jinova trezory

Dřevo a trezory

dřevený podstavec pod trezor

Dřevo je příjemný materiál vyzařující kladnou energii a teplo s řadou užitečných vlastností. Dokážeme je využít i pro výrobu a zdobení trezorů. Dřevo tak v kontrastu s masivním železem trezoru tvoří důstojného partnera. I když to nemusí být zřejmé na první pohled. Dřevo je velice pevné, lehčí a cenově dostupnější. To ale neznamená, že se z něj vyrábí samotné trezory. Nesmíme zapomínat ani na vzhled dřeva, kdy dotváří příjemný pohled kresbou letokruhů. A když už nepoužijeme pravé dřevo, alespoň ho napodobíme historickou technologií - fládrováním trezorů.

  • Estetický prvek na zdobení trezorů
  • Materiál na stavbu příslušenství
  • Lehký a přesto pevný stavební prvek
  • Prvek zvyšující bezpečnost

Dřevo na moderních trezorech

Na moderních trezorech není dřevo tak oblíbené při stavbě podstavců a nástavců. Moderní trezory se zdobí úplně jiným stylem než trezory historické. Na moderních trezorech se používají například vnitřní dřevěné šuplíky. Několikrát jsme pro klienty dělali také trezory celé oblečené do dřeva a byly to krásné kusy.

Trezory na šperky s dřevěnými šuplíky

Co si konkrétně budete dávat do trezoru je nám jedno. My vybereme správnou bezpečnost podle ukládaných hodnost. Vybereme správnou velikost podle ukládaného množství. Stává se, že klienti hledají trezor na šperky a to jim můžeme nabídnout dovnitř libovolnou vestavbu. Klasické kovové police, dřevěné police, ale třeba i šuplíky se sametovými vložkami.

v trezoru šuplíky na šperky
trezor se šuplíky
trezor se šuplíky na hodinky
trezor se šuplíky na hodinky

Dřevěné trezory do zdi

Podstavce pod moderní trezory

Pod moderní trezory vyrábíme kovové a dřevěné podstavce. Slouží k pohodlnému používání trezoru, kdy nemusíte pro své věci až k zemi. Zároveň to není úplně ztracený prostor a naše podstavce pod trezor jsou většinou jako schránka nebo šuplíky. Při výrobě se počítá s hmotností trezoru a s jeho obsahem. I když je podstavec ze dřeva, má dostatečnou nosnost na požadovaný trezor. Podstavce pod trezory se dělají libovolně vysoké

Roznesení hmotnosti trezoru

Trezory jsou specifické svojí hmotností. A když se stane, že podlahy nemají dostatečnou nosnost, nemusíte ještě přestat uvažovat o trezoru. Pokud je na dům trezor příliš těžký, můžeme jeho hmotnost roznést na větší plochu. Vhodným řešením pro roznesení hmotnosti trezoru je dřevo. Více o roznášecí podestě trezoru Navržení takové roznášecí podesty je otázkou pro statika, který musí spočítat její rozměr, materiál, hmotnost trezoru a hlavně nezapomenout na obsah trezoru.

roznesení hmotnosti trezoru

Dřevo na historických trezorech

Trezory dřívějších výrobců měli běžně součásti ze dřeva. Dřevěný podstavec je vidět snad na většině menších trezorů. Dřevěný nástavec, taková čepice, je již vzácnějším prvkem, protože jí vytlačila litinová vlna, která ozdobila vršek trezoru. Se dřevem na historických trezorech se setkáme ještě uvnitř na vestavbách, například jako zásuvky na šperky.

Horní dřevěná ozodba - nebesa


Dřívější výrobci trezorů používali dřevěné bedny pod trezory, aby se pohodlněji používali a nahoře byla často litinový vlna - nebesa. Někdy je nahoře řečnický pult, ale to není časté. Abychom ozdobili trezory klientů, děláme dřevnou horní ozdobnou římsu.

orpava historické bedny trezoru
orpava historické bedny trezoru

Renovace historické bedny

orpava historické bedny trezoru
orpava historické bedny trezoru

Dřevěné bedny se k nám dostanou společně s trezory k renovaci. Tedy někdy také ne a mohou se vyrobit "nové". Dostávají se k nám v různém stavu, ale vždy je na nich práce. Sundá se opatrně původní lak, vymění se poškozené a chybějící díly, udělá se lak fládrováním. Stejný jako na samotném trezoru.

Podstavec pod trezor


Mnoho trezorů se vyrábělo s dřevěným podstavcem, který byl vysoký někdy až 70 cm, ale běžně okolo 20 až 50 cm. Takový dřevěný podstavec měl za hlavní úkol zvýšit trezor od země a dopřát tak uživateli vyšší komfort. Jako další jeho funkce, i když spíše vedlejší byla uzamykatelná schránka na jednoduchý zámeček.

oprava historické bedny trezoru
historická bedna trezoru

Trezor s řečnickým pultem


Řečnický pult je nahoře na trezoru. Tvoří ho šikmá deska pro rozložení například účetní knihy, kterou si právě majitel vyndal z trezoru. Uvnitř je odkládací prostor. Takové pulty na trezoru nejsou vidět příliš často. Jedná se o dobové příslušenství, které dokážeme buď zrenovovat nebo vyrobit repliku podle originálu.

Fládrování trezorů

Pod historické trezory se vyrábí dřevěné bedny. Když trezory nemají horní litinovou vlnu tak se ještě ze dřeva může vyrobit ozdoba nahoru. Podle historického vzoru jsou trezory sjednocené lakováním s dřevěnými doplňky. Celý komplet se vzhledově sjednotí. Historická technologie fládrování je kreslení dřeva. Na levné dřevo se kreslilo například dražší exotické. U trezorů šlo hlavně o jednotný vzhled. Více...

Kontakt

Články zdarma

průvodce světem trezorů
nejčastější umístění
při používání trezoru
hlavní údaj při koupi trezoru
co uložit do trezoru
trezorové zámky
jak si vybrat?