snadněji překonat například rozbrušovačkou, ale je to překážka. Když k Vám vtrhne nějaký drban bez nářadí a zkušeností, snaží se pobrat co vidí a rychle pryč. V takových případech Vám sejf dobře poslouží.

Sejfy nábytkové dvouplášťové

Dva pláště sejfu ho ochrání lépe proti napadení zlodějem, který může být vybaven nějakým lehčím nářadím. Dva pláště už se hodně blíží k trezoru, ale pořád jsou lehčí konstrukce. Dva pláště také dovolují mít snadněji výškově nastavitelné police.

Trezorové zámky na sejfy

trezorový zámek na sejfu

Stejně jako u ostatních trezorů máte na výběr mezi zámky na klíč, mechanickým kombinačním číselníkem a elektronickým zámkem. Jednodušší sejfy nemusí mít rozvorový mechanizmus a tak je někdy obtížnější změna zámku. Například z klíče na elektronický. Sejfy mají trezorové zámky, které přímo blokují.

Kontakt

Články zdarma

průvodce světem trezorů
nejčastější umístění
při používání trezoru
hlavní údaj při koupi trezoru
co uložit do trezoru
trezorové zámky
jak si vybrat?