jinova trezory

Kasař Rustička

V České Skalici byla slavnostně odhalena pamětní deska slavnému rodákovi, kasaři Karlu Rustičkovi (24. října 1906 – 13. března 1970). Zdobí dům číslo 8 a je umístěna hned vedle pamětní desky Bedřicha Smetany.

Vykrádání trezorů kasařem Rustičkou

Narodil se okolo roku 1905 v domě č.35, který patřil Františku Prouzovi - hodináři, který si vzal za ženu Ruštičkovu tetu Josefínu. Ta také mladého kasaře v podstatě vychovala. Mladý Karel Ruštička to neměl s rodiči Karlem Ruštičkou s Pepkou - Josefínou Světlíkovou lehké (nebo oni s ním)....vychovala jej vlastně teta. Otec měl jako holičský mistr u Prouzů malou holírnu. Karel Ruštička začal dokonce studovat Obchodní akademii v Hradci Králové .... tu však nedokončil. Dal se na zlodějskou dráhu jako vcelku inteligentní, hezký - elegantní mladý muž.

V kriminále si doplňoval vzdělání ... hlavně cizí řeči. Dokonce se ve vězení na Pankráci stal jako laik lékařovým asistentem. Traduje se něm, že nejen panny a dámy po něm šílely ale, že svůj lup pokaždé z větší části rozdal ... nebo více méně probendil v restauracích.

Povídalo se, že jednou vypomohl Městské spořitelně, když jim na požádání otevřel jejich denní pokladnu s poškozeným / zaseknutým / zámkem. Nebo, že při odpočinku v hotelu U Bartoníčků (č. 5) se vsadil se zaměstnanci - úředníky Městské spořitelny, že .... " Pánové o stovku, že Vám páni úředníci do 15 minut zjistím, jakou máte v tresoru hotovost !" Hned musím Evě vysvětlit, že Městská spořitelna byla do roku 1934 hned vedle v čísle 4, takže to neměl tak daleko. Vynalézavý a zručný kasař se ke společnosti v hotelu vrátil za necelých 7 minut se slovy ... " Stotřicetdva tisíce, pětsetšest korun, dvacet haléřů přesně - pánové ! " Karel Rustička si mohl vyhranou stovku klidně vzít .... a celou společnost za jejich peníze pohostit.

Je možná jen pověstí, že v kasařském důchodu tropil i různé šprýmy ..... neb si jako zručný mechanik vyrobil zařízeníčko, kde z jedné vsunul bílý papír a pomocí kličky a převodů docílil toho, že z druhé strany středového válečku vylezla pěkná nová stokoruna. Tak to dokonce předvedl v hospodě U Konvalinků na náměstí (prý nemá čím zaplatit a že si nějakou stovku tedy vytiskne a též nalil do přístroje - tiskárničky, inkoust !) ... uvědomělý kýsi občan však zavolal příslušníky, kteří jej zatkli a odvedli až do Spořitelny, kde byli úředníci nutně překvapeni, když jim policisté se snažili vnutit .... že ta stovka musí být falešná ! Karel byl za krádeže a podvody v roce 1936 souzen i v České Skalici a v Náchodě dokonce 3 krát. V roce 1938 byl již docela nebezpečným recidivistou. Snad bylo jeho cílem se časem zařadit mezi nejznámější kasaře své doby. Zpráv o dalším K. Ruštičky životě jsou kusé, ví se jen to, že zemřel někdy před rokem 1964

www.cicakovi.estranky.cz/

Klub Konvalinkových umělců a volnomyšlenkářů, před restaurací U Konvalinků v České Skalici odhalí v sobotu 4. listopadu 2017 v 19 hodin na Deklech slávy cedulku českoskalickému rodákovi, kasaři evropského formátu Karlu Rustičkovi (1906 - 1970).

Při jedné loupeživé výpravě se dokonce dostal do dobré, intelektuální a umělecky zaměřené společnosti. Těžko s odstupem času říci, zda vědomě nebo omylem. V noci z 26. na 27. července 1958 se totiž v ulici Bratří Čapků, číslo popisné 28, v Praze 12 pokusil vloupat do rodinné vily české herečky Olgy Scheinpflugové, někdejší manželky spisovatele Karla Čapka. „Za použití hasákových kleští rozlomil patentní vložku cylindrového zámku a před tímto svým jednáním vyrazil kamenem okno do verandy. Tímto počínáním byla vyrušena hospodyně Růžena Mráčková, která voláním o pomoc pachatele vyrušila, a tento se dal přes zahradu na útěk. Jednáním pachatele byla způsobena škoda 200 korun. Tento pokus vloupání pachatel rovněž tvrdošíjně popírá, i když je usvědčován vědecko – technickou expertisou s tím, že nářadí zajištěné u obviněného Rustičky plně odpovídá jeho použití při pokusu vloupání do bytu.“ Tolik soudní protokol z 28. října 1958. V té době soud konstatoval, že Karel Rustička se jeví jako těžko polepšitelný recidivista nebezpečný společnosti, který musí být postižen čistě represivním trestem odnětí svobody. Rustička, který už si něco odseděl, byl odsouzen na devět let do vězení. I když se odvolal, soud výši trestu potvrdil.

nachodsky.denik.cz

Kontakt

Články zdarma

průvodce světem trezorů
nejčastější umístění
při používání trezoru
hlavní údaj při koupi trezoru
co uložit do trezoru
trezorové zámky
jak si vybrat?
uvozovky

Městské policii v Hradci Králové podařilo se zjistiti, že hasáky, nalezené u kasaře Rustičky, jsou ze stejného železa a stejné výroby, pokud se týče i rozměrů. Rustička, který je soukromý úředník a absolvent obchodní akademie, doznal se tomuto usvědčujícímu důkazu, že pokladnu firmy Berger & Munk vyloupil, že se nechal v domě zavříti, vymáčkl skleněnou výplň dveří a tímto otvorem protáhl se obchodní místnosti a točitými schody dostal se až do místností k pokladně, kterou vylámal u zámku a odcizil 45.000 Kč.

Po stopách lupičů pokladen