jinova trezory

1. České muzeum trezorů®

Muzeum trezorů je v současné době zavřené pro veřejnost.

Bylo založeno v červnu roku 1995 a postupně v něm zůstávají jen trezory výrobců z území České republiky. Ve svých sbírkách uchovává několik kusů trezorů již repasovaných do originální podoby a mnoho v původním stavu. Vystavena je sbírka ozdobných krytů zámků, rozet. Následuje sbírka štítků s označením výrobců trezorů. Sbírka dětských hraček v podobě trezoru a například unikátní sbírka šuplíků z bankovních schránek. Expozice je doplněna o vykradené trezory, historické elektro přístroje, zlatnické stroje, bezpečnostní kufry, ale také o trezory ze zkoušek ohnivzdornosti a zkoušek odolnosti proti zloději.

Majitel muzea p. Nýdl na sebe vzal nelehký úkol udělat průřez výrobou trezorů z minulých let. Je to obtížná a nikdy nekončící práce, protože výrobci v minulosti neměli takové technické prostředky jako dnes, a proto se vyrábělo třeba jen několik kusů za rok. I přes možnosti tehdejší výroby jsou to trezory velmi solidního provedení, velmi vkusně zdobené a na svojí dobu bezpečné proti vloupání.

Trezory do sbírky přicházejí většinou poškozené, nekompletní a proto se musejí náročně renovovat. Hlavní dvě renovované části jsou zámková technika a originální fládrování. Zámky u historických trezorů jsou i dnes na velmi vysoké úrovni bezpečnosti, jen nejsou certifikované. Původní fládr se nezachovává, pouze ve výjimečných případech a to ve špatném stavu po zásahu "domácích lakýrníků". Proto se trezory zbavují mnoha vrstev barvy až na plech a následně se po vykytování provádí profesionální fládrování podle původního originálního.

Kontakt

Články zdarma

průvodce světem trezorů
nejčastější umístění
při používání trezoru
hlavní údaj při koupi trezoru
co uložit do trezoru
trezorové zámky
jak si vybrat?